Przy dzisiejszych możliwościach, europejskich pieniądzach i przykładach ze świata, które pokazują, ile wnosi dobra plenerowa rzeźba, zdobimy miasto czymś, co ma wartość krasnali z marketu budowlanego.
W latach 70. plastycy z całej Polski pracowali w osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dzięki temu do dziś na wyciągnięcie ręki są tam dzieła takich artystów jak Jan Ziemski czy Barbara Zbrożyna.
Cyganka się zmieniła. Ludzie zaczęli się spotykać, otworzyli się przed sobą, zaczęli rozwijać ukrywane latami pasje i odkrywać swoje talenty.
Takie dzielnice mają bardzo duży potencjał. Kalinowszczyzna była dawnym przedmieściem, nazywano je Lwowskim. Posiadała własny rynek, kościół, cmentarz, własne sklepy i usługi. Relikty tego dawnego przedmieścia, razem z żydowskim cmentarzem, tworzą...
Obietnice nowych linii kolejowych dla Lubelszczyzny, która ma skąpą sieć torów brzmią zawsze pięknie, a rzeczywistość skrzeczy. Miał być pociąg, który zawiezie nas do stolicy w półtorej godziny. Ale takiego połączenia nie ma do dziś, mimo że na...
Duży park z okazałymi drzewami i fontanną czy niewielki skwer z ławkami dający wytchnienie w upalny dzień? A może urokliwe zakola Bystrzycy? Szukamy najciekawszych zielonych miejsc w Lublinie i regionie. Czekamy na Wasze zgłoszenia.
Wydawane w Lublinie książki z niszowej, niekomercyjnej serii Wschodni Express stały się w ostatnim czasie towarem pierwszej potrzeby, narzędziem do zrozumienia naszego kawałka świata.
Z niepokojem patrzę na zegarek. Już godzina policyjna, czyli wojskowa, po ukraińsku: komendancka. To nie przelewki. Kiedy w Drohobyczu zatrzymujemy się u celu podróży, przy Uniwersytecie, natychmiast i cicho podjeżdża policja. Ale my sami swoi.
- Jeżeli ludzie będą na dworzec dowożeni samochodami czy autobusami, to niewiele na tym skorzystamy - mówi pan Jerzy, który przy 1 Maja ma sklep z gospodarstwem domowym.
Od lat niepowtarzalny klimat 1 Maja tworzą przedsiębiorcy, których sklepy i usługi wypełniają partery kamienic. Gdy ich zabraknie, charakter ulicy trudno będzie odtworzyć
Dziś w Polsce mamy nawet 100 tys. pacjentów z chorobą Parkinsona, kolejnych 600 tys. ma Alzheimera. Za 10 lat te liczby się podwoją. Fundacja Chorób Mózgu walczy o nowe programy lekowe, zmiany systemowe, pomaga też opiekunom.
Podróż zderzak w zderzak po wyboistej drodze przez zakorkowane Ryki i Kołbiel to już przeszłość. Dziś droga z Lublina do Warszawy znacząco się skróciła i jest komfortowa. Nasi Czytelnicy uznali, że trasa S17 jest najważniejszą unijną inwestycją w...
Kilkanaścioro ciężko chorych dzieci z Ukrainy znalazło już schronienie przed wojną w lubelskim hospicjum im. Małego Księcia. W niedzielę zamieszkał tam z rodzicami 5,5-letni Artem, który niemal od początku swojego życia zmaga się z rdzeniowym...
Sztuka jest bezcenna, a jednak ma swoją cenę. Jej obiektem może być obraz, grzebień dla psa, jak i coś, czego fizycznie nie ma. - Koncepcja od zawsze miała swoją wartość - przekonuje rzeczoznawczyni Grażyna Niezgoda. Tylko dlaczego relacje sztuki i...
Czy w idei woonerfów naprawdę najważniejsze są klomby i krzewy? I czy ich urządzanie trzeba zaczynać od posadzenia drzew?
Copyright © Agora SA