Już wkrótce pojawią się w Lublinie pierwsze woonerfy. Być może nam się spodobają, być może docenimy przestrzeń odzyskaną dla przechodniów, być może będziemy chcieli mieć ich w centrum więcej i więcej.
Wprowadzenie paszportów covidowych na Lubelszczyźnie to konieczność, jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie zdrowotnym mieszkańców. Jednak PiS-owski rząd tego nie robi, bo boi się, że antyszczepionkowy elektorat odpłynie do Konfederacji.
- Jeden z naszych wolontariuszy narysował na kartce "historię życia" i zaznaczył, jak zmieniło się jego życie, gdy nas poznał. Łzy stanęły mi w oczach, bo nie sądziłem, że tyle możemy komuś dać - mówi Michał Olszowy z Instytutu Aktywizacji i Rozwoju...
Ratowała drzewa przed wycinką, rozdawała jedzenie potrzebującym, uświadamiała, jakim zagrożeniem dla klimatu jest działalność przemysłu odzieżowego. Mimo młodego wieku Ida Struska zrobiła dla środowiska więcej niż niejeden dorosły.
Marta Wcisło i Bożena Lisowska do Platformy Obywatelskiej miały podobną drogę - przez biznes. Jedna zaczynała od sklepu spożywczego na Kalinowszczyźnie, druga od firmy z dekoracjami okiennymi w wynajętych pomieszczeniach Ursusa.
Każdy, kto w biały dzień, zwłaszcza słoneczny, przechadza się po lubelskich Bronowicach, ryzykuje natknięcie się na grupę młodocianych osobników, znanych w niektórych kręgach jako Banda z Bronowic.
Julia Hartwig, którą Czesław Miłosz nazwał poetką "wykwintną", pochodzi z Lublina. W setną rocznicę urodzin o jej związkach z miastem przypomnieć chce Brama Grodzka. Będzie można przespacerować się śladami rodziny Hartwigów albo posłuchać wierszy.
Szpecą krajobraz, utrudniają dostęp do zieleni, a na dodatek sporo kosztują. Miejscy aktywiści wytknęli ratuszowi, że w wielu miejscach stoją niepotrzebne barierki. Urzędnicy potraktowali jednak ich happening jako zaśmiecanie przestrzeni.
- Mówi się, że bez sztuki nie da się żyć, ale to nieprawda. Przecież w czasie lockdownu nikt nas nie potrzebował. I artyści to czuli - mówi Wojciech Rodek, dyrygent i dyrektor Filharmonii Lubelskiej. Pandemia odcisnęła piętno na psychice muzyków.
W ubiegłym roku, mimo pandemii i zamrożenia na wiele miesięcy praktycznie całego miasta, w Lublinie wzrosła liczba przestępstw. Wystrzeliły w górę statystyki dotyczące włamań i przestępstw związanych ze... znieważeniem policjantów.
Marzę o tym, żeby prezydent Lublina nie zakazywał już organizacji marszów równości, ale sam poszedł w następnym. A razem z nim radni i opozycyjni parlamentarzyści.
Pękła kolejna bariera. Metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym kosztuje w Lublinie już ponad 7 tys. zł. Mimo, że w zeszłym roku oddano ich ponad 3,3 tysiące, najwięcej prawie od pół wieku.
Kilogram malin trzykrotnie droższy niż przed rokiem, z kolei truskawki tańsze nawet o połowę. Sprawdziliśmy, jak kształtują się w tym roku ceny warzyw i owoców, które najczęściej kupujemy.
- Jeszcze w tej kadencji PiS przeforsuje podatek katastralny. Ale w przypadku podatnika płacony nie od jednego mieszkania, bo tutaj rząd strzeliłby sobie w stopę. Podatek katastralny będą płacić właściciele - drugiego czy trzeciego mieszkania - mówi...
Średnia wieku delegatów na zjazd "Solidarności" wynosiła trzydzieści pięć lat, najmłodszy miał o dwanaście lat mniej. Trzy czwarte z nich było robotnikami, jedna czwarta należała do PZPR.
Copyright © Agora SA