Antygen malarii, UMCS

2/5

JAKUB ORZECHOWSKI

Szacuje się, że opracowanie szczepionki przeciw malarii mogłoby uratować setki tysięcy ludzi każdego roku. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą rocznie zapada ponad 220 milionów osób, a umiera od miliona do trzech milionów.

Blisko rozwiązania tego problemu znalazł się zespół prof. Nikodema Grankowskiego z Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS. Badacze stworzyli antygen, czyli najważniejszy składnik szczepionki przeciw malarii. Jego skuteczność potwierdziły badania na myszach. Wynalazek opatentowano w Polsce i za granicą.

Za swoje odkrycie w 2011 r. naukowcy otrzymali Nagrodę Naukową Marii Curie, którą uczelnia przyznała wtedy po raz pierwszy. W tym samym roku antygen znalazł się w kilku krajowych plebiscytach na najważniejsze naukowe wydarzenie organizowanych przez czasopisma popularnonaukowe. Członkowie zespołu prof. Grankowskiego mówili o współpracy z instytutem badawczym w Holandii, gdzie trwały prace nad podobnym antygenem. Właśnie tam miały się odbyć badania kliniczne na małpach, które mają najbardziej zbliżony do ludzkiego system immunologiczny.

- Być może razem uda nam się dokonać przełomu - mówił w tym czasie prof. Marek Tchórzewski z zespołu badaczy.

Na drodze do realizacji planów naukowców stanął jednak trudny do przeskoczenia problem.

- Staraliśmy się uzyskać finansowanie na ten projekt, ale niestety to się nie udało. W Unii Europejskiej wygaszono większość agend, które dotowały badania nad malarią. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w Europie malaria nie jest głównym problemem, w związku z tym trudno otrzymać dotacje na prace nad jej antygenem. Sponsorowanie tych działań nie wpisuje się też w strategię firm farmaceutycznych, które większy interes widzą w sprzedaży leków niż w zapobieganiu tej chorobie - mówi dziś prof. Marek Tchórzewski.

Jak wyjaśnia naukowiec, w tej chwili projekt antygenu jest nieco uśpiony. Uczelnia nie rezygnuje jednak ze starań o jego finansowanie. Kompetencje naukowe lubelskich badaczy w zakresie wytwarzania antygenu są dziś wykorzystywane w ramach powstałego w ubiegłym roku na UMCS Polsko-Chińskiego Centrum Badawczego Green Pharmaceuticals. - Być może nasze dotychczasowe osiągnięcia w tym temacie będą w przyszłości transferowane na inne projekty - dodaje prof. Tchórzewski.

Wszystkie zdjęcia
  • Bakterie żywiące się metanem, KUL
  • Antygen malarii, UMCS
  • Inspektor, Politechnika Lubelska