Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
niestety,zadna rewelacja
już oceniałe(a)ś
0
0
Szkoda kina Kosmos, szkoda PZU na podzamczu. Niestety betonowy prezydent nie ma wyczucia smaku tylko $$
@magax80 zgoda na wyburzenie Kosmosu została wydana za Wasilewskiego
już oceniałe(a)ś
0
0
Trzeba przyznać, że projekty może nie były na miarę Niemeyera czy Le Corbusiera, ale przynajmniej były poprawne. Co za kontrast w porównaniu do dzisiejszego "luminarza" lubelskiej architektury, znanego projektanta w stylu bunkier nouveau.
@bob2436 "... może nie były na miarę ..." - no, nie jestem tego taka pewna. Tadeusz Witkowski miał po prostu inną przestrzeń do "zagospodarowania" i uważam, że zrobił to rewelacyjnie. Jego obiekty , szczególnie te w Śródmieściu, harmonijnie wtapiają się proporcjami w otaczające je XIX-wieczne kamienice. A budynek PDT-u, to wisienka na torcie : dość masywna ale doskonale wyważona w proporcjach bryła, nie przytłacza przestrzeni, ale ją doskonale organizuje. Cofnięcie fasady PDT-u z istniejącej przed wojną linii zabudowy, było wprost genialne! I nie jest ważne, czy Witkowski sam wpadł na pomysł takiego zorganizowania przestrzeni, czy podpatrzył to u tych "wielkich architektów" ( jak w przypadku gmachu biblioteki) - ważne, że umiejętnie wykorzystał swoje obserwacje. Bo architektura , to nie tylko sam budynek, to w szerszym ujęciu dyscyplina organizująca i kształtująca przestrzeń , niezbędną do zaspokojenia materialnych , ale także, i może przede wszystkim , duchowych (sic!) i estetycznych potrzeb człowieka. Ps. Mam wrażenie, że bryłę PDT-u zainspirował Faillingwater Lloyda Wrighta.
już oceniałe(a)ś
0
0
@eksporterka Ja pedecie nie dostrzegam tego śladu Wrighta, ale można powiedzieć, że poza absolutnie genialnymi architektami, wszyscy inni inspirują się dokonaniami kolegów po fachu. Oczywiście jest to zupełnie naturalne.
już oceniałe(a)ś
0
0
@bob2436 Skojarzenie z budowlą Wright,a jest dość luźne, ale znalazłam w internecie foto PDT-u zrobione od strony ul. Narutowicza - w widoku z tej strony, układ przestrzenny wyraźnie nawiązuje do Wright,a. Oczywiście, też uważam, że w każdej dziedzinie lepiej , w dobrej wierze, naśladować dzieła mistrzów, niż na siłę tworzyć jakieś przytłaczające, betonowe "monstra". Jak pamiętam, dawny front "Teatru w Budowie" był reprezentacyjny , otwarta, szeroka kolumnada zapraszała do wejścia. A teraz, gdy zobaczyłam nową budowlę, to odniosłam nieprzyjemne wrażenie, że betonowe pochylnie "bronią" wejścia do budynku, a tunelach od frontu jest wjazd dla TIR-ów.
już oceniałe(a)ś
0
0
@eksporterka Mnie teatr w budowie (aktualnie CSK) przypomina piętrową szklarnię. Była mowa o jakichś grafikach wyświetlanych na elewacji, ale nic nie jest wyświetlane. Konkurencyjny projekt z Francji był o wiele lepszy, ale urzędnicy wybrali po uważaniu. A jeśli chodzi o Wrighta, to istotnym elementem całości jest wkomponowanie bryły w otoczenie. O ile pamiętam w środku pozostawiono nawet kawałek nieregularnej wystającej skały. Robi to piorunujące wrażenie.
już oceniałe(a)ś
0
0