Spotkania z opowiadaczami to prezentacja żywej tradycji opowiadaczy z różnych stron Europy i świata. Od 21 do 24 czerwca w Lublinie mamy okazję obejrzeć siedem znakomitych spektakli narracyjnych. Wstęp wolny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oto program spektakli.

Miejsce: Lublin, Brama Grodzka – Teatr NN, ul. Grodzka 21. Wstęp wolny.

Spektakle grane są w oryginalnych wersjach językowych z tłumaczeniem na język polski.

21 CZERWCA

Godz. 18. Spektakl opowieści. Massimo Schuster (Włochy) „Wielka i prawdziwa historia Paladynów Francji”.

Schuster wywodzi się ze szkoły Bread and Puppet Petera Schumanna, słynnego nowojorskiego politycznego teatru wielkich kukieł, który w latach 60. protestował przeciwko wojnie w Wietnamie. Pracę indywidualną kontynuuje w Europie jako reżyser, pedagog i aktor – lalkarz. Opowiadaczem jest od 13 lat. Główne jego narracje, obok prezentowanej w Lublinie „Wielkiej i prawdziwej historii Paladynów Francji”, to także m.in. „Opowieść o Troi”, „Wielka opowieść indyjska”, „Shanameh” – opowieść na kanwie poematu irańskiego z X wieku. Obecnie tworzy opowieść „Od Talesa do Higgsa, przechadzka fizyczna” we współpracy z Carlem Rovellim, wielkim fizykiem włoskim.

Godz. 20. Spektakl opowieści. Liuba Scudieri i Enzo Mirone (Włochy) „Trzy kobiety nad morzem”.

Opowieść o traceniu wszystkiego i rozpoczynaniu życia od nowa została opracowana na podstawie wywiadów z kobietami w Orano, na wyspie Procida i w Marsylii. Liuba Scudieri jest przedstawicielką najmłodszego pokolenia teatru narracji we Włoszech. To absolwentka antropologii na uniwersytecie w Neapolu i kursu master z antropologii, historii i socjologii w Wyższej Szkole Nauk Socjalnych w Marsylii. Opowiadaczka, animatorka kultury i tłumaczka. Od 2001 roku tworzy spektakle i akcje narracyjne oparte na starożytnym eposie mezopotamskim „Enuma Elisz”, na baśniach i opowieściach o kobietach, których życie inspiruje do twórczości. Jako pierwsza wśród zawodowych opowiadaczy odważnie porusza kwestię emigracji ludów afrykańskich do Europy. W 2011 roku Scudieri napisała opowieść „Trzy kobiety nad morzem”, którą zaprezentowała na wielu festiwalach we Francji, także w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Marsylia 2013 i we Włoszech. Enzo Mirone to aktor, reżyser, performer i muzyk. Przez wiele lat poznał i praktykował różnorodne techniki teatralne i muzyczne. Wystąpił w wielu przedstawieniach swojego autorstwa, które wyreżyserował i opracował na podstawie dzieł różnorodnych twórców.

22 CZERWCA

Godz. 18. Spektakl opowieści. Susan Stone (USA) „Rodzinne historie: żydowskie opowieści z Polski”.

Inspiracją dla spektaklu są historie pochodzące z wielu żydowskich źródeł (ludowe bajki i chasydzkie historie). Stanowią one interesującą interpretację tradycyjnych opowieści z Leżajska, Szczebrzeszyna, Piaseczna, Krakowa i Chełma. Są pouczające, często zabawne i wzruszające. Susan Stone to amerykańska storytellerka i animatorka, nauczycielka dramy, która prowadzi zajęcia dla edukatorów National Louis University. Swoje spektakle prezentowała na najważniejszych festiwalach storytellingu w USA, w muzeach, w rezerwatach Indian i synagogach. Prowadzi warsztaty w szkołach i bibliotekach, m.in. podczas The National Storytelling Conference. Jej opowieści ukazały się w wielu antologiach.

Godz. 20. Spektakl opowieści. Davide Enia i Ernesto Barocchieri (Włochy) „Maj '43”.

To narracja o wojnie widzianej oczami dwunastoletniego chłopca. Przy grobie swego brata opowiada o nalocie na Palermo 9 maja 1943 roku. Zniszczenie miasta, ucieczka ludzi i tragedia rodzinna powodują, że chłopiec staje się dorosły w ciągu jednego dnia. W technice narracji autor nawiązuje do tradycyjnego sycylijskiego cunto w dialekcie sycylijskim i specyficznego rytmu mowy. Davide Enia to jeden z najczęściej nagradzanych opowiadaczy na świecie. Jest laureatem nagród krytyki teatralnej (UBU, Premio Riccione), literackiej (ETI) i publiczności. Teksty autorskie jego narracyjnych spektakli są publikowane i tłumaczone na wiele języków. W opowieści towarzyszy mu Ernesto Barocchieri, muzyk, aranżer i kompozytor. Jest absolwentem Centrum Muzyki Profesjonalnej w Mediolanie w klasie gry na gitarze, aranżacji i kompozycji. Współpracuje z Davidem Enią od 2004 roku. Jest kompozytorem i wykonawcą muzyki do spektakli wielu teatrów we Włoszech. Od 2004 pracuje stale w korporacji teatralno-muzycznej Santo Rocco e Garrincha w Mediolanie.

23 CZERWCA

Godz. 18. Spektakl opowieści. Bruno de La Salle (Francja) „Czarodziejska wróżba”.

Oryginalny tekst „Poszukiwanie Świętego Graala” Roberta de Boron nie był wierszowany. Trudno więc było go wyśpiewać. A tak nakazywałaby tradycja średniowiecznych bardów. Adaptacja Bruna de La Salle „wprowadza” do tekstu instrument i śpiew, nadając tej historii dodatkowy artystyczny wymiar. Francuski opowiadacz jest jedną z ikon sztuki opowiadania i jej wnikliwym badaczem. Krytycy zgodnie twierdzą, że ma wielki wpływ na renesans sztuki opowiadania w Europie. Na scenie występuje z instrumentem. Opowiada śpiewem. We Francji sam organizuje festiwal opowiadaczy.

Godz. 20. Spektakl opowieści. Maria Isabel Gonzalez Munoz (Hiszpania) „Don Kichot” Cervantesa.

To już trzecia adaptacja tego eposu dokonana przez opowiadaczkę. Maria Isabel Gonzalez Munoz to aktorka, reżyserka i pedagog. Po studiach filozofii i literatury oraz po dwuletnim kursie doktoranckim z filozofii na Uniwersytecie w Madrycie rozpoczęła naukę sztuki aktorskiej w Królewskiej Szkole Dramatycznej. W latach 80. uczestniczyła w kursach Szkoły Antropologicznej Teatru Eugenia Barby w Holstebro w Danii. Przez kilka lat asystowała w pracy Renie Mireckiej. Była dyrektorką szkoły teatralnej w Albacete w Hiszpanii. W 1987 roku założyła stowarzyszenie teatralne Vagalume w Vigo, a przez ostatnie lata była profesorką w Królewskiej Szkole Dramatycznej w Madrycie.

24 CZERWCA

Godz. 20. Spektakl opowieści. Ewa Benesz (Polska) „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, V księga „Kłótnia”.

Ewa Benesz to aktorka, performerka, pedagog i tłumaczka. Współpracowała m.in. z Teatrem Byrskich, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie oraz Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Na początku lat 80. wyjechała z Polski. W latach 1982-96 współpracowała z Reną Mirecką. Od 1993 roku współorganizowała International Centre of Work we Włoszech, na Sardynii. Od 2000 roku prowadzi praktyczne teatralne studia nad śródziemnomorskimi mitami kosmogonicznymi z międzynarodową grupą aktorów. Jest gościnnym docentem na uniwersytetach włoskich: Suor Orsola Benincasa w Neapolu, Nauk w Katanii i Ca’ Foscari w Wenecji. Jej eseje o praktyce teatralnej i parateatralnej były publikowane w wielu książkach wydawanych we Włoszech. Współpracuje z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN jako dyrektorka artystyczna „Spotkań z opowiadaczami świata” od 2012 roku.

Tu znajdziesz szczegółowy program pozostałych wydarzeń Festiwalu Małych Opowieści. Spotkania z pisarzami, reportażystami oraz gala finałowa z udziałem Roberta Więckiewicza 

Więcej informacji o festiwalu na stronie organizatora wydarzenia, którym jest Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN

Organizatorzy Festiwalu Małych Opowieści:

Brama Grodzka – Teatr NN

Dom Słów

Partner: "Gazeta Wyborcza"

Patron medialny: Polskie Radio Lublin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem