Szczegółowy program całego Festiwalu Małych Opowieści (21-24 czerwca)
Od grudnia 2016 r. na łamach „Dużego Formatu” i lokalnych wydań „Gazety Wyborczej” zamieszczamy opowieści pod hasłem „Najważniejszy człowiek w moim życiu”. Jednocześnie pod takim samym hasłem ogłosiliśmy też konkurs dla czytelników. Wzięło w nim udział 1655 osób. Przysłaliście wspaniałe historie, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Niestety, nagrodzić publikacją mogliśmy jedynie dwanaście opowiadań. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem Włodzimierza Nowaka, w której skład weszli Maria Sadowska, Jacek Dehnel, Lidia Ostałowska i Tomasz Pietrasiewicz, wybrała troje zwycięzców konkursu wśród dwanaściorga autorów.
Kim są najważniejsi ludzie w życiu nagrodzonych autorów? Są ojcowie: jeden zły, drugi chory psychicznie. Są cztery babcie, dwóch dziadków, w tym dziadek superman. Są ciotki, jedna córka i jeden przyjaciel. Jest i krawcowa. Więcej nie możemy zdradzić. W poniedziałek zajrzyjcie do kiosków, przekonajcie się sami.
Przeczytaj dwanaście zwycięskich opowieści w konkursie "Najważniejszy człowiek w moim życiu"
Autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac, jury i twórcy Akademii Opowieści spotkają się 24 czerwca o godz. 18 na gali w Teatrze NN (ul. Grodzka 21) w finałowym dniu Festiwalu Małych Opowieści, którą poprowadzi Mariusz Szczygieł. Gościem specjalnym gali będzie Robert Więckiewicz. W towarzystwie Ludomira Franczaka i Marcina Dymitera dokona performatywnego odtworzenia treści opowiadania Jakuba Krugera – laureata Akademii Opowieści. Będzie to uczta słowa, dźwięku i obrazu. Oczywiście na galę wstęp wolny.
Tego dnia w kilku miejscach Starego Miasta będzie można uczestniczyć w spotkaniach otwartych z wybitnymi polskimi pisarzami i reporterami: Lidią Ostałowską, Jackiem Dehnelem, Mariuszem Szczygłem, Michałem Nogasiem czy Włodzimierzem Nowakiem. Dzień zakończymy około godz. 23 wspólnym toastem w restauracji Hades Szeroka.
Festiwal Małych Opowieści w Lublinie, który zaczyna się już 21 czerwca organizuje Brama Grodzka - Teatr NN we współpracy z "Gazetą Wyborczą". Partnerem medialnym jest Polskie Radio Lublin.
Lidia Ostałowska – przez wiele lat dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka reportaży o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych; autorka książek reporterskich „Cygan to Cygan”, „Farby wodne” i „Bolało jeszcze bardziej”; współtwórczyni (z Dariuszem Kortką) antologii „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku”.
godz. 11. Spotkanie z Lidią Ostałowską, prowadzenie: Anna Gmiterek-Zabłocka. Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4, ul. Pozytywistów 16;
godz. 17. Spotkanie z Lidią Ostałowską, prowadzenie: Anna Gmiterek-Zabłocka. Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21.
Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Wydał osiem książek poetyckich, pięć translatorskich, dwanaście prozatorskich (m.in. dwa tomy opowiadań, dwa tomy krótkich próz o zdjęciach i o mapach, dziennik, zbiór minipowieści i cztery powieści; jest też współautorem dwóch powieści kryminalnych napisanych z Piotrem Tarczyńskim pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu „Polityki” (2006), czterokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do nagrody Angelus. Mieszka w Warszawie.
godz. 20. Spotkanie z Jackiem Dehnelem, prowadzenie: Grażyna Lutosławska. Muzeum im. J. Czechowicza, ul. Złota 3;
godz. 21. Spotkanie z Jackiem Dehnelem, prowadzenie: Grażyna Lutosławska. Księgarnio-kawiarnia Między Słowami, ul. Rybna 4.
Mariusz Szczygieł – reporter, współzałożyciel fundacji Instytut Reportażu, wydawca książek reporterskich w wydawnictwie Dowody na Istnienie. Jego książki zostały przełożone na 19 języków, a „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką. W „Dużym Formacie” prowadzi rubrykę „Szczygieł poluje na prawdę” w ramach swojego projektu reporterskiego „Projekt: prawda” (wydanie książkowe 2016).
godz. 20. Mieszkanie opowieści z Mariuszem Szczygłem, prowadzenie: Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Ul. Lipińskiego 25/59;
godz. 21. Mieszkanie opowieści z Mariuszem Szczygłem, prowadzenie: Natasza Ziółkowska-Kurczuk, ul. Staszica 10/11.
Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-16 związany z Programem 3 Polskiego Radia, obecnie w dziale kultury „Gazety Wyborczej”. Rozmawia z pisarzami z całego świata. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Conrada.
godz. 20. Spotkanie z Michałem Nogasiem, prowadzenie: Katarzyna Michalak. Dom Słów, ul. Królewska 17 – podwórko;
godz. 21. Mieszkanie opowieści z Michałem Nogasiem, prowadzenie: Katarzyna Michalak. Ul. Prymasa Wyszyńskiego 4/3.
Włodzimierz Nowak – reporter, przez ostatnie pięć lat szef „Dużego Formatu. Magazynu Reporterów”. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi. W 2010 roku otrzymał w Niemczech Nagrodę Kulturalną im. Georga Dehio. Autor: „Obwodu głowy” (finał nagrody literackiej Nike 2008), „Serca narodu koło przystanku” (finał Nagrody im. R. Kapuścińskiego 2009), oraz „Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda” (2016).
godz. 16. Spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem, prowadzenie: Paweł Krysiak. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta: Schronisko i noclegownia, ul. Dolna Panny Marii 32;
godz. 20. Spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem, prowadzenie: Paweł Krysiak. Klasztor Dominikanów, ul. Złota 9.
Gala Festiwalu Małych Opowieści, godz. 18, Teatr NN ul. Grodzka 21.
Gość specjalny gali: Robert Więckiewicz – aktor teatralny i filmowy, urodzony w 1967 roku w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia, Laboratorium Dramatu, Teatrze Telewizji. Na ekranie Więckiewicz zadebiutował w 1993 roku w „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego. Grał między innymi w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Jana Kidawy-Błońskiego, Grega Zglińskiego, Marka Koterskiego, Borysa Lankosza, Tomasza Bagińskiego, Adama Guzińskiego. Jego najgłośniejsze role to Socha w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród, m.in. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i aż czterech Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej. Został też wielokrotnie uhonorowany przez publiczność i krytykę za granicą – m.in. w Courmayeur, w Setubal, Chicago, Tokio oraz przez Słowacką Akademię Filmową.
Szczegółowy program całego Festiwalu Małych Opowieści znajdziecie na stronie organizatora wydarzenia
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze