Szczegółowy program całego Festiwalu Małych Opowieści (21-24 czerwca)
Od grudnia 2016 r. na łamach „Dużego Formatu” i lokalnych wydań „Gazety Wyborczej” zamieszczamy opowieści pod hasłem „Najważniejszy człowiek w moim życiu”. Jednocześnie pod takim samym hasłem ogłosiliśmy też konkurs dla czytelników. Wzięło w nim udział 1655 osób. Przysłaliście wspaniałe historie, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Niestety, nagrodzić publikacją mogliśmy jedynie dwanaście opowiadań. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem Włodzimierza Nowaka, w której skład weszli Maria Sadowska, Jacek Dehnel, Lidia Ostałowska i Tomasz Pietrasiewicz, wybrała troje zwycięzców konkursu wśród dwanaściorga autorów.
Kim są najważniejsi ludzie w życiu nagrodzonych autorów? Są ojcowie: jeden zły, drugi chory psychicznie. Są cztery babcie, dwóch dziadków, w tym dziadek superman. Są ciotki, jedna córka i jeden przyjaciel. Jest i krawcowa. Więcej nie możemy zdradzić. W poniedziałek zajrzyjcie do kiosków, przekonajcie się sami.
Gala i performance z udziałem Roberta Więckiewicza
Przeczytaj dwanaście zwycięskich opowieści w konkursie "Najważniejszy człowiek w moim życiu"
Autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac, jury i twórcy Akademii Opowieści spotkają się 24 czerwca o godz. 18 na gali w Teatrze NN (ul. Grodzka 21) w finałowym dniu Festiwalu Małych Opowieści, którą poprowadzi Mariusz Szczygieł. Gościem specjalnym gali będzie Robert Więckiewicz. W towarzystwie Ludomira Franczaka i Marcina Dymitera dokona performatywnego odtworzenia treści opowiadania Jakuba Krugera – laureata Akademii Opowieści. Będzie to uczta słowa, dźwięku i obrazu. Oczywiście na galę wstęp wolny.
Tego dnia w kilku miejscach Starego Miasta będzie można uczestniczyć w spotkaniach otwartych z wybitnymi polskimi pisarzami i reporterami: Lidią Ostałowską, Jackiem Dehnelem, Mariuszem Szczygłem, Michałem Nogasiem czy Włodzimierzem Nowakiem. Dzień zakończymy około godz. 23 wspólnym toastem w restauracji Hades Szeroka.
Festiwal Małych Opowieści w Lublinie, który zaczyna się już 21 czerwca organizuje Brama Grodzka - Teatr NN we współpracy z "Gazetą Wyborczą". Partnerem medialnym jest Polskie Radio Lublin.
Pisarze i reportażyści, których spotkamy 24 czerwca na Starym Mieście w Lublinie. Program spotkań. Kto, gdzie, o której godzinie. Wstęp wolny.
JĘDRZEJ WOJNAR
Lidia Ostałowska – przez wiele lat dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka reportaży o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych; autorka książek reporterskich „Cygan to Cygan”, „Farby wodne” i „Bolało jeszcze bardziej”; współtwórczyni (z Dariuszem Kortką) antologii „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku”.
godz. 11. Spotkanie z Lidią Ostałowską, prowadzenie: Anna Gmiterek-Zabłocka. Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4, ul. Pozytywistów 16;
godz. 17. Spotkanie z Lidią Ostałowską, prowadzenie: Anna Gmiterek-Zabłocka. Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21.
Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Wydał osiem książek poetyckich, pięć translatorskich, dwanaście prozatorskich (m.in. dwa tomy opowiadań, dwa tomy krótkich próz o zdjęciach i o mapach, dziennik, zbiór minipowieści i cztery powieści; jest też współautorem dwóch powieści kryminalnych napisanych z Piotrem Tarczyńskim pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu „Polityki” (2006), czterokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do nagrody Angelus. Mieszka w Warszawie.
godz. 20. Spotkanie z Jackiem Dehnelem, prowadzenie: Grażyna Lutosławska. Muzeum im. J. Czechowicza, ul. Złota 3;
godz. 21. Spotkanie z Jackiem Dehnelem, prowadzenie: Grażyna Lutosławska. Księgarnio-kawiarnia Między Słowami, ul. Rybna 4.
Mariusz Szczygieł w drzwiach księgarnio-kawiarni 'Wrzenie Świata. BARTOSZ BOBKOWSKI
Mariusz Szczygieł – reporter, współzałożyciel fundacji Instytut Reportażu, wydawca książek reporterskich w wydawnictwie Dowody na Istnienie. Jego książki zostały przełożone na 19 języków, a „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką. W „Dużym Formacie” prowadzi rubrykę „Szczygieł poluje na prawdę” w ramach swojego projektu reporterskiego „Projekt: prawda” (wydanie książkowe 2016).
godz. 20. Mieszkanie opowieści z Mariuszem Szczygłem, prowadzenie: Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Ul. Lipińskiego 25/59;
godz. 21. Mieszkanie opowieści z Mariuszem Szczygłem, prowadzenie: Natasza Ziółkowska-Kurczuk, ul. Staszica 10/11.
Red. Michał Nogaś Albert Zawada / Agenjca Gazeta
Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-16 związany z Programem 3 Polskiego Radia, obecnie w dziale kultury „Gazety Wyborczej”. Rozmawia z pisarzami z całego świata. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Conrada.
godz. 20. Spotkanie z Michałem Nogasiem, prowadzenie: Katarzyna Michalak. Dom Słów, ul. Królewska 17 – podwórko;
godz. 21. Mieszkanie opowieści z Michałem Nogasiem, prowadzenie: Katarzyna Michalak. Ul. Prymasa Wyszyńskiego 4/3.
BARTOSZ BOBKOWSKI
Włodzimierz Nowak – reporter, przez ostatnie pięć lat szef „Dużego Formatu. Magazynu Reporterów”. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi. W 2010 roku otrzymał w Niemczech Nagrodę Kulturalną im. Georga Dehio. Autor: „Obwodu głowy” (finał nagrody literackiej Nike 2008), „Serca narodu koło przystanku” (finał Nagrody im. R. Kapuścińskiego 2009), oraz „Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda” (2016).
godz. 16. Spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem, prowadzenie: Paweł Krysiak. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta: Schronisko i noclegownia, ul. Dolna Panny Marii 32;
godz. 20. Spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem, prowadzenie: Paweł Krysiak. Klasztor Dominikanów, ul. Złota 9.
Gala Festiwalu Małych Opowieści, godz. 18, Teatr NN ul. Grodzka 21.
TYMON MARKOWSKI
Gość specjalny gali: Robert Więckiewicz – aktor teatralny i filmowy, urodzony w 1967 roku w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia, Laboratorium Dramatu, Teatrze Telewizji. Na ekranie Więckiewicz zadebiutował w 1993 roku w „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego. Grał między innymi w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Jana Kidawy-Błońskiego, Grega Zglińskiego, Marka Koterskiego, Borysa Lankosza, Tomasza Bagińskiego, Adama Guzińskiego. Jego najgłośniejsze role to Socha w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród, m.in. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i aż czterech Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej. Został też wielokrotnie uhonorowany przez publiczność i krytykę za granicą – m.in. w Courmayeur, w Setubal, Chicago, Tokio oraz przez Słowacką Akademię Filmową.
Szczegółowy program całego Festiwalu Małych Opowieści znajdziecie na stronie organizatora wydarzenia
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.