Ten projekt pozwolił nam spojrzeć inaczej na siebie. W kontekście lat, które minęły, i wyborów, przed którymi kiedyś staliśmy - o Akademii Opowieści mówił we wtorek podczas konferencji Prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W sobotę finał wydarzenia, a już dziś w Bramie Grodzkiej rozpoczynają się Spotkania z Opowiadaczami Świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już tradycja, że w czerwcu w Lublinie spotykają się opowiadacze historii ze całego globu. Ale tegoroczna edycja Spotkań z Opowiadaczami Świata będzie wyjątkowa, bo połączy się z Festiwalem Małych Opowieści, który będzie trwał od środy do soboty w ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN i w innych miejscach na Starym Mieście.

Festiwal jest podsumowaniem trwającego pół roku projektu Akademia Opowieści, w ramach którego „Gazeta Wyborcza” we współpracy z ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN zorganizowała ogólnopolski konkurs. Wzięło w nim udział 1655 osób. Wszyscy przesłali nam własną opowieść pt. „Najważniejszy człowiek w życiu”. 12 z nich ukazało się w specjalnym wydaniu „Dużego Formatu” 19 czerwca.

Przeczytaj 12 nagrodzonych prac

Co czeka nas na sobotniej gali? – Gala będzie momentem, w którym zwycięzcy otrzymają nagrody, widzowie zapoznają się z opowieściami, poznają autorów i spotkają się z fantastycznymi reportażystami i pisarzami – zachęca Alina Bąk, koordynatorka Festiwalu Małych Opowieści. Do Lublina przyjadą: Lidia Ostałowska, Mariusz Szczygieł, Włodzimierz Nowak, Michał Nogaś i Jacek Dehnel, którzy po gali wezmą udział w serii spotkań z mieszkańcami na terenie Starego Miasta. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Robert Więckiewicz.

Szczegółowy program spotkań z pisarzami i reportażystami w finałowym dniu Festiwalu Małych Opowieści 24 czerwca (sobota)

– Ten projekt pozwolił nam spojrzeć inaczej na siebie. W kontekście lat, które minęły, i wyborów, przed którymi kiedyś staliśmy – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Takie opowieści mają liczne, fantastyczne konteksty. Mówią o nas, o miejscu, w którym żyjemy, i o kimś, kto odcisnął na naszym życiu piętno. Ta refleksja buduje emocjonalność w kontekście własnego życia – dodaje.

Pierwsze dni Festiwalu Małych Opowieści to Spotkania z Opowiadaczami Świata. W tym roku do Lublina przyjechało sześciu artystów z zagranicy. Każdy z nich opowie w Lublinie własną historię. Program zagraniczny uzupełni opowieść Ewy Benesz, dyrektor artystycznej festiwalu, która zaprezentuje fragment „Pana Tadeusza”. Już w środę (21 czerwca) o godz. 18 w sali czarnej wystąpi Massimo Schuster z Włoch, który opowie „Wielką i prawdziwą historię Paladynów Francji”. Potem, o godz. 20, wysłuchamy opowieści „Trzy kobiety nad morzem” Liuby Scudieri i Enzo Mirone z Włoch.

Spektakle będą grane w oryginalnych wersjach językowych z tłumaczeniem na język polski.

Więcej informacji o Festiwalu Małych Opowieści na stronie organizatora wydarzenia

Organizatorzy: Brama Grodzka – Teatr NN. Dom Słów. Partner: „Gazeta Wyborcza”.

Patron medialny: Polskie Radio Lublin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem