Akcja odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Do 10 grudnia w 600 punktach ulokowanych na terenie całej Polski będzie można pisać apele do władz oraz wysyłać listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa są łamane.
W szkołach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i firmach staną stoły przeznaczone do sporządzania pism. Część korespondencji trafi do władz państw, których obywatele zmagają się z przejawami niesprawiedliwości. Przede wszystkim jednak jest to gest solidarności z osobami niesłusznie skazanymi, nierzadko aktywistami walczącymi w obronie praw człowieka.
- Od lat Maraton Pisania Listów daje ludziom nadzieję. Wyobraź sobie, że jesteś w więzieniu i otrzymujesz tysiące listów wsparcia albo że ludzie z całego świata wspierają cię w walce o sprawiedliwość dla zamordowanego członka rodziny. Pisanie listów naprawdę może zmienić czyjeś życie – mówi Draginja Nadaždin dyrektorka Amnesty International Polska.
W tym roku wydarzenie koncentruje się wokół osób z 10 państw, które odsiadują niesprawiedliwe wyroki lub których prawa zostały pogwałcone. Wśród nich są obrońcy praw człowieka z Turcji, w tym prezes i dyrektorka Amnesty, a także Clovis z Madagaskaru, skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego czy Ni Yulan z Chin, prześladowana za walkę o prawa lokatorów. Na liście krajów, których przedstawiciele muszą zmagać się z niesprawiedliwym traktowaniem widnieje również Finlandia. Mieszkający w niej Sakris Kupila jest mężczyzną w ciele kobiety, który nieustannie doznaje z tego tytułu różnych upokorzeń. Jak podają przedstawiciele Amnesty International, w Finlandii w celu prawnego uzgodnienia płci, wymaga się od danej osoby diagnozy „zaburzeń psychicznych”, a następnie zabiegu sterylizacji. Sakris sprzeciwia się takiemu traktowaniu i domaga się zmian w prawie.
Sylwetki wszystkich bohaterów akcji mozna znaleźć na stronie maraton.amnesty.org.pl
W Polsce 6 spośród 600 miejsc pisania listów należy do Lublina. Do maratonu można się przyłączyć w:
Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. I. J. Paderewskiego (2 grudnia w godz. 12:00-24:00),
Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi (przez cały czas trwania akcji),
Bursie szkolnej nr 3 (przez cały czas trwania akcji),
Urzędzie Miejskim przy ul. Jaczewskiego 4 (6 grudnia w godz 09:00-18:00),
IKEA po sąsiedzku przy ul. Krakowskie Przedmieście 55 (3 grudnia w godz. 11:00-16:00),
I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica (4 grudnia w godz. 09:00-15:00 - jest to wydarzenie zamknięte)
Do akcji dołączył też Głusk i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.
Maraton pisania listów daje pozytywne rezultaty. Do tej pory wpłynął m.in. na uwolnienie Muhammada Bekzhanowa z Uzbekistanu, który był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie. Doprowadził również do wycofania zarzutów kryminalnych wobec Máximy Acuñii, rolniczki z Peru oraz odzyskania wolności przez Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat.
Co roku w tej i innych akcjach Amnesty ukierunkowanych na obronę praw człowieka biorą udział miliony ludzi z całego świata. W samej Polsce w ubiegłym roku udało się sporządzić ok. 356 000 listów.
Wielki Finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów odbędzie się w weekend 9-10 grudnia w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze