W ramach projektu "Akademia Opowieści" zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Kurskim. Odbędzie się 5 czerwca, o godz. 19 w Teatrze NN przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie. Wstęp wolny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jarosław Kurski to autor książek o dwóch bohaterach historii Polski XX w. - Janie Nowaku-Jeziorańskim, Kurierze z Warszawy, i Lechu Wałęsie, przywódcy "Solidarności". Podczas spotkania porozmawiamy nie tylko o tych postaciach, ale także o tym, co się dzisiaj dzieje z polską historią, czy politycy maja prawo do narzucania swojej wizji przeszłości.

Jarosław Kurski kieruje „Gazetą Wyborczą”, która w najnowszej historii Polski odegrała kluczową rolę. A jaką misję ma do spełnienia dzisiaj?  O tym też porozmawiamy.

Kurski, rocznik 1963, skończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasach PRL działał w opozycji demokratycznej, należał do Ruchu Młodej Polski, publikował w prasie podziemnej. Redagował „Biuletyn Informacyjny Solidarności". W 1988 r. został korespondentem hiszpańskiej agencji EFE, pracował w „Tygodniku Gdańskim", a w latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Zrezygnował, gdy wybuchła „wojna na górze".

Pracę w „Gazecie Wyborczej" rozpoczął pod koniec 1991 r. W styczniu 2007 r. objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego.

Spotkanie w Teatrze NN promuje nasz konkurs dla czytelników na opowieść pod hasłem „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Jarosława Kurskiego "Wódz" po promocyjnych cenach.

Czekamy na Twoją opowieść. Konkurs dla czytelników

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni.

Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych – ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina ich z podziwem i sympatią.

Byli prawnikami, konstruktorami, nauczycielami, bywało też, że nie mieli żadnego zawodu. Uczyli, leczyli, tworzyli, wychowywali dzieci, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, biblioteki na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi, pracowitości.

Bez nieznanych bohaterów – kobiet i mężczyzn – nie byłoby niepodległej Polski. Dzięki nim przetrwaliśmy.

Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

Na wspomnienia o nieznanych bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r.

Regulamin konkursu oraz formatka, za pomocą której możecie przysyłać swoje opowieści, znajduje się na stronie www.wyborcza.pl/akademiaopowiesci

Najciekawsze teksty będą sukcesywnie publikowane na łamach „Gazety Wyborczej” (w tym jej dodatków, np. „Ale Historia”, „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu”, oraz w wydaniach lokalnych) lub w serwisach z grupy Wyborcza.pl. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne:
* za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto,
* za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto,
* za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.

Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl

 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem