Klub "Tygodnika Powszechnego" w Lublinie zaprasza w czwartek(10 stycznia) o godz. 18 na debatę z udziałem Aleksandra Halla, Andrzeja Romanowskiego i o. Ludwika Wiśniewskiego. Spotkanie w Trybunale Koronnym poprowadzi Marek Radziwon.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Debata nawiązuje do głośnego wydarzenia, które miało miejsce w Lublinie w grudniu 1978 roku. Duszpasterz akademicki o. Ludwik Wiśniewski zorganizował wtedy dwudniową sesję pod takim właśnie hasłem „Katolicyzm – patriotyzm – nacjonalizm”. Uczestniczyło w niej ok. 300 osób. O klimacie, który towarzyszył tamtemu wydarzeniu, pisze o. Tomasz Dostatni w felietonie, który ukazał się w 10. numerze czasopisma „PA.RA”. Ten tekst jest zmieszczony także w książce "Otwarta brama", która  będzie promowana 8 stycznia o godz. 17 w sali czarnej Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Brakuje nam dzisiaj takich gorących dyskusji

„W latach 70. XX wieku u dominikanów w Lublinie, na Złotej, działało duszpasterstwo akademickie prowadzone przez ojca Ludwika Wiśniewskiego. Przyjechał tutaj z Gdańska, gdzie także prowadził pracę wśród studentów. Jedną z inicjatyw z 1978 roku, wspominaną do dziś, była trzydniowa sesja, ogólnopolska konferencja duszpasterstw akademickich »Katolicyzm, patriotyzm, nacjonalizm«. Różni ludzie brali w niej udział.

Lewicę reprezentował socjalista i cudowny człowiek Jan Strzelecki. Prawicę – równie cudowny człowiek Wiesław Chrzanowski. Tak Chrzanowski wspominał po latach tę konferencję: »Występowali tam między innymi dominikanin ojciec Hauke-Ligowski, Jan Strzelecki, Bohdan Cywiński, Jerzy Turowicz, Adam Stanowski, profesor Zgorzelski i Kłoczowski z KUL-u oraz ja jako swoisty punkt odniesienia dla pozostałych. Ci bowiem cały czas oskarżali nurt narodowy, nacjonalizm, polityczny katolicyzm, a ja byłem jak gdyby reprezentantem tego nurtu. Dyskusje były gorące. Gdy Turowicz w swoim wystąpieniu o katolicyzmie okresu międzywojennego skoncentrował się niemal wyłącznie na antysemickiej, politycznej wersji katolicyzmu szerzonej przez ruch narodowy, niespodziewanie zakwestionował jego wizję młody człowiek, który polemizując z nim, pytał, jak tacy luminarze polskiej humanistyki okresu międzywojennego jak Władysław Konopczyński, Ignacy Chrzanowski i tylu innych związanych z ruchem narodowym mogło być nosicielami tak obskuranckich poglądów. Był to właśnie Aleksander Hall, redaktor naczelny wychodzącego w Gdańsku w drugim obiegu „Bratniaka”. Tak, gorące dyskusje na temat Polski miały miejsce w kryptach pod kościołem Dominikanów, czy w sali nazywanej pod Krąpcem. 1989 rok nie przyszedł nagle. Prace takich duszpasterzy jak ojciec Ludwik, przygotowywały ludzi, którzy zarówno w pokoleniu pierwszej „Solidarności”, jak i w przełomie 1989 roku, podjęli odpowiedzialność za sprawy społeczne i tworzyli zręb Polski obywatelskiej«. Sam Ludwik Wiśniewski opowiada Bożenie Szaynok, na czym mu zależało wtedy: »Naprawdę nie boję się ludzi ani ich poglądów. Nigdy nie usiłowałem izolować młodych od ludzi, z którymi się nie zgadzałem... Zależało mi na daniu im klucza, który pozwoli młodym wybrać samodzielnie. Uważam, choć to może jest dziwne, że tylko niewielki procent ludzi myśli samodzielnie. Większość powtarza frazesy gdzieś zasłyszane – ich poglądy, to kalka poglądów innych ludzi. Zawsze stawiałem sobie za cel wydobycie z młodych potencjału, który w nich jest, rozbudzenie ich samodzielności. Jednak pewne pomieszanie w głowach jest pożądane w procesie zmierzania ku dojrzałości i odpowiedzialności. Nigdy nie byłem kwoką, która nie wypuszcza piskląt poza ogrodzenie«.

Dziś wydaje się, że jest zbyt mało takich debat, gorących dyskusji, konstruktywnych i uczących samodzielnego myślenia. Zwłaszcza w środowiskach katolickich. Lublin, na Złotej, miał swój czas, kiedy przyjeżdżali tu ludzie młodsi i starsi z całej Polski, aby prowadzić namysł. To specyfika pracy dominikańskiej – debata, rozmowa, spór i podejmowanie odpowiedzialności, także za sprawy społeczne. Hasło »Patriotyzm, katolicyzm, nacjonalizm” także po czterdziestu latach od pamiętnej sesji i dziś potrzebuje oczyszczenia i zrozumienia tych pojęć. Także zobaczenia, jak one są lub nie są powiązane z chrześcijaństwem”.

Tomasz Dostatni OP

We wtorek 8 stycznia o godz. 17 w sali czarnej Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN odbędzie się promocja książki Tomasza Dostatniego OP „Otwarta brama”. Spotkanie z autorem i Małgorzatą Bielecką-Hołdą poprowadzi Grzegorz Józefczuk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem