Wynalazek trójki naukowców z Politechniki Lubelskiej zdobył srebrny medal na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków "Geneva Inventions", która odbyła się w dniach 10-14 kwietnia 2019 w Szwajcarii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Udział w wystawie był nagrodą dla zespołu prof. Joanny Pawłat złożonego z młodych naukowców - mgr. inż. Michała Kwiatkowskiego i mgr. inż. Piotra Terebuna - z Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej za cykl wynalazków przedstawionych podczas IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską przy wsparciu Urzędu Patentowego RP oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrodzone mobilne urządzenie do plazmowania na potrzeby rolnictwa i przemysłu spożywczego powstało w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.

Urządzenie wymaga do pracy jedynie naładowania akumulatorów. W kompaktowym reaktorze składającym się z plecaka i umieszczonej w lekkiej obudowie głowicy plazmowej w wyniku wyładowania elektrycznego następuje jonizacja gazu i generowane są czynniki aktywne wpływające pozytywnie na materiał biologiczny. Wyniki badań przeprowadzonych wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego: dr inż. Agnieszką Starek, dr. Markiem Kopackim wraz z zespołami oraz z dr Barbarą Chudzik z UMCS wskazują, że zastosowanie plazmy niskotemperaturowej przyspiesza kiełkowanie nasion, poprawia proces formowania się kalusa, co pozytywnie oddziałuje na gojenie ran roślin po zabiegach pielęgnacyjnych oraz na ich ukorzenianie. Obróbka plazmowa redukuje chorobotwórczą mikroflorę oraz wydłuża przydatność do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych.

Naukowcy mają nadzieję na szybkie wdrożenie urządzenia, które może znaleźć zastosowanie w chirurgii, pielęgnacji i ochronie roślin. Potencjalnymi odbiorcami mogłyby być przedsiębiorstwa szkółkarskie, sadownicy, producenci upraw ekologicznych, arboryści pielęgnujący drzewa starych odmian, gatunki endemiczne i roślinność na obszarach chronionych. Wynalazki proponowane przez zespół prof. Pawłat mogłyby być zastosowane również przez producentów nasion, kiełków, soków oraz innych produktów spożywczych.

Zespół prof. Pawłat wyróżniono w Genewie po raz drugi. Poprzednio ich dysza plazmowa do celów medycznych otrzymała srebro oraz złoty medal na International Warsaw Invention Show w 2016 roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem