Ostatnie lata w lubelskiej kulturze upływają pod znakiem wielkich jubileuszy, które mają przypomnieć mieszkańcom o wielkich zasługach i ważnych wydarzeniach związanych z Lublinem. Choć od kilku miesięcy żyjemy już 450. rocznicą podpisania Unii Lubelskiej, dziś wracamy do ubiegłego roku, by spojrzeć na to, co w kulturze jest już za nami. Jak co roku chcemy wyróżnić najważniejsze „strzały", którymi żyli Lublin i jego mieszkańcy.
„Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat” – pisał we wstępie do 1. numeru „Pa.ry” jego pomysłodawca Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Projekt powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy numer gazety ukazał się w styczniu i trafił do lubelskich szkół i uniwersytetów. Oprócz wersji papierowej „Pa.rę” można było też pobierać w wersji PDF ze strony ośrodka.
Fundacja Sztukmistrze jest organizatorem „Cyrkulacji” – jedynego w skali kraju wydarzenia, podczas którego zobaczyć można najlepsze etiudy nowego cyrku. Do udziału w konkursie zapraszani są artyści z Europy Środkowo-Wschodniej. Fundacja współorganizuje też „Open Stage” dla najbardziej utalentowanych studentów. Ponadto Sztukmistrze są pomysłodawcami cyklicznego wieczoru artystycznego „Variete” wypełnionego żonglerką, akrobatyką i ekwilibrystyką.
– Do tej pory spektakl zdobywał widownię poprzez reżysera, swój tytuł lub też wyjątkową aktorską grę. Warto tę sytuację poszerzyć i zwrócić uwagę na rolę scenografów. Mają oni niezwykły wpływ na to, co dzieje się w każdym przedstawieniu – tłumaczył ideę festiwalu jego dyrektor artystyczny Leszek Mądzik. W ubiegłym roku widzowie obejrzeli m.in. „Malowanego ptaka” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Główną częścią festiwalu jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle. W CSK zaprezentowali się nie tylko wybitni scenografowie, ale też debiutujący artyści.
Koncert „re:tradycja", podczas którego popularni artyści wystąpili na jednej scenie z mistrzami muzyki tradycyjnej, to jedna z głównych atrakcji ubiegłorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego. Lubelskiej publiczności zaprezentowali się: Paulina Przybysz i Maria Pęzik z Gałek Rusinowskich w towarzystwie pań z zespołu Gołcunecki i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim, Barbara Wrońska i Anna Chuda, Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej oraz Wojtek Mazolewski i kapela Jurka Wrony.
Kasia Nosowska, Monika Brodka, Paulina Przybysz oraz Kayah były gwiazdami sobotniego koncertu „Siła kobiet", organizowanego w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszone do Lublina artystki zaśpiewały na placu Zamkowym swoje największe przeboje. – Właśnie w Lublinie 100 lat temu kobiety otrzymały prawo głosowania. Ale pamiętajmy, że wolność nigdy nie jest dana nam na zawsze. Musimy ją szanować, cenić i walczyć o nią – mówiła Kayah, jedna z gwiazd koncertu.
Na albumie znalazły się kołysanki, które artyści wykonywali w spektaklu muzycznym Teatru Starego. Autorem wszystkich tekstów na płycie „Szukaj w snach” jest Włodzimierz Wysocki, prawnik z wykształcenia, szerzej znany w Lublinie z okresu, kiedy pełnił obowiązki wiceprezydenta miasta ds. kultury. Wiersze trafiły do gitarzysty jazzowego Marka Napiórkowskiego, który uznał, że chętnie skomponuje do nich muzykę. Razem z Karoliną Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie, ustalili, że mogłaby je zaśpiewać Natalia Kukulska. Płyta zdobyła Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2018 w kategorii muzyka dziecięca i młodzieżowa.
Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości Polski na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza słoweńscy muzycy skomponowali dłuższy utwór oparty na Sinfonii Sacra Andrzeja Panufnika. Jego premiera z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej oraz chóru odbyła się w maju w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w ramach 10. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Projekt Laibacha „Polonia” był kolejną odsłoną cyklu „Laibach z orkiestrą", który miał swoją premierę w słynnym Henry Le Boeuf Hall w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli.
Historia malarki i ilustratorki Zofii Stryjeńskiej to opowieść o jej miłości do męża Karola Stryjeńskiego i marzeniu, by zbudować rodzinny dom, ale także jednoczesnej potrzebie samotności, w której spełniałaby się jako malarka. Przedstawienie opiera się na dramacie Anny Dudy „Let’s Dance, Zofia!". – Spektakl powstał w wyniku zderzenia różnych twórczych wrażliwości, jest efektem kolektywnej pracy zaproszonych artystów. Podejmuje próbę zmierzenia się z trudną i fascynującą biografią Zofii Stryjeńskiej i z jej sztuką – uciekając jednocześnie od fabularyzowania czy powielania informacji z dostępnych dziś źródeł biograficznych – wyjaśnia reżyserka Joanna Lewicka.
Wielu pamięta, jak Maria Chomentowska chodziła po korytarzach i pracownikom technicznym udzielała rad, co trzeba poprawić. Jednak tylko nieliczni mieli świadomość, że to kobieta, która stworzyła ikony polskiego designu. Na KUL-u spędziła blisko 40 lat i przez cały ten czas projektowała wnętrza uniwersytetu. – Nie wiedziałem, że to meble jej projektu. Dla mnie to było duże odkrycie, stąd ta wystawa, by podzielić się nim z innymi – przyznawał Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL i kurator wystawy „Praktyczne piękno” podsumowującej dokonania Marii Chomentowskiej.
Wystawa Juliusza Joniaka otworzyła we wrześniu jubileuszowy, dwudziesty sezon wystawienniczy w Galerii Wirydarz. Urodzony w 1925 r. Joniak studiował w ASP w Krakowie na wydziale malarstwa. Miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Bergen, Lipsku, Pradze, Moguncji, Aschaffenburgu. Artysta został wyróżniony nagrodą miasta Krakowa i najwyższym – złotym medalem TPSP. Jest także honorowym członkiem Académie Européenne des Arts w Paryżu.
Laureaci otrzymają od nas statuetkę Strzały zaprojektowaną przez częstochowskiego artystę Mariusza Chrząstka. Symbolizuje ona „celne” wydarzenia kulturalne, jakimi żyje lubelska kultura. Jedną – jak co roku – przyzna redakcja „Wyborczej”. O drugiej nagrodzie zdecydują czytelnicy „Wyborczej” (głosowanie rozpocznie się w sobotę na stronie www.lublin.wyborcza.pl i potrwa do 22 maja). Przyznamy też nagrodę specjalną.
Zwycięzców poznamy 28 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Lubelskiej. Tego dnia poznamy także laureatów Nagród Prezydenta Miasta Lublin w kategoriach: nagroda artystyczna, upowszechnianie kultury oraz całokształt działalności.
Regulamin plebiscytu na lublin.wyborcza.pl
Partnerem plebiscytu jest Miasto Lublin.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze