Ponad 150 osób przyszło w piątek na spotkanie z bohaterką książki "To nie deszcz, to ludzie". Halina Birenbaum opowiadała m. in. o tym, jak w wieku 13 lat straciła na Majdanku swoją ukochaną mamę i o tym, jak w Oświęcimiu spotkała pierwszą miłość.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spotkanie z Haliną Birenbaum w Lublinie [ZDJĘCIA]

- Zawsze chciałam opowiadać o życiu, a nie o śmierci i zabijaniu - mówiła Halina Birenbaum. Przypomniała proces Adolfa Eichmanna, wysokiego urzędnika III Rzeszy, który organizował transporty Żydów do obozów śmierci. Wówczas relacje świadków zbrodni poprzez media docierały na cały świat. - Wszyscy opowiadali, jak wtedy zabijano Żydów. Ja chcę podkreślić, że w tym czasie ktoś przecież żył, płakał, o coś się starał, o czymś marzył - mówiła Halina Birenbaum. Jej książki opowiadają o tych, których życie autorka pragnie na zawsze ocalić. 

Spotkanie w Lublinie było poświęcone wydanej właśnie przez Wydawnictwo Agora książki „To nie deszcz, to ludzie". W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Rozmowę z autorką i bohaterką książki prowadziła Wioletta Wejman z Teatru NN. Na spotkanie z tak niezwykłym świadkiem historii przyszło ponad 150 osób. Z trudem pomieściliśmy się w krużgankach u dominikanów przy ul. Złotej 9 na Starym Mieście.

Halina Birenbaum miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Opowiadała o tych czasach przepiękną polszczyzną. Uczestnicy spotkania po wysłuchaniu wszystkich opowieści długo oblegali stolik, przy którym siedziała Halina Birenbaum i podpisywała swoją najnowszą książkę. W kolejce po autograf stał m. in. Stefan Suder, uczeń I LO im. Jana Zamojskiego w Zamościu. Pierwszą przeczytaną przez niego książką o Zagładzie była „Nadzieja umiera ostatnia” Haliny Birenbaum. Przyjechał na spotkanie z autorką do Lublina z koleżankami i kolegami ze szkoły. Grupą opiekowała się nauczycielka angielskiego Mieczysława Adamczuk. - Bardzo chciałam, aby oni tutaj przyjechali i coś ważnego przeżyli, aby mogli dotknąć historii, spotkać się z tak niezwykłą kobietą - mówi pani Mieczysława.

Spotkanie z Haliną Birenbaum zorganizowali: Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, Wydawnictwo Agora oraz Gazeta Wyborcza. Szczególne podziękowania składamy ojcom dominikanom w Lublinie, którzy pomogli nam w organizacji wydarzenia.

Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. w Warszawie) - polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: Nawet gdy się śmieję (1990), Nie o kwiatach (1993), Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy zebranych Moje życie zaczęło się od końca (2010).
W 1999 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką „Wysokich Obcasów”.

Monika Tutak-Goll - reporterka, redaktorka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów”. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się tematyką praw kobiet w Polsce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem