Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką w najbliższy wtorek, 19 listopada, o godz. 18 w sali czarnej Teatru NN przy ul. Grodzkiej 21. Fragmenty książki przeczyta Witold Dąbrowski. Wstęp wolny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To nie były incydenty, ale proceder, który – niemal na masową skalę – trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi – mężczyźni, kobiety i dzieci – prowadzili wykopki w poszukiwaniu złota. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka, autor książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu. Jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”? Co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie?

„Jak można trzymać w dłoni, nad grobem kawałek metalu z ludzkiej szczęki i nie łączyć go z człowiekiem? Jak to możliwe, że tyle lat po wojnie ludzie nie byli w stanie odróżnić dobra od zła? – pyta Paweł Piotr Reszka. Nikogo i niczego nie usprawiedliwia. Ale usiłuje zrozumieć. Czy mu się udaje? Da się to wszystko pojąć? »Płuczki« to porażające świadectwo. Solidny, dojrzały reportaż”. Napisał po lekturze książki Wojciech Tochman.

Paweł Piotr Reszka jest reporterem „Dużego Formatu”, przez wiele lat był dziennikarzem lubelskiej „Wyborczej”. Za swoją poprzednią książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (Wydawnictwo Agora) otrzymał w 2016 r. prestiżową Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Najnowszą jego książkę będzie można kupić podczas wtorkowego spotkania w Teatrze NN, które organizujemy w ramach cyklu "Wyborcza na żywo".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem