Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

3 marca o godz. 8 potwierdzono informację o pierwszej osobie w Polsce zarażonej koronawirusem. Chory mężczyzna przebywał ostatnio w Niemczech. Obecnie znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze. Badanie chorego pacjenta rozpoczęło się wczoraj o godz. 12, a ostateczne wyniki przyszły w nocy.

Obecnie w Polsce koronawirus wykrywa się za pomocą testów RT-PCR rekomendowanych przez WHO, ale lubelska spółka BioMaxima informuje, że wprowadza alternatywną metodę, która jest szybsza i ma równie dobrą skuteczność. Spółka zgłosiła już wyrób do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce.

Lubelska firma wprowadza na rynek szybkie testy na koronawirus

Jak informuje BioMaxima, badanym materiałem mogą być krew pełna, osocze bądź surowica. Do przeprowadzenia testu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. W jego skład wchodzą indywidualnie pakowane kasetki zawierające studzienkę, w której umieszczany jest materiał badany oraz krople buforu. Wyniki można odczytać już po 10 minutach.

Jak przekonują przedstawiciele spółki: "Test 2019-nCoV IgG/IgM został porównany do komercyjnego PCR, a wyniki pokazują, że posiada wysoką czułość i swoistość odpowiednio w przypadku IgG 100 proc. i 98 proc., IgM - 85 proc. i 96 proc" - czytamy.

Wprowadzony właśnie przez BioMaxima do oferty test umożliwia szybką, masową diagnostykę przesiewową. Takie rozwiązanie umożliwia typowanie osób z infekcją wirusem 2019-nCoV spośród grupy podwyższonego ryzyka, które powinny następnie być poddane bardziej precyzyjnej i kosztownej diagnostyce potwierdzającej w jednym z autoryzowanych laboratoriów lub ewentualnej kwarantannie.

- tłumaczy Łukasz Urban, prezes spółki. Co więcej, BioMaxima ma w planach wprowadzić wkrótce własny test genetyczny. 

BioMaxima w górę o 40 proc. na giełdzie

Pojawienie się informacji o wprowadzeniu szybkich testów na koronawirus bardzo pozytywnie wpłynęło na wartość spółki na giełdzie.

Jej akcje w jednej chwili wzrosły o 40 proc., co jest sytuacją niezwykle rzadką. Tym samym wartość firmy wzrosła o kilka milionów złotych.

Firma działającą na rynku diagnostyki laboratoryjnej

BioMaxima S.A. jest polską firmą działającą na rynku diagnostyki laboratoryjnej.

Produkuje podłoża mikrobiologiczne, systemy do oznaczania lekowrażliwości, a także szerokiej gamy odczynniki oraz sprzęt do diagnostyki in vitro.

Spółka jest również dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych takich jak Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical, Biolog Inc, Accelerate Diagnostics, Inc. Zaopatruje w swoje produkty ponad 2 tys. laboratoriów w Polsce oraz prowadzi działalność eksportową na ponad 60 rynkach.

Chcesz wiedzieć więcej o koronawirusie? Zapisz się na nasz newsletter

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.