Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- To nie jest tak, że wszystko jest już załatwione, że kobiety w Polsce funkcjonują na równych zasadach z mężczyznami. Prawnie wszystko da się zapisać, ale niezwykle ważne są obyczaje, niepisane reguły, życie codzienne w domu, w firmach, w instytucjach. A z tym już nie zawsze i nie wszędzie jest tak dobrze. Proces emancypacji kobiet wcale się nie zakończył. I ważne, aby to wszystko dostrzegać, a przede wszystkim rozumieć - mówił podczas uroczystej gali redaktor naczelny lubelskiej "Wyborczej" Paweł Krysiak.

Plebiscyt "Kobieta na Medal" rozstrzygnięty. Zobaczcie [ZDJĘCIA]

I dodał: - Dlatego nasza lubelska akcja „Kobiety na medal” jest ważna, bo pokazujemy sylwetki kobiet, które odważnie i skutecznie zmieniają rzeczywistość. Warto takie postawy promować, bo jak mówi wiceprezydent Monika Lipińska - „Kobiety ciągle jeszcze muszą udowadniać, że potrafią skutecznie zarządzać, a przecież nie są w tym gorsze od mężczyzn”. Co więcej, takie cechy jak wrażliwość czy empatia, nieocenione w każdej pracy, bywają mylone ze słabością. Z światem, który tak opacznie rozumie empatię, trzeba po prostu walczyć.

Wróćmy do naszego plebiscytu. Przez prawie dwa tygodnie nasi czytelnicy, ale też lubelskie instytucje, wyższe uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, firmy, spółki, kluby sportowe, urzędy zgłaszali swoje kandydatki.

W sumie otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, jednak kapituła "Gazety Wyborczej" mogła nagrodzić jedynie dziesięć pań. Wśród nich były m.in. przedstawicielki samorządu terytorialnego, także dlatego, że w tym roku mija 30 lat od pierwszych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 r.

"Kobiet na Medal" "Gazety Wyborczej"

* Nadia Bukowska (prezes lubelskiej spółki Agram, pod jej rządami firma specjalizująca się w produkcji mrożonych warzyw i owoców niemal podwoiła obrót),

* Agata Cholewa (edukatorka i animatorka partycypacji społecznej, radna dzielnicy Czuby Południowe),

* Justyna Daniel (menedżer lubelskiego zespołu Concentrix, firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu. Firma zatrudnia w Lublinie 500 pracowników z Polski i całego świata),

* Urszula Gawlik-Dziki (biolog, profesor dr hab. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, członkini Komitetu Nauk o Żywności Polskiej Akademii Nauk),

* Justyna Kieruzalska (graficzka, społeczniczka, animatorka kultury Głuchych),

* Malwina Kopron (brązowa medalistka mistrzostw świata w lekkiej atletyce, specjalność: rzut młotem, w sierpniu będzie reprezentować nasz kraj na olimpiadzie w Tokio),

* Elżbieta Matyaszewska (historyk sztuki, koordynatorka Klubu Tygodnika Powszechnego w Lublinie),

* Paulina Paga (kulturoznawczyni, kuratorka i producentka wydarzeń artystycznych, inicjatorka jedynego społecznego muzeum w Lublinie - Muzeum Osiedli Mieszkaniowych),

* Magdalena Sałek-Lewczyk (wójt Jabłonnej pod Lublinem, jednej z najszybciej rozwijających się gmin na Lubelszczyźnie. Za jej rządów w Jabłonnej powstał pierwszy żłobek, a Centrum Kultury stało się miejscem animacji lokalnej społeczności),

* Aneta Teterycz (uczy języka polskiego, pracuje w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie, gdzie prowadzi warsztaty dziennikarskie).

Lublinianki uhonorowane Medalem Prezydenta Miasta Lublin w 2020 r.

1. Katarzyna Gargol – farmaceutka, właścicielka i prezes zarządu firmy Same Dobre Apteki Sp. z o.o. – lidera w branży aptekarskiej na terenie Lubelszczyzny, która obsługuje rocznie 1,5 mln klientów i daje zatrudnienie ponad 100 osobom.

2. Dorota Iwanicka-Przybysz – nauczycielka, społeczniczka, prezeska Fundacji Solidarności Obywatelskiej, członkini Lubelskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Educatores. Autorka i realizatorka licznych projektów edukacyjno-kulturalnych. Od lat związana z Ogólnopolską Akcją Charytatywną „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

3. Prof. dr hab. n. med. Barbara Jodłowska-Jędrych – lekarka, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Katedry Histologii i Embriologii z Pracownią Cytologii Doświadczalnej. Autorka i współautorka ponad 250 publikacji w dziedzinie medycyny. Dostosowała programy nauczania Uniwersytetu Medycznego do standardów europejskich i amerykańskich.

4. Dr n. med. Marta Kaczyńska-Haładyj – psychiatra i neurolog dziecięcy, pediatra. Ordynatorka oddziału neuropsychiatrii dziecięcej Szpitala Neuropsychiatrycznego. Lekarka, która z zaangażowaniem wspiera dzieci i młodzież z zaburzeniami nastroju, proponując różne formy pomocy.

5. Wiesława Karczewska-Grabias – polonistka, absolwentka UMCS, przez wiele lat nauczycielka w lubelskich szkołach. Autorka książek „Wydobyte z niepamięci”, „Powroty do Sandomierza”, „Palec Opatrzności" i „Przetrwać czas nieludzki". Założycielka i prezeska Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Stworzyła ośrodek dziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera.

6. Urszula Kasprzak-Wąsowska – lubelska wokalistka, autorka tekstów, współtwórczyni licznych projektów artystycznych, trenerka emisji głosu. Współzałożycielka trzyosobowej grupy artystycznej Kobiety Których Nie Ma. Kierownik muzyczny teatru ITP na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

7. Marzena Lewandowska – wieloletnia dziennikarka Radia Lublin, z rozgłośnią związana od 40 lat. Miejsce do realizacji swoich zawodowych zainteresowań znalazła w redakcjach informacyjnej i muzycznej. Poprzez współpracę z Informacyjną Agencją Radiową od wielu lat popularyzuje wiedzę o Lublinie i Lubelszczyźnie.

8. Marta Łada – wieloletnia garderobiana Teatru Muzycznego w Lublinie, obecnie na emeryturze. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Lublina, obsługując liczne spektakle, widowiska, koncerty. Oddana swojej pracy, jest cichym, często działającym społecznie, współtwórcą wydarzeń kulturalnych.

9. Anna Ochnik – kobieta biznesu, od 28 lat prowadząca wraz z mężem działalność gospodarczą, współwłaścicielka hurtowni kosmetyków Delart, która zatrudnia kilkadziesiąt osób. Zaangażowana nie tylko w sprawy gospodarcze, ale także wrażliwa społecznie i wspierająca ludzi potrzebujących.

10. Małgorzata Orłowska – dziennikarka telewizyjna, wydawca programów informacyjnych i publicystycznych, autorka licznych programów, reportażystka. Autorka wielu tekstów prasowych – w prasie polskiej i zagranicznej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała w radiowej Trójce w Warszawie.

11. Halina Ostrowska – od ponad 30 lat pracuje w Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego. Prywatnie osoba bardzo wrażliwa i zatroskana o ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej. Od 1974 r. wspiera rodziny z problemem alkoholowym oraz szczególną opieką otacza dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. W latach 1990-1996 zatrudniona w Lubelskim Centrum Trzeźwości.

12. Dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz – psycholog kliniczny, wiceprezeska Stowarzyszenia na rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie psychologii klinicznej dziecka chorego somatycznie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

13. Iwona Smyk – pedagog, polonistka, autorka pomysłu na klasę artystyczną w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie, reżyserka wielu spektakli, prowadzi szkolny teatr. Społeczniczka, propagatorka postaw społecznych wśród młodych ludzi, uwrażliwiająca ich na różne kody kulturowe.

14. Grażyna Sylwia Stankiewicz – dziennikarka prasowa, dokumentalistka filmowa, od siedmiu lat redaktor naczelna „LAJF. Magazyn Lubelski”. Ma na swoim koncie blisko 400 ogólnopolskich programów telewizyjnych. Dwukrotna laureatka konkursu scenariuszowego na filmy o lubelskim bardzie Marcinie Różyckim i cadyku Widzącym z Lublina. Pasjonatka fotografii i historii architektury. Gdańszczanka zakochana w Lublinie.

15. Dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec – pediatra neonatolog, kierownik Oddziału Noworodków SPSK1. Jedna z twórczyń i koordynatorka Banku Mleka Kobiecego, który pomaga wcześniakom od najwcześniejszych chwil życia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.