Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze w poniedziałek pisaliśmy o sytuacji na granicach w województwie lubelskim. Nasz czytelnik zwrócił uwagę na brak wprowadzenia działań dotyczących zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

– Na przejściu granicznym nie ma bezpłatnych toalet ani punktów mycia rąk. Brakuje również zwykłych płynów do dezynfekcji – wymieniał. – Podczas gdy na granicy z Niemcami wprowadzane są specjalne kontrole podróżnych, u nas nie zrobiono najmniejszego wysiłku w stronę zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak to się ma do zaleceń sanepidu dotyczących zagrożenia? – pytał.

Koronawirus. Mierzenie temperatury i wypełnianie przez przekraczających granicę formularzy

We wtorek rano Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych, powiadomił o wprowadzeniu szeregu działań, m.in. na przejściach w województwie lubelskim.

Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

- Rozszerzamy dzisiaj zakres kontroli sanitarnych o granicę wschodnią. Punkty kontrolne powstaną na granicy polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej oraz polsko-litewskiej - poinformował minister.

O kontrolach mówił również wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W rozmowie z TVN24 dodał, że na granicach z państwami, które nie należą do strefy Schengen, muszą je przejść wszyscy podróżni. Chodzi o mierzenie temperatury i wypełnianie przez przekraczających granicę formularzy dotyczących m.in. stanu zdrowia oraz miejsc początkowych i docelowych podróży.

Koronawirus. Procedury mogą wydłużyć czas oczekiwania na przekroczenie granicy

Kontroli temperatury dokonują funkcjonariusze straży granicznej i straży pożarnej. 

Procedury mogą wydłużyć czas oczekiwania na przekroczenie granicy. Podobne działania rozpoczęto w poniedziałek na granicy z Niemcami i Czechami, w punktach, gdzie przejeżdża dziennie najwięcej autobusów. Mowa o przejściach w miejscowościach: Kołbaskowo, Świecko, Jędrzychowice, Olszyna, Gorzyczki.

O koronawirusie bez paniki i sensacji. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny.

Koronawirus w Polsce

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.