W zawi您ku z zagro瞠niem koronawirusem prezydent Lublina Krzysztof 真k odwo豉 wszystkie zaj璚ia w szko豉ch. Chwil p騧niej tak瞠 rz康 zdecydowa o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury, filharmonii, oper, teatr闚, muze闚, kin oraz szk馧 i uczelni artystycznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Ze względu na pojawienie się przypadków wystąpienia pacjentów zarażonych koronawirusem oraz sygnały od zaniepokojonych rodziców Prezydent Miasta Lublin zdecydował o odwołaniu zajęć w szkołach od jutra (czwartek, 12 marca) do końca tygodnia - czytamy w komunikacie rzeczniczki prezydenta Lublina Katarzyny Dumy.

Decyzje co do dalszych działań miasta w tym zakresie mają być podejmowane na bieżąco. Także w środę władze Lublina skierowały do ministra edukacji narodowej pismo, żeby zastosować zapisy ustawy o koronawirusie, aby ułatwić rodzicom opiekę nad dziećmi. - W związku z tym Prezydent Miasta Lublin zwraca się do Ministra właściwego do spraw oświaty Dariusza Piontkowskiego z prośbą o pilne rozstrzygnięcie sprawy funkcjonowania przedszkoli, szkół, placówek oświatowych na poziomie ogólnopolskim w kontekście zasiłków, które mogą otrzymać rodzice nie posyłający dzieci do szkoły - dodaje Katarzyna Duma.

W środę po południu prezydent Krzysztof Żuk poinformował na swoim profilu na facebooku, że od czwartku zawieszone będą też zajęcia w lubelskich żłobkach i przedszkolach. "Jutro i pojutrze przedszkola, jak i szkoły podstawowe będą będą prowadzić działalność w zakresie opieki (...) zawieszenie zajęć obowiązuje do 25 marca." - napisał Krzysztof Żuk.

Koronawirus w Lublinie. Zamknięte miejskie obiekty, odwołane imprezy

Po decyzji premiera o odwołaniu imprez masowych władze Lublina postanowiły też zamknąć miejskie obiekty, m.in. baseny, w tym Aqua Lublin, oraz odwołać wydarzenia, które nie mają charakteru imprez masowych odbywających się w miejskich instytucjach kulturalnych. - Rekomendujemy także podjęcie decyzji o odwołaniu wszystkich imprez planowanych na terenie miasta przez pozostałych organizatorów - apeluje rzeczniczka prezydenta.

Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dodał, że w związku z zagrożeniem koronawirusem w środę od godz. 15 zamknięte będą do odwołania: baseny Aqua Lublin, CSR Łabędzia i Strefa H2O, siłownia FitGym Complex, lodowisko Icemania. "Dla klientów indywidualnych i komercyjnych zamknięte zostają również: Hala Globus, Hala im. Z. Niedzieli, stadion Arena Lublin, Stadion Lekkoatletyczny, stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich. Z powyższych obiektów będą korzystały jedynie kluby sportowe, które będą prowadziły własne, zamknięte dla osób postronnych treningi. Odwołane zostają zajęcia prowadzone w obiektach MOSiR: aquafitness, kursy nauki pływania, zajęcia fitness czy treningi biegowe. Wszystkie karnety i Sportkarty będą miały wydłużony termin ważności o liczbę dni, w czasie których obiekty będę niedostępne."- informuje Miłosz Bednarczyk.

Urzędnicy rekomendują też, żeby w przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych robić to drogą elektroniczną lub telefonicznie. - Wszystkie podjęte działania profilaktyczne mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Prezydent przypomina o stosowaniu się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych i medycznych - tłumaczy Katarzyna Duma.

Koronawirus w Lublinie. Odwołane zajęcia na uczelniach

W związku z zagrożeniem koronawirusem i pierwszymi przypadkami zakażeń w województwie władze lubelskich uczelni będą w czwartek decydowały co z prowadzonymi zajęciami. Już w środę rektor Uniwersytetu Medycznego zdecydował, że na uczelni nie będą się odbywały wykłady, wprowadzono też ograniczenia w kontaktach między pracownikami i zakaz odwiedzin w akademikach przez gości z zewnątrz.

W czwartek decyzję o odwołaniu zajęć na uczelni podjął rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski podjął decyzję o zawieszeniu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w trybie natychmiastowym, wszystkich zajęć dydaktycznych. Zajęcia zostają zawieszone do odwołania, jednak nie krócej niż do 15 kwietnia - informuje Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Podobną decyzję podjął też rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko.

Na obu uczelniach odwołano też zagraniczne wyjazdy i przyjazdy gości, studentów i doktorantów oraz udział pracowników, studentów i doktorantów w konferencjach i szkoleniach krajowych. Odwołano konferencje i wydarzenia organizowane przez Uniwersytet oraz konferencje i wydarzenia zewnętrzne organizowane przez podmioty organizacyjne Uniwersytetu. Wstrzymano zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich, jak również wprowadzono zakaz odwiedzin przez osoby niezakwaterowane w domach studenckich.

Także w czwartek dowiemy się, jakie działania w związku z koronawirusem podejmą władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W środę rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół i uczelni artystycznych. - Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności - ogłosił minister Piotr Gliński na konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Premiera.

Popołudniu komunikat w tej sprawie wydał także wojewoda lubelski Lech Sprawka.

"Zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki. Polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji" - czytamy w piśmie.


O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy zamkni璚ie szk馧, uczelni i instytucji kultury to s逝szna decyzja?

Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Czy ja dobrze zrozumia貫m 瞠 Prezydent odwo逝je zaj璚ia tylko w czwartek i pi徠ek?? Chyba decyzja by豉 konsultowana z Trzeci Osob?

"o odwo豉niu zaj耩 w szko豉ch od jutra (czwartek, 12 marca) do ko鎍a tygodnia".
ju ocenia貫(a)
3
0
Wie軼i z Francji: nad Sekwan uruchomiono tzw. rezerw sanitarn, sk豉daj帷 si z emerytowanych lekarzy i cz窷ci student闚 medycyny. Wszyscy teraz b璠 walczy z koronawirusem.
Czy tego rodzaju rezerwa nie powinna by w POlsce???
ju ocenia貫(a)
1
0
Uwa瘸m, ze specustawa powinna umo磧iwi publikacje danych osobowych os鏏, kt鏎e zosta造 zara穎ne , tak aby znajomi i s御iedzi albo ludzie kt鏎zy mieli kontakt z takimi osobami mogli pooddawa sie dobrowolnej kwarantannie
ju ocenia貫(a)
1
0
Ministrem O鈍iaty jest Dariusz Piontkowski, a nie Pi徠kowski...
To autor artyku逝 jeszcze tego nie wie???
ju ocenia貫(a)
1
0
Na KUL nie trzeba odwo造wa zaj耩. Niech Dziwisz im prze郵e skarpet JP2, ona ich ochroni. Arcybiszkopt Dec ju stwierdzi, 瞠 ochrona NMB wystarczy.
ju ocenia貫(a)
1
0
Skoro przedszkola i 興obki b璠 zamkni皻e, to spora cz窷 dzieci b璠zie pod opiek dziadk闚.
A s to dwie grupy zwi瘯szonego ryzyka.
Nie wiadomo co lepsze...
ju ocenia貫(a)
2
2