Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie na adres supermiasta@lublin.agora.pl. Prosimy, by objętość tekstów nie przekraczała 1500 znaków.

30 lat temu Lublin był zupełnie innym miastem. W miejscu dzisiejszego deptaka jeździły samochody, po Starym Mieście nie spacerowali turyści, ale amatorzy tanich trunków, a przy al. Racławickich straszył tzw. teatr w budowie. Miasto było zaniedbane i nikt z lublinian nie obrażał się, kiedy ktoś nazwał nasze miasto prowincją.

Od reformy samorządowej w 1990 r. przebyliśmy długą drogę. Po latach „centralizmu demokratycznego” miasta mogły wreszcie same decydować o swoim rozwoju. Dla Lublina bilans tych 30 lat wypada zdecydowanie na plus. Dziś Lublin jest miastem europejskim, pełnym turystów i studentów.

Mieszkańcy dostrzegają, że w ostatnich latach w Lublinie wiele się zmieniło. I nie chodzi tylko o wielkie inwestycje. Co prawda trzonem lokalnej gospodarki jest przemysł i strefa ekonomiczna na Felinie, jednak szybko rozwijają się też innowacyjne firmy w takich sektorach, jak IT, czy farmacja.

Poza tym, obraz Lublina zmieniał się także w oczach Polski. Miasto zyskało pieczęć nowoczesności i kreatywności. Czyja to zasługa? Na pewno bardzo wielu pełnych energii i pomysłów obywateli.

Jednak na pewnym etapie rozwoju potrzebny jest ktoś, kto nada kierunek zmianom. Stało się to w 2010 roku, kiedy prezydentem został Krzysztof Żuk. Rzucił hasło „Lublin w pierwszej lidze polskich miast”. I to nie były puste słowa, ale praktyczna realizacja dokumentu „Strategia rozwoju Lublina na lata 2013-2020”. Są tam wskazane cztery główne drogowskazy rozwoju: otwartość, przyjazność, akademickość i przedsiębiorczość. Ta wizja miasta została przez mieszkańców przyjęta, bo oni sami tę strategię tworzyli.

Dziś „Gazeta Wyborcza” zaprasza Czytelników do aktywnego udziału w plebiscycie Supermiasta. Wspólnie chcemy się zastanowić, co nam się najlepiej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy w Lublinie najbardziej dumni?

Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów.

* Do 22 marca czekamy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko są największym sukcesem Lublina w ciągu ostatnich 30 lat?

Piszcie na adres supermiasta@lublin.agora.pl.
Prosimy, by objętość tekstów nie przekraczała 1500 znaków.

* Spośród wszystkich zgłoszonych przez Was propozycji redakcyjne jury wybierze ok. 10 miejskich hitów 30-lecia. Listę ogłosimy 27 marca. Tego samego dnia rozpocznie się internetowe głosowanie, w którym wybierzecie największy sukces 30-lecia w Lublinie.

* Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają grand prix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.