Od piątku strażnicy miejscy czuwają nad tym, aby młodzież szkolna nie spędzała czasu w galeriach handlowych. Chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Poleciłem komendantowi straży miejskiej skierowanie do centrów i galerii handlowych patroli funkcjonariuszy, którzy będą zwracać uwagę obecnej tam młodzieży, że przebywanie w takich miejscach jest nierozsądne i może być niebezpieczne z powodu zagrożenia koronawirusem - poinformował w piątek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Strażnicy mają przypominać dzieciom i młodzieży, że czas zawieszenia zajęć w szkołach i na uczelniach wynika z poważnego zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przebywanie w dużych skupiskach ludzkich stwarza z kolei niepotrzebne ryzyko mnożenia zakażeń.

Zawieszenie zajęć to nie są dodatkowe ferie

Już wcześniej straż miejska podczas patroli zwracała uwagę na młodzież obecną w miejscach publicznych. Działania podejmuje od środy, kiedy to w zawiązku z zagrożeniem koronawirusem prezydent Lublina Krzysztof Żuk odwołał wszystkie zajęcia w szkołach. Chwilę później także rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół i uczelni artystycznych.

- Od środy sprawdzaliśmy głównie otwartą przestrzeń miejską, w której młodzież może się grupować. W piątek doszły do tego centra handlowe. W momencie, gdy zauważamy młode osoby, nakazujemy im udanie się do domów. Uświadamiamy niebezpieczeństwo wynikające z przebywania w dużych skupiskach - informuje Robert Gogola, rzecznik straży miejskiej w Lublinie.

Do tej pory strażnicy musieli interweniować w ten sposób już kilka razy. - Nie było wiele tych sytuacji, większość osób stosuje się do zaleceń pozostania w domach - przyznaje rzecznik.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem