"#WzywamyPosiłki" - pod takim hasłem restauracje z całej Polski wspierają środowisko medyczne, które walczy z epidemią koronawirusa. W Lublinie swoją pomoc zaoferowało kilkadziesiąt lokali gastronomicznych i wciąż dołączają nowe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od soboty obowiązuje ograniczenie działania restauracji, kawiarni, pubów i kasyn w całej Polsce. Zamknięto też centra handlowe (z wyjątkiem działających w nich sklepów spożywczych, aptek i drogerii). Mimo trudnej sytuacji wiele lokali gastronomicznych zaoferowało swoje wsparcie dla środowiska medycznego, które walczy z epidemią. Włączają się one m.in. w oddolną inicjatywę "WzywamyPosiłki".

- Chcemy skoordynować ogólnopolską akcję dostarczania jedzenia do placówek medycznych dla lekarzy i pielęgniarek, którzy będą tam spędzać długie, często kilkudziesięciogodzinne dyżury w ogromnej intensywności pracy. Chcemy, żeby nie musieli się zastanawiać chociaż nad tym, co zjedzą i jak to sobie zorganizować - tłumaczy Maciej Woć, pomysłodawca akcji.

Lubelskie działania koordynuje Justyna Domaszewicz, na co dzień menadżerka Szwedzkiego Stołu w CH Skende Shopping. - Uczestniczyłam już w wielu akcjach, ale z takim odzewem jeszcze się nie spotkałam. Nie nadążam odpowiadać na wiadomości od osób, które chcą zaoferować pomoc. Chyba nikt się nie spodziewał, że ten pomysł rozkręci się na tak dużą skalę. Bardzo nas to cieszy - mówi Domaszewicz.

W Lublinie do akcji włączyli się już: Viva La Pizza, Krajka, Tu Burger, Szkatuła, Ranch Burger, Bistro Nowa Melodia, Botanika - Zjedz i Wypij, IncognitO, Fresh Dieta, Zielony Talerzyk, JeszBurger, Perłowa Pijalnia Piwa, Salti, Bombardino Trattoria Gęsia, Ostro, La Sera, Encepence, Plackarnia, Ambaras, Giuseppe, Galeria Smaku, Just Crafted, Matsu Sushi, Rani, Pan Mąka, Umeå, Chrupko, Schabowy, U Kucharek, Coffee & Sons, Spokojna2, Garmażerka po Sąsiedzku, 16 Stołów, Hotel Dwór Choiny, Pelier, Pycha Micha, Padbar, Piri-Piri Kebab oraz Bistro Pazłotko (lista cały czas jest aktualizowana).

- Aktualnie jesteśmy na etapie zbierania informacji o lokalach gastronomicznych, które będą uczestniczyć w akcji. Poszukujemy też osób i firm, które mogłyby nas wesprzeć w transporcie posiłków. Ale cały czas powstają nowe pomysły - dodaje Domaszewicz.

Potrzebna jest ponadto organizacja pożytku publicznego, która uwiarygodni i skoordynuje zbiórkę środków na ten cel w platformie crowdfundingowej. - Planujemy odpalić zbiórkę tak, żeby ludzie mogli te posiłki fundować. Gastronomia też bardzo mocno ucierpi jako jedna z pierwszych branży, więc ważne, żeby chociaż symbolicznie zwracać realne koszty ich zaangażowania - wyjaśnia Woć na Facebooku.

"Prosimy także - nie działajcie na własną rękę i nie zawoźcie nic do szpitali. Nie chcemy postępować nierozważnie ani nieostrożnie, dlatego przed podjęciem działań operacyjnych wszystko zostanie proceduralnie zatwierdzone z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym - jesteśmy w kontakcie z tymi instytucjami" - czytamy na fanpage'u # WzywamyPosiłki.  Wkrótce pojawi się tam także instrukcja, jak można dołączyć do akcji jako wolontariusz, czy przedstawiciel gastronomii.

"Wspieramy tych, którzy nam pomagają"

Jeszcze przed wystartowaniem akcji niektóre lubelskie restauracje zamieściły na swojej stronie informacje, że chcą wesprzeć służbę zdrowia. Pierogarnia "U kucharek" zadeklarowała, że od niedzieli lekarze i personel szpitala w Lublinie mogą liczyć na darmowe pierogi i zupę. "Na razie umówiliśmy się na 10 szt. obiadów, tak żeby mogli się szybko (i smacznie) posilić! Codziennie będziemy dostarczać do innego szpitala w Lublinie. Wiemy, że na takie rzeczy, jak przygotowanie jedzenia po prostu nie mają czasu!" - czytamy na fanpage'u.

Pomoc zaoferowała także restauracja "Stół i Wół". Darmowe posiłki zaczną trafiać dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia od poniedziałku. "W miarę swoich możliwości będziemy dostarczać darmowe posiłki dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia już od poniedziałku. "Zdajemy sobie sprawę z braku czasu, ogromu pracy i wycieńczenia, jakie temu towarzyszy. Pełni wdzięczności za tę ciężką i niebezpieczną pracę pragniemy w ten symboliczny sposób wspierać tych, którzy nam pomagają. Dziękujemy. Potrzebowaliśmy czasu, by się odpowiednio przygotować na dostawy bez kontaktu, zadbać o bezpieczeństwo i higienę. Jesteśmy gotowi!" - zadeklarowała restauracja.

Wiele innych ofert można znaleźć pod hasztagiem #gastropomaga na Facebooku i Instagramie.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ludzie pomagają zwykli ludzie , a co robi czarna mafia? Liczy straty ? Wywalamy w końcu tych przebranych pedofili
już oceniałe(a)ś
13
0
BRAWO !!!
już oceniałe(a)ś
7
0
BRAWO, ale załatwcie sobie papiery na tę akcję. Na wypadek oskarżenia przez kolejnego pisowca o korumpowanie służby zdrowia. Wicestarosta puławski jest prekursorem tej akcji, a nie wiadomo, komu jeszcze się jego pomysł spodoba.
już oceniałe(a)ś
5
0
Brawo WY!
już oceniałe(a)ś
4
0