Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcja, którą w czwartek przeprowadzili aktywiści, polegała na zawieszeniu na drzewie tabliczki z imieniem. Dzień wcześniej na jego pniu pojawiła się kartka z informacją: "Ratunku! Drzewo do usunięcia w tym tygodniu!".

Zniknie 30 drzew

"Krzysztof" jest jednym z 30 drzew, które mają zostać usunięte z ul. Lipowej w związku z planowanym poszerzeniem jezdni. W miejscu, gdzie rośnie nazwana dziś lipa, będzie zaczynało się przejście dla pieszych. Po jego środku pojawi się wysepka, dzięki której piesi będą mogli przekroczyć jezdnię "na dwa razy". Zgodnie z projektem remontu na odcinku za centrum handlowym Plaza pojawi się dodatkowy pas do skrętu w prawo (w ul. Ofiar Katynia).

- Chcemy zwrócić uwagę na to, że drzewa są potrzebne ulicy, że każde jest cenne. Jeżeli zostaną wycięte, ulica Lipowa zamieni się w betonową pustynię. Warto zmodyfikować projekt. Dopóki drzewo rośnie, zmiany na papierze są możliwe. Można procedować zamienne pozwolenie na budowę, nawet gdy już inwestycja trwa - przekonuje Jan Kamiński.

W jego ocenie stan ulicy Lipowej jest dobry, nie wymaga więc tak ogromnego remontu. - Ruch drogowy przebiega świetnie, nie doświadczamy tam problemów transportowych. Po co w takim razie poszerzać tę jezdnię i likwidować drzewa? - pyta retorycznie.

Imię wybrane nie bez powodu

Dlaczego "Krzysztof"? - Chcielibyśmy trafić do serc tych, którzy decydują o mieście - mówi krótko Kamiński. Nie chce zdradzać, o kogo dokładnie chodzi. - Zostawiamy to każdemu do dowolnej interpretacji. W każdym razie bardzo nam zależy, żeby "Krzysztof" został - dodaje.

Aktywiści zaznaczają, że miejska zieleń stanowi ochłodę podczas upałów, jest też elementem wpływającym na estetykę miasta. Kartki z informacją: "Ratunku! Drzewo do usunięcia w tym tygodniu" wywiesili na wszystkich drzewach przeznaczonych do usunięcia. 19 z ul. Lipowej zostanie przesadzonych poza centrum miasta. 11 - wyciętych.

Drzewa i krzewy znikną też z remontowanych Al. Racławickich i ul. Poniatowskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.