Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek potwierdziła, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Do 10 czerwca będzie trzeba zgłosić do PKW kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Ci, którzy mieli uczestniczyć w niedoszłych wyborach 10 maja, nie muszą się martwić listami poparcia. W innej sytuacji jest Rafał Trzaskowski. Jako jedyny nowy kandydat w wyborach prezydenckich musi zebrać 100 tys. podpisów w zaledwie kilka dni.

W Lublinie poparcia Trzaskowskiemu można udzielić w czterech miejscach. Wczoraj w głównym punkcie przed lubelskim ratuszem zbieranie podpisów trwało od szóstej rano.

– Kolejka stoi od samego początku – przekonuje Sławomir Jawor, szef biura poselskiego Joanny Muchy. – Sporo osób przychodzi, bierze po egzemplarzu listy i samemu zbiera podpisy od znajomych i rodziny. Potem przynoszą uzupełnione druki – mówi.

Do godziny 13 w tym jednym punkcie w Lublinie zebrano ok. 2 tysięcy podpisów.

W celu złożenia podpisu pani Elżbieta przyjechała do centrum Lublina. – Zdecydowanie chcę głosować na Rafała Trzaskowskiego. Młody, energiczny, przekonujący, sprawdził się jako prezydent Warszawy – mówi.

W czwartek przed lubelskim ratuszem pojawiło się też dużo młodych osób, wśród nich Artur: – Trzaskowski będzie niezależnym prezydentem. Nikogo nie dyskryminuje, nie dzieli społeczeństwa na lepszych i gorszych.

Kuba: – Składam podpis, bo każda opcja jest lepsza niż PiS. Ale w wyborach postawię na innego kandydata opozycji.

Franciszek: – Chcę zmiany, prawdziwego prezydenta, a nie długopisu. Trzaskowski jest konkretny, otwarty.

W Puławach zbierano podpisy pod kandydaturą Trzaskowskiego podczas obywatelskich obchodów 31. Rocznicy Wolnych Wyborów 1989 r.

Puławy. Zbiórka podpisów pod kandydaturą Rafała TrzaskowskiegoPuławy. Zbiórka podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego Materiały organizatora

- Obchody miały skromną oprawę ze względu na stan epidemii. Obowiązywał rygor zachowania ostępu 2 m oraz użycie maseczek ochronnych. W obchodach udział wzięło kilkadziesiąt osób - mówi Bogdan Ambrożkiewicz - Przypomnieliśmy rys historyczny wyborów i drogę do wolności. Przypomnieliśmy działaczy, którzy organizowali wybory w regionie puławskim, także te samorządowe 1990 r.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie składać podpisy? Adresy i godziny

W Lublinie:

 • na placu Łokietka przy ratuszu codziennie w godz. 6-22. Pozostałe miejsca to:
 • przy ul. Krakowskie Przedmieście 10/5 (godz. 10-16.30),
 • przy ul. Bursztynowej 39 obok sklepu Biedronka (godz. 12-18)
 • przy ul. Leonarda naprzeciwko galerii handlowej Leclerc (dni powszednie 12-18; sobota 10-13)

W regionie:

 • Puławy, ul. Kołłątaja 16, godz. 8-16
 • Chełm, Galeria Atelier, ul. Lwowska 24, godz. 11-17
 • Świdnik, ul. Chabrowa 10, godz. 12-16
 • Lubartów, ul. Lubelska 36B, godz. 12-16
 • Biała Podlaska, Sklep Marzej GSM, plac Wolności 27, godz. 10-16
 • Biłgoraj, ul. Zamojska 119, godz. 14-20
 • Okuninka: ul. Lwowska 24, godz. 11-17
 • Łuków, ul. Korczaka 1, godz. 17-20
 • Kraśnik, ul. Lubelska 88, godz. 16-18
 • Wisznice, Dubica Górna 98, godz. 12-18

Można też pobrać kartę ze strony www.trzaskowski2020.pl, wydrukować, złożyć podpis, a następnie złożyć w jednym z powyższych punktów. Na liście należy podać: imiona, nazwiska, adres zamieszkania (miejscowość, nazwa ulicy, numer domu oraz mieszkania), numer PESEL.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.