16 czerwca o godz. 18 rozpocznie się wyjątkowe, wirtualne spotkanie z prezydentami polskich miast, także z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem. Będą poważne rozmowy, trochę żartów i świetna muzyka, którą zapewni m.in. Wojtek Mazolewski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wtorkową galę poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna poznańskiej „Wyborczej”.

Wydarzenie będzie można śledzić na żywo na Wyborcza.pl lub na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku.

Link do wydarzenia na Facebooku.

Gala Supermiasta wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. To nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia samorządów,

Te trzy dekady to spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje, przemiany społeczne; nasze miasta są teraz zupełnie inne niż na początku lat 90. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? Zapytaliśmy o to mieszkańców 31 polskich miast.

W plebiscycie, który miał formę internetowego głosowania, wzięło udział ponad 39 tysięcy osób. Wyniki pokazały, jak bardzo nasze miasta się różnią – i jak bardzo są wyjątkowe. Nasza duma to np. pięknie odnowione tereny nad rzekami i przywrócenie ich miastom (Szczecin, Gorzów), inwestycje komunikacyjne (most Solidarności w Płocku, metro w Warszawie, lotnisko w Gdańsku), przedsięwzięcia gospodarcze (Targi Kielce, fabryka Opla w Gliwicach) i kulturalne (Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Teatr Stary w Lublinie), inicjatywy ekologiczne (walka ze smogiem w Krakowie), wreszcie – zjawiska społeczne (wielka solidarność wrocławian w czasie powodzi, wartości związane z hasłem „Wolne miasto Poznań”).

Uroczyste podsumowanie plebiscytu – 16 czerwca. Ze względu na okoliczności gala odbędzie się online. Ale to nie ma wpływu na jej atrakcyjność. W programie m.in. wystąpienie Adama Michnika oraz debaty z prezydentami polskich miast. W jednej z nich weźmie udział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Prezydenci podyskutują o tym, jak zmieniały się samorządy przez 30 lat, o tym, jak walczyły z koronawirusem, i o tym, jakie są ich relacje z rządem. Poza gadaniem będzie także muzyka i śpiew. Wystąpią dla nas Wojtek Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne i Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy. Zaplanowano także wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne.

Wtorkowa gala będzie transmitowana na wyborcza.pl. Zaczynamy o godz. 18.

Gala będzie transmitowana na Wyborcza.pl i na Facebooku „Wyborczej”. ZAPISZ SIĘ NA TRANSMISJĘ LIVE.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem