W rocznicę strajków pracowniczych, które rozpoczęły się w Lublinie w lipcu 1980 roku, na placu Litewskim stanęła wystawa "Przed sierpniem był lipiec". W poniedziałek odbyło się jej uroczyste otwarcie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Lublin był wielokrotnie świadkiem i zarazem uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Latem 1980 roku przez Polskę przetoczyła się fala strajków pracowniczych. Ich pierwszą odsłoną były lipcowe wydarzenia w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W 40. rocznicę Lubelskiego Lipca chcemy je przypomnieć. Przemiany ustrojowe i dzisiejszy kształt naszego kraju zawdzięczamy odwadze i determinacji bohaterów tamtych dni, zwykłym mieszkańcom naszej małej ojczyzny – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Lubelski Lipiec. Historia wydarzeń sprzed 40 lat

W tym roku przypada 40 rocznica Lubelskiego Lipca. W poniedziałek na placu Litewskim uroczyście otwarto wystawę „Przed sierpniem był lipiec”. Upamiętnia ona historię wydarzeń sprzed 40 lat. Wystawę przygotowało miasto Lublin we współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN. W poniedziałek o godz. 11 na placu Litewskim nastąpiło jej uroczyste otwarcie.

40. rocznica Lubelskiego Lipca. Historyczna wystawa na pl. Litewskim. "Otworzyliśmy drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków" [ZDJĘCIA]

– Sukces Lubelskiego Lipca 80 otworzył drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków w walce o lepsze warunki życia, wolność i demokrację. Strajki 1980 roku i to, co wydarzyło się później, spowodowały zmianę oblicza nie tylko Polski, ale i całego świata – dodawał prezydent Lublina.

W uroczystości otwarcia wystawy wziął udział m.in. jeden z przywódców strajków w WSK Świdnik w latach 1980-81 Andrzej Sokołowski i były dyrektor WSK Świdnik Jan Czogała, który po wprowadzeniu stanu wojennego oficjalnie opowiedział się po stronie "Solidarności".

Lubelski Lipiec. Drastyczne podwyżki 

Jubileuszowa wystawa upamiętnia falę strajków i protestów pracowniczych, które w lipcu 1980 roku objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. Najpierw po drastycznych podwyżkach cen żywności zaprotestowała załoga WSK Świdnik. Następnie protesty wybuchały w kolejnych zakładach pracy. Chodziło nie tylko o wymiar ekonomiczny, ale też bunt przeciwko autorytarnej władzy komunistycznej.

Lubelski Lipiec. Protesty przeniosły się na cały kraj

Strajki trwały od 8 do 15 lipca i zakończyły podpisaniem porozumienia. Brało w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Następnie protesty przeniosły się na cały kraj. W sierpniu wybuchły na Wybrzeżu oraz w innych polskich polskich miastach. Efektem tych wydarzeń było powstanie Solidarności, a po latach pierwsze wolne wybory.

Wystawę „Przed sierpniem był lipiec” można będzie oglądać na placu Litewskim do 21 lipca.

Bieżące informacje dotyczące obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca dostępne są na profilu Lublin700 / Nasza historia. Historia Lubelskiego Lipca szczegółowo opisana jest na dedykowanej stronie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

40 rocznica Lubelskiego Lipca
40 rocznica Lubelskiego Lipca  Urząd Miasta w Lublinie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem