Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Aleksander Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 26 lat. „Wygrywając" kolejne wybory nie stronił od represjonowania opozycjonistów i opozycjonistek, aresztowań pokojowych demonstrantów, czy wreszcie fałszerstw - wymieniają organizatorzy wydarzenia, które odbędzie się w piątek o godzinie 17 pod pomnikiem Unii Lubelskiej na placu Litewskim.

Jak tłumaczą pomysłodawcy happeningu "26. i wystarczy" ze Stowarzyszenia Homo Faber, obecne wydarzenia w kraju naszych wschodnich sąsiadów nie wskazują na to, by sytuacja miała ulec poprawie. W maju i czerwcu, przed kolejnymi wyborami prezydenckimi w Białorusi zatrzymano ponad 1200 osób - aktywistów, obrońców praw człowieka, pokojowych demonstrantów uczestniczących w protestach, dziennikarzy i blogerów.

Od 26 lat o politycznym pluralizmie na Białorusi nie ma mowy. Kontrkandydaci Łukaszenki i opozycyjni działacze, tacy jak Siarhiej Cichanouski, Wiktar Babaryka i Waleryj Cepkała są aresztowani i straszeni, odmawia się także rejestracji komitetów wyborczych.

- 26 lat to ogrom czasu.W tym czasie zdążyliśmy skończyć szkoły i uniwersytety, założyć Homo Faber i podjąć przynajmniej setkę różnych działań o prawach człowieka. W ciągu 26 lat urodziły się na świecie miliony dzieci, wynaleziono dziesiątki szczepionek, rozdano wiele Nagród Nobla w dziedzinie literatury… a Łukaszenka wciąż jest prezydentem Białorusi - zaznaczają organizatorzy.

Jak będzie wyglądał happening? Pod pomnikiem Unii Lubelskiej zostanie ustawiona mównica, za nią zasiądzie „chór” głosów. Przez pełną godzinę godzinę z mównicy będą wymieniane zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich 26 lat na świecie.

Osoby chcące dołączyć do tego wydarzenia, mogą przysyłając swój głos na temat tego, co wydarzyło się w latach 1994-2020 na świecie, w Polsce, w Białorusi czy w ich prywatnym życiu pod adres: ad@hf.org.pl

Lublinianie chcący obejrzeć happening na żywo proszone są o zabranie maseczek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.