- Dwie ambony ustawione naprzeciw siebie w bazylice Dominikanów zapraszają wprost do debaty, rozmowy - mówił ojciec Tomasz Dostatni, pomysłodawca i organizator tych niezwykłych lubelskich spotkań.
Od dwudziestu lat, od pierwszego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowanego przez śp. abp. Życińskiego, odbyło się już kilkadziesiąt Debat Dwóch Ambon. Tak nazwane spotkania nawiązują do tradycji debat katolików z arianami, braćmi polskimi, które odbyły się u lubelskich dominikanów na początku XVII wieku. Dyskutowali przeróżni ludzie: katolicy, ewangelicy i ci augsburscy, i reformowani, prawosławni, grekokatolicy, Żydzi i muzułmanie, niewierzący i kobiety. Duchowni, biskupi i ludzie świeccy.
- Tematy były przeróżne, ale zawsze chodzi o dialog. O umiejętność spojrzenia na tego drugiego jego własnymi oczyma. Spojrzenia z innej niż moja własna perspektywy. Dziś, gdy w pseudorozmowie jeden drugiego nie słucha, my chcemy wsłuchiwać się w siebie nawzajem, w tego drugiego, aby lepiej zrozumieć siebie samego. Ktoś, kto ma ugruntowaną swoją tożsamość własną, nie boi się wymiany poglądów, bo wie, że może z takiego spotkania wyjść po prostu bogatszy, mądrzejszy - mówi ojciec Tomasz Dostatni, który obecnie pracuje w klasztorze dominikanów w Szczecinie.
Dzisiejsza Debata Dwóch Ambon zamyka cykl lubelskich spotkań organizowanych przez Fundację "Ponad Granicami" i klasztor dominikanów.
We wtorek 13 października o godz. 19 tematem debaty będą "Żydowskie i chrześcijańskie inspiracje dialogu". Rozmówcami ojca Dostatniego będą abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, i prof. Paweł Śpiewak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wydarzenie odbywa się w ramach VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze