Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Łącznie 16 nominacji otrzymali dziennikarze "Gazety Wyborczej" w najważniejszym dziennikarskim konkursie w Polsce. Wśród nich jest Jacek Brzuszkiewicz, współautor cyklu tekstów opisujących interesy Ministerstwa Zdrowia z dawnym współpracownikiem SB zamieszanym niegdyś w nielegalny handel bronią. U tego biznesmena z Lublina Ministerstwo Zdrowia zamówiło respiratory. O sprawie niejasnych interesów urzędników z biznesem związanych z zakupem respiratorów i maseczek pisali także Wojciech Czuchnowski i Judyta Watoła. 

Z lubelską "Wyborcza" przez lata związani byli także inni dziennikarze nominowani do nagrody Grand Press 2020: Paweł Piotr Reszka (obecnie "Duży Format"), Kacper Sulowski (obecnie "Gazeta Stołeczna") i Aleksandra Pucułek ("obecnie "Gazeta Wyborcza Łódź")

Reportaż autorstwa Pawła P. Reszki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” znalazł się wśród pięciu nominowanych pozycji w kategorii książka reporterska roku. Jest to wstrząsające świadectwo grabieży miejsc pochówku ofiar niemieckich obozów zagłady. Autor nie ocenia sprawców bezczeszczenia zwłok, ale opisuje problem antysemityzmu w Polsce oraz społecznego przyzwolenia na ten proceder jeszcze wiele lat po wojnie.

Paweł P. Reszka został także nominowany w kategorii reportaż prasowy/internetowy. Jury doceniło jego tekst „Lalka Eliza” opublikowany na łamach "Dużego Formatu".

Kacper Sulowski został nominowany w kategorii news za cykl tekstów "Ostre zęby w sztabie Andrzeja Dudy” opisujący nieznane szczegóły z życia Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, która kierowała kampanią prezydencką Andrzeja Dudy.

W kategorii wywiad nominowana została Aleksandra Pucułek z łódzkiej "Wyborczej" za tekst "Taniec, prezenty i seks przez całą dobę”. Jest to rozmowa o uczuciach i zaskakujących zwyczajach seksualnych zwierząt.

To nie koniec akcentów lubelskich w tegorocznej edycji Grand Press 2020. W kategorii reportaż radiowy w ścisłym finale znalazły się dwie audycje Polskiego Radia Lublin:

Pełną listę nominowanych znajdziecie na stronach magazynu Press. Uroczysta gala transmitowana online odbędzie się 8 grudnia o 20.30.

Dziwna historia z kategorią wywiad

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, ze organizator nie przyzna w tym roku nagród w kategorii wywiad. To efekt kontrowersji wokół jednej z nominowanych rozmów - wywiadu Beaty Lubeckiej z Radia Zet z Margot - niebinarną osobą, aktywistką ruchu LGBT. Dziennikarz "Wyborczej" Stanisław Skarżyński zarzucił autorce rozmowy niewłaściwe potraktowanie gościa, homofobię i transfobię i zapowiedział zrzeczenie się nagrody, którą otrzymał w minionej edycji konkursu. Większość członków jury Grand Press i wielu dziennikarzy podzieliła zastrzeżenia Skarżyńskiego, organizatorzy podkreślali jednak, że nie ma możliwości cofnięcia nominacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.