Prowadzenie spotkań w Lidze Mistrzów czy Lidze Europy lata temu dla wielu polskich arbitrów wydawało się niemożliwe. Dziś z powodzeniem sędziują w Europie. Kolegium Sędziów LZPN szuka kolejnych kandydatów na sędziów piłki nożnej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najbardziej rozpoznawalnym sędzią piłkarskim na Lubelszczyźnie jest z pewnością Paweł Gil. Ma za sobą spotkania Ligi Mistrzów. Prowadził mecze m.in. PSG czy Szachtara Donieck. Oprócz tego regularnie sędziował mecze międzypaństwowe, w tym naszpikowanej piłkarskimi gwiazdami Hiszpanii. Dziś regularnie jest rozjemcą w meczach Ligi Europy oraz oczywiście naszej rodzimej ekstraklasy.

Kilka lat temu Paweł Gil mocno zaangażował w projekt VAR, czyli sędziów asystentów wideo, którego zadaniem było wyeliminowanie oczywistych pomyłek sędziów popełnianych podczas spotkań. Praca naszego arbitra jest mocno doceniana przez władze UEFA i FIFA. Gil jako sędzia VAR uczestniczył w mistrzostwach świata w 2018 r. w Rosji, a obecnie często jest delegowany w tej roli na zawody Ligi Mistrzów.

KRZYSZTOF HADRIAN

Chcesz zostać sędzią piłkarskim? Właśnie trwa nabór

Teraz w ślady Pawła Gila i innych polskich arbitrów cenionych w Europie i na świecie ma szansę pójść większa rzesza młodych osób. Kolegium Sędziów Lubelskiego Związku Piłki Nożnej organizuje dla nich kurs na sędziego piłki nożnej. 

Chętni, którzy chcą wziąć w nim udział, muszą mieć ukończone minimum 16 lat, średnie wykształcenie lub być w trakcie nauki. Do tego wymagana jest niekaralność, dobra kondycja fizyczna, sportowa sylwetka oraz brak przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Nabór kandydatów trwa do 31 stycznia. Zajęcia teoretyczne w związku ze stanem epidemii będą odbywały się w formie online. Wykładowcami będą najlepsi sędziowie oraz obserwatorzy z województwa lubelskiego. Kurs zakończy się egzaminem pisemnym i kondycyjnym (interwałowym).

Koszt kursu to 150 zł. Organizatorzy w tej cenie zapewniają materiały szkoleniowe, przepisy gry w piłkę nożną, emblemat sędziowski, gwizdek oraz kartki (żółtą i czerwoną).

Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.lzpn.pl. Zgłoszenia można wysyłać mailowo na adres: nabor@lzpn.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem