Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Jest jeszcze za wcześnie, by rozmawiać o pełnym programie Dwóch Brzegów, ale najważniejsze, że w ogóle je planujemy – mówi „Wyborczej” Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Jeśli pandemia nie ustąpi, to podobnie jak przed rokiem będzie on miał charakter hybrydowy.

– Mamy jednak nadzieję, że tym razem uda nam się stworzyć na miejscu większą liczbę przestrzeni kinowych. To na wypadek, gdyby sytuacja nie pozwalała jeszcze na uruchomienie zamkniętych sal, czyli naszych namiotów. Da nam to możliwość poszerzenia repertuaru i zaproszenia do Kazimierza Dolnego stałych widzów, by mogli cieszyć się pobytem na festiwalu – tłumaczy.

Grażyna Torbicka: Wiele zależy od festiwalu w Cannes

Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, jakie filmy obejrzymy na festiwalu. Organizatorom zależy jednak, by na pewno odbyła się główna sekcja, czyli „Świat pod namiotem”. Trafiają do niej filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i niezależnego, ze szczególnym naciskiem na kino europejskie.

– Wiele zależy od tego, czy odbędzie się w tym roku festiwal w Cannes. To miejsce, w którym od lat zamykamy wszystkie umowy i wyszukujemy najciekawsze rzeczy. Tegoroczna edycja planowana jest na lipiec. Na pewno dla nas to już za późno, ale jeśli pojawiłoby się tam coś absolutnie wybitnego, zrobimy wszystko, by zdobyć ten tytuł i zdążyć z przygotowaniem polskiej listy dialogowej – zapewnia dyrektor artystyczna Dwóch Brzegów.

Rzeczniczka festiwalu Paulina Litwinow mówi, że priorytetem będą też kina na małym rynku i zamku. – Jeżeli jednak okaże się, że obostrzenia są zbyt duże, skupimy się na przynajmniej jednym namiocie w Kazimierzu Dolnym. Mamy trochę związane ręce, bo szykujemy program, kompletnie nie wiedząc, co nas czeka – dodaje Litwinow.

Dwa Brzegi. I Bóg stworzył Agatę Kuleszę

Kilka rzeczy jest już jednak przesądzonych. Wiadomo, że bohaterką sekcji „I Bóg stworzył aktorkę” będzie w tym roku Agata Kulesza. To trzykrotna laureatka Orła za pierwszoplanowe role w „Róży” i „Idzie” oraz za drugoplanową rolę w filmie „Jestem mordercą”. Za „Idę” dostała też nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles. Sam film otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. – Mamy nadzieję, że Agata Kulesza będzie naszym gościem przez kilka dni. Przygotowujemy jej retrospektywę filmową i chcemy zorganizować lekcję kina z jej udziałem – wylicza Torbicka.

Kazimierz Dolny 2018 r. Grażyna Torbicka podczas Festiwalu Dwa BrzegiKazimierz Dolny 2018 r. Grażyna Torbicka podczas Festiwalu Dwa Brzegi Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

15. edycja Dwóch Brzegów to także spotkanie z Tonym Gatlifem, algierskim reżyserem, scenarzystą i kompozytorem. – To potomek algierskich Romów, a jego twórczość oscyluje wokół tej kultury. Tworzy niezwykle malownicze filmy, więc jestem przekonana, że zamek w Kazimierzu będzie dla nich nie tylko fantastyczną oprawą, ale też wzmocnieniem ich oddziaływania na widzów – tłumaczy dyrektor artystyczna. Niewykluczone, że Gatlif osobiście pojawi się w Kazimierzu Dolnym.

Bohaterem drugiej retrospektywy reżyserskiej będzie Meksykanin Michel Franco. – Kilkanaście lat temu zachwyciłam się jego debiutem „Daniel & Ana”, który pokazywał niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą media społecznościowe i wrzucanie do sieci wielu rzeczy z pogranicza intymności. Potem robił jeszcze kino zaangażowane społecznie i politycznie – opowiada Grażyna Torbicka. Uczestnicy festiwalu obejrzą cztery jego filmy. Organizatorzy planują też spotkanie (jeśli reżyser nie dotrze do Kazimierza, połączy się z Kazimierzem Dolnym online).

Na pełny program Dwóch Brzegów poczekamy do czerwca

W centrum zainteresowania znajdzie się ponadto twórczość nieżyjącego już Witolda Leszczyńskiego, polskiego reżysera, scenarzysty i operatora filmowego. Już tylko za debiutancki „Żywot Mateusza” z 1967 r. otrzymałby honorowe miejsce w historii kinematografii. Leszczyński zmarł w wieku 74 lat w trakcie kręcenia filmu, który miał być dziełem jego życia.

Dwa Brzegi to również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. W tym roku nabór potrwa do 15 maja, a do konkursu zakwalifikowane zostaną filmy trwające maksymalnie 35 minut. Zgłaszać można fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne.

Cały program Dwóch Brzegów powinniśmy poznać w czerwcu. Festiwal odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia. Szczegółowe informacje na stronie dwabrzegi.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.