DARIAH-LAB (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities Poland) to nazwa projektu, który stworzyło konsorcjum 16 polskich jednostek naukowych. Wśród nich, oprócz UMCS, to m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Instytut Historii PAN.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaawansowana platforma służącą pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji danych

Głównym celem projektu jest utworzenie krajowej inteligentnej cyfrowej infrastruktury badawczej dla humanistyki i nauk o sztuce

- Chodzi o zaawansowaną platformę służącą pozyskiwaniu, przechowywaniu, integracji danych różnych kategorii, przetwarzaniu ich oraz udostępnianiu zasobów cyfrowych na potrzeby prowadzenia badań z dziedziny humanistyki i nauk o sztuce. Także zastosowań ich w gospodarce, w tym w turystyce i przemysłach kreatywnych - tłumaczy dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii UMCS, kierownik wykonawczy projektu na lubelskiej uczelni.

Dr Maciejewski dodaje: - Wyróżniającym elementem powstającej platformy będą nowoczesne narzędzia do wielokontekstowej wizualizacji wyników analizy i interpretacji wielu kategorii danych, np. biograficznych, etnograficznych, geoinformacyjnych, jak i dokumentacji archeologicznej, źródeł bibliograficznych i leksykalnych.

W wymiarze gospodarczym wspomniana infrastruktura wspierać będzie rozwój różnych gałęzi przemysłów kreatywnych, turystyki regionalnej, czy wizualizacje w obszarze edukacji.

Cyfrowa mapa z dokładnym określeniem skupisk ludzkich

O co chodzi w projekcie DARIAH-PL w praktyce?

- Dla przykładu skupmy się na archeologii. Dzięki projektowi powstanie cyfrowa mapa z dokładną lokalizacją reliktów aktywności różnych społeczności żyjących w naszym regionie na przestrzeni kilku tysięcy lat. Stworzymy ją m.in. dzięki dronowi wyposażonemu w laser i odpowiedni czujnik (LIDAR), który przemieszczając się nad danym terenem będzie rejestrował ślady, które przetrwały tysiące lat. Chodzi np. o często niewidoczne dla ludzkiego oka niewielkie, 20-30 centymetrowe pofałdowania terenu świadczące o tym, że kilka tysięcy lat temu znajdował się tam np. kurhan, czyli rodzaj mogiły - opowiada dr Maciejewski.

Zebrane w ten sposób dane pomogą stworzyć dokładną bazę danych archeologicznych danego terenu, która będzie pomocna w przyszłości, w kolejnych badaniach, już przy użyciu innego sprzętu. Aparatury do badań nieinwazyjnego.

Dr Marcin Maciejewski, UMCS
Dr Marcin Maciejewski, UMCS  Fot. UMCS

Dr Maciejewski: - Dlaczego badania nieinwazyjne? Bo kopiąc często niszczymy unikalne ślady dawnych społeczności. Dam przykład węgla drzewnego, który dla archeologów jeszcze w latach 50. zeszłego wieku, dawał znacznie mniej informacji o naszych przodkach. A dziś, dzięki tak zwanym datowaniom radiowęglowym pozwala określać wiek znalezisk archeologicznych, co ważne odwołuje się do stałych fizycznych a nie tylko obserwacji archeologicznych. Dlatego warto zachować różne ślady ludzkiej kultury w ziemi i dać szanse kolejnym, jeszcze lepiej wyposażonym, pokoleniom archeologów.

Na UMCS w program DARIAH-PL, oprócz archeologii, zaangażowanych jest cztery dziedziny nauki obejmujące także językoznawstwo, kulturoznawstwo, geografię społeczną i socjologię.

W tych dziedzinach nauki chodzi m.in. o stworzenie nowoczesnych narzędzi do analizy i interpretacji wielu kategorii danych, np. biograficznych, etnograficznych, bibliograficznych, leksykalnych.

DARIAH-LAB

Konsorcjum DARIAH-PL - Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities Poland.

Konsorcjum, oprócz UMCS, tworzy 15 podmiotów: *Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, *Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (część Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN), *Instytut Badań Literackich PAN, *Instytut Historii PAN, *Instytut Języka Polskiego PAN, *Instytut Podstaw Informatyki PAN, *Instytut Slawistyki PAN, *Instytut Sztuki PAN, *Politechnika Poznańska, *Politechnika Wrocławska, *Uniwersytet Adama Mickiewicza, *Uniwersytet Jagielloński, *Uniwersytet Mikołaja Kopernika, *Uniwersytet Warszawski, *Uniwersytet Wrocławski.

Projekt: Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UMCS w ramach projektu otrzyma kwotę: 3 613 502 zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem