Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spółka Asseco Data Systems należy do grupy Asseco Poland. To największy dostawca rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i szósty największy producent oprogramowania w Europie. Asseco Poland działa dziś w ponad 50 krajach na całym świecie i zatrudnia przeszło 24 tys. osób.

Co ciekawe, twórcą Asseco Poland jest Adam Góral, ekonomista i przedsiębiorca pochodzący z Rzeszowa, który w latach 1979–1990 pracował w rzeszowskiej filii UMCS – początkowo jako asystent, a kończył współpracę z uczelnią na stanowisku adiunkta (filia UMCS w 2001 r. przekształciła się w Uniwersytet Rzeszowski).

Oprogramowania, centra danych, systemy zarządzania

Sama spółka Asseco Data Systems powstała w 2016 r.

Spółka ADS produkuje i rozwija oprogramowanie m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, dostarcza produkty i usługi, które opierają się na oprogramowaniu własnym oraz innych firm. ADS zajmuje się także tworzeniem rozwiązań infrastruktury teleinformatycznej, rozwiązań dla inteligentnych miast i budynków (smart city).

ADS oferuje centra danych, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim. Spółka specjalizuje się także w usługach bezpieczeństwa i zaufania danych oraz komunikacji masowej.

Jej działalność skoncentrowana jest przede wszystkim na obsłudze firm oraz instytucji administracji samorządowej. Spółka ze swoimi produktami wchodzi również na rynki zagraniczne, m.in.: europejski, afrykański, a także azjatycki.

Korzyść dla uczelni, Asseco Data Systems, Lublina i regionu

– Grupa Asseco współpracuje z UMCS od ponad 10 lat, utrzymując choćby system SAP. Teraz mowa już o współpracy w zakresie pracy naukowo-badawczej oraz projektów B+R i z wykorzystaniem środków unijnych. To kooperacja z korzyścią dla uczelni, Asseco Data Systems i regionu – zwraca uwagę wiceprezes zarządu Asseco Data Systems Daniel Lala.

Z kolei rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski podkreśla, że podpisanie umowy między Asseco Data Systems a uczelnią rozpoczyna ścisłą, długoletnią współpracę.

– Umowa obejmuje m.in. wsparcie w zakresie badań, prac wdrożeniowych, a także działań edukacyjno-promocyjnych. Porozumienie dotyczy trzech zasadniczych kwestii, tj. innowacyjnych obszarów VR-owych [wirtualna rzeczywistość - red.], nowoczesnych technik z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz rozwoju technologii softwarowych dotyczących zarządzania szkołami doktorskimi – tłumaczy prof. Dobrowolski.

I dodaje: – Umowa ma charakter strategiczny i jest ważnym wydarzeniem dla Ecotech-Complex, które powstało jako jednostka mająca rozwijać współpracę między podmiotami akademickimi i biznesowymi.

– Ecotech-Complex? To będzie taki hub, w którym spotkają się studenci, doktoranci, naukowcy i pracownicy Asseco. Z korzyścią dla każdej ze stron. Dla Asseco to naukowy know-how i przyszłe kadry, dla studentów – praktyki i w przyszłości ambitna, dobrze płatna praca, a dla UMCS – prestiż, rozpoznawalność oraz nowoczesne narzędzia informatyczne – tłumaczy dyrektor Ecotech-Complex prof. dr hab. Ryszard Naskręcki.

Centrum CeReClimEn

W Ecotech-Complex powstaje Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska (Centre for Climate Change and Environment Research, Centrum CeReClimEn).

"Centrum będzie platformą współpracy interdyscyplinarnej, międzyinstytucjonalnej i międzynarodowej, działającej w formule konsorcyjnej i skupiającej wiodące instytucje naukowe z kraju i za granicy zainteresowane prowadzeniem wspólnych badań naukowych. Także podejmowaniem działań promocyjno-edukacyjnych w zakresie zmian klimatu i środowiska. Badania mają dotyczyć m.in. rekonstrukcji klimatycznych, modelowania zmian klimatu, badania ich skutków społecznych, ekonomicznych i politycznych - informuje UMCS.

I dalej: - Najważniejszym założeniem funkcjonowania Centrum jest podejmowanie wszelkich działań na rzecz badania procesów związanych z systemem klimatycznym oraz sterowanymi nim zjawiskami, a także opracowanie skutecznych metod łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu, które obecnie zaliczane są do najważniejszych wyzwań świata nauki.

Członkami i współpracownikami zewnętrznymi Centrum CeReClimEn będą naukowcy – eksperci i specjaliści z różnych dziedzin nauk.

Zaplecze technologiczne Centrum CeReClimEn to m.in. nowoczesne Centrum Ecotech-Complex UMCS, które jest doskonale wyposażonym aparaturowo kompleksem laboratoryjno-analitycznym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.