UMCS rozpoczął współpracę z Fundacją WeDoLBN założoną przez twórców innowacyjnych start-upów. Jak podkreślają władze uczelni - Lublin ciągle potrzebuje zaawansowanych rozwiązań organizacyjnych, wspierania młodych, technologicznych firm.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jednym z fundatorów WeDoLBN jest Mateusz Toruń. Rocznik 1985, pochodzi z Krasnegostawu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Dziś właściciel kancelarii radcowskiej zajmującej się m.in. doradztwem w projektach UE, obsługą prawną dojrzałego biznesu i wsparciem prawnym dla start-upów. Jego firma doradzała w ponad 800 projektach współfinansowanych ze środków UE oraz blisko 1300 osobom chcącym założyć własny biznes. Działa także w branży IT.

Jakie jest jego motto życiowe? Nie toleruje mentalności w stylu „Nie da się".

Zespół o szerokich kompetencjach

Toruń jest współtwórcą innowacyjnych start-upów. Ten najbardziej znany to Prevlly. Chodzi o projekt innowacyjnych plastrów przeciwodleżynowych dla osób narażonych na powstawanie odleżyn, w tym osób obłożnie chorych, osób z niepełnosprawnością. W tej chwili mają one zastosowanie przede wszystkim profilaktyczne, ale mają potencjał leczniczy.

– Wszystko zaczęło się przed kilkoma laty, kiedy tata Jeremiego Zgierskiego (główny pomysłodawca technologii Prevlly, współzałożyciel spółki) – jednego z moich przyjaciół – ciężko zachorował na nowotwór. Był osobą niepełnosprawną, obłożnie chorą, przez większość czasu leżał nieruchomo. W efekcie na jego ciele pojawiły się bolesne odleżyny, tak naprawdę uniemożliwiające właściwy tok leczenia nowotworu. Jeremi za wszelką cenę chciał mu pomóc. Zaangażował do projektu Rafała Mazura, lekarza specjalistę, który skutecznie zajął się stroną medyczną Prevlly. Ponieważ ja miałem bogate doświadczenie w projektach UE, naturalne było to, że do moich obowiązków należało pozyskanie finansowania oraz zarządzanie operacyjne całością. Tym sami jako zespół opracowaliśmy innowacyjny plaster przeciwodleżynowy – opowiada Mateusz Toruń.

Fot. materiały prasowe

To był jednak dopiero początek, bo w celu skomercjalizowania każdego wynalazku czy też rozwiązania potrzebny był cały zespół ludzi o szerokich kompetencjach, którzy wzajemnie się uzupełniają. 

Mateusz Toruń wyjaśnia: – Bo praca nad problemem, samym wynalazkiem to tylko jeden element. Ktoś inny musi odpowiadać za kwestie związane ze zgłoszeniem patentu, ktoś inny za znalezienie finansowania, wdrożenie projektu do produkcji, prace badawcze, zarządzanie operacyjne, wyznaczanie kierunków rozwoju czy samą promocję projektu.

Podać rękę start-upom

W 2019 r. start-up z Lublina wziął udział w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu Creative Business Cup w Kopenhadze. To takie okno wystawowe, miejsce, gdzie najlepszym pomysłom przyglądają się przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w start-upy. Start-up otrzymał szereg ofert inwestycyjnych m.in. z USA, Kanady i Korei Południowej.

Dziś Prevlly jest jednym z najbardziej znanych lubelskich start-upów, który pozyskał dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jest w trakcie międzynarodowej procedury patentowej, prowadzi zaawansowane prace rozwojowe produktu i wielkim krokami zmierza do jego wprowadzenia na rynek. Spółka prowadzi także prace badawcze kolejnych wersji plastra. Jest szansa, że w sumie w tym przypadku od pomysłu do jego komercjalizacji minie niewiele ponad trzy lata. To bardzo dobry wynik. Spółka pozyskała branżowego inwestora, który poza istotnym wsparciem finansowym oraz know-how gwarantuje jej także dystrybucję Prevlly w Polsce i całej Europie Środkowej.

Fundacja WeDoLBN ma na celu stworzenie w Lublinie kompleksowego ekosystemu wspierania sprzyjającego współpracy start-upów z biznesem czy światem nauki.

– Chcemy podać rękę twórcom innowacyjnych start-upów, by ich najlepsze pomysły były komercjalizowane. Jak to zrobić? Najważniejszą kwestią jest to, by start-up nie był przysłowiową sztuką dla sztuki. Odniesie on sukces przede wszystkim wtedy, gdy będzie odpowiadał na konkretne potrzeby rynku i rozwiązywał realne problemy społeczne. Kluczowe jest zachowanie balansu, gdy podaż innowacji równa się popyt na innowacje – tłumaczy Mateusz Toruń.

Biznes i innowacje

Władze UMCS zawiązały współpracę z Fundacją WeDoLBN na początku lutego tego roku.

– Pomimo istnienia licznych start-upów oraz rozwiązań mających na celu ich wsparcie oraz kreowanie postaw przedsiębiorczych Lublin ciągle potrzebuje dojrzałego systemu wspierania przedsiębiorczości, w szczególności młodych, dynamicznych, technologicznych firm, które mają innowacyjny potencjał oraz perspektywy szybkiego wzrostu oraz ekspansji. System taki, w którego działaniach uczestniczą jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe, świat biznesu oraz instytucje otoczenia biznesu, może pomóc Lublinowi i lubelskim start-upom przezwyciężyć typową chorobę ich wieku dziecięcego, gdy po zakończeniu finansowania ze środków zewnętrznych nowo zakładane firmy najczęściej znikają z rynku, lub popadają w stagnację – argumentuje prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS.

Według listu intencyjnego współpraca UMCS i Fundacji WeDoLBN ma polegać m.in. na: * edukacji studentów i doktorantów lubelskich uczelni w zakresie przedsiębiorczości, w szczególności w zakresie wyposażania ich w start-upowe sposoby rozwoju biznesów, * przygotowywaniu lubelskich firm do współpracy z małymi, innowacyjnymi spółkami technologicznymi, * przygotowaniu posiadaczy kapitału inwestycyjnego do rozważenia możliwości wspierania innowacyjnych spółek poszukujących środków rozwojowych, * stymulacji możliwości wykorzystania infrastruktury Lublina.

– Jak bym widział współpracę uczelni z Fundacją? Idealnym miejscem do spotkania twórców innowacyjnego start-upu z naukowcami, całym zapleczem badawczo-rozwojowym i biznesem byłoby Centrum Ecotech-Complex UMCS, to jednostka stworzona do tego typu współpracy – zwraca uwagę Mateusz Toruń.

Creative Business Cup

Fundacja WeDoLBN odpowiada dziś za krajowy etap konkursu Creative Business Cup edycja 2020 i 2021. Wydarzenie odbyło się 13 maja w przestrzeniach Centrum Ecotech-Complex UMCS. Niedawno jej przedstawiciele wyłonili dwa start-upy z województwa lubelskiego, które wezmą udział w międzynarodowym finale w Kopenhadze. Przypomnijmy, że w 2019 r. zaprezentowano tam innowacyjny lubelski start-up Prevlly.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem