Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po raz pierwszy w Lublinie możemy podziwiać reprezentatywny zespół królewskich pamiątek, przedmiotów osobistych i darów, począwszy od złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego poprzez arrasy z kolekcji zamówionej w Brukseli przez Zygmunta Augusta, elementy czy nieznaną dotąd pieczęć Jana Kazimierza.

Zamek Lubelski. Wernisaż wystawy prezentującej skarby Wawelu [ZDJĘCIA]

W sumie do Lublina przyjechało kilkaset obiektów, które są pokazywane na prawie 700 m kw. - Przy bardzo wielu obiektach można by przypiąć karteczkę z napisem "jedyny w Polsce" czy jeden z pięciu. To są tego typu obiekty i mamy nadzieję, że nadaliśmy im odpowiednią rangę przez naszą ekspozycję. Nie działamy masą, ale wyjątkowym charakterem tych przedmiotów - mówi Danuta Szewczyk-Prokurat, jedna z kuratorek wystawy.

Wśród przywiezionych obiektów jest m.in. szachownica, którą w 1608 r. Hieronim Wołowicz, podskarbi królewski, podarował królowi Zygmuntowi III Wazie. Inne cenne przedmioty to m.in. elementy paradnej augsburskiej zastawy polskich Wazów, złoty łańcuch z grobu Konstancji Austriaczki czy największa i staropolska moneta - studukatówka Zygmunta III, bita jako wyraz wielkomocarstwowej postawy pierwszego Wazy na polskim tronie.

Listę obiektów wypożyczanych ze zbiorów wawelskich uzupełnią zabytki ze zbiorów: Archiwum i Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu, Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, Kościoła św. Wojciecha na Podwalu w Lublinie, Archiwum Państwowego w Lublinie, Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego, Archiwum Nauki PAN i PAU, Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Kórnickiej PAN, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Narodowego w Lublinie.

Wystawa czynna do 27 lutego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.