Lotnisko, ekspresówka do Warszawy, a może odnowione zoo w Zamościu? Wybieramy najciekawszy unijny projekt zrealizowany w województwie lubelskim. Trwa nasze głosowanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubelszczyzna w ciągu minionych 18 lat znacząco się zmieniła. W 2004 roku trudno sobie było wyobrazić nasz region z rozbudowaną siecią dróg ekspresowych. Zajęcia na uczelniach odbywały się w starych, zniszczonych gmachach. O lotnisku można było tylko marzyć.

KTÓRY UNIJNY PROJEKT NA LUBELSZCZYŹNIE JEST DLA CIEBIE NAJWAŻNIEJSZY? ZAGŁOSUJ!

Dziś nikogo już nie dziwi to, że z Lublina można dotrzeć samolotem do różnych zakątków Europy. Od niedawna jeździmy do Warszawy nowoczesną trasą. Powstały nowe instytucje kultury. Kwitnie turystyka. W Zamościu mamy odrestaurowaną starówkę oraz ogród zoologiczny, do którego w sezonie przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Zachwyca park Zoom Natury w Janowie Lubelskim, który pozwala połączyć wypoczynek z aktywną edukacją. Już zyskał miano przyrodniczego "Kopernika".

Żadna z tych inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby nie obecność Polski w Unii Europejskiej. To dzięki środkom płynącym z Brukseli udało się przeprowadzić wiele ogromnych, ale też małych inwestycji, które zdecydowanie poprawiły komfort życia mieszkańców Lubelszczyzny. Zrealizowano tu już ponad 25 tysięcy różnego rodzaju projektów, których wartość sięga około 70 miliardów złotych, a unijne wsparcie to blisko 44 mld zł. Gdyby nie te pieniądze, województwo lubelskie byłyby w zupełnie innym miejscu.

- Efekty są widoczne gołym okiem - podsumował w niedawnej rozmowie z "Wyborczą" prof. Andrzej Miszczuk, specjalista od rozwoju regionalnego. Zauważał, że udało się poprawić dostępność komunikacyjną, która hamowała rozwój. Powstały setki kilometrów nowych dróg. Do tego trzeba dodać inwestycje na uczelniach, dotacje dla rolników czy zmianę podejścia do kwestii środowiskowych.

Od tygodni piszemy o najważniejszych inwestycjach ale też projektach społecznych zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu. Niedawno poprosiliśmy o nadsyłanie tych, które wydają się Wam najciekawsze. Spośród nich podczas redakcyjnego kolegium wybraliśmy 12. Wezmą one udział w naszym plebiscycie Szukamy Złotych Gwiazd. Dziś rozpoczynamy głosowanie, które potrwa do niedzieli 6 marca.

Oto nasza subiektywna lista najciekawszych projektów:

Trasa ekspresowa S17 z Lublina do Warszawy

Jeszcze kilka lat temu podróż do stolicy była koszmarem. Odbywała się wąską i niebezpieczną drogą krajową. Przed weekendem i po nim mieszkańcy Lublina i województwa jadący do stolicy i z niej nie mieli pewności, jak długo potrwa podróż. Koszmarem był przejazd przez miejscowość Kołbiel. Korek na dojeździe do ronda czasem miał kilka kilometrów.

To już przeszłość. Nowa, szeroka i bezpieczna droga ekspresowa sprawiła, że podróż samochodem z Lublina do Warszawy znacząco się skróciła. Obecnie zajmuje około 90 minut.

Lotnisko Lublin

Otwarty w grudniu 2012 roku port lotniczy w Świdniku stał się oknem na świat. Dzięki niemu na Lubelszczyźnie zainwestowało wiele zagranicznych firm. Powstało też kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Z Lublina można polecieć do Norwegii, Szwecji, na Wyspy Brytyjskie czy do Holandii.

Władze portu w związku z trudną sytuacją spowodowaną pandemią postawiły też na rozwój bazy cargo. W planie jest przyjmowanie małych samolotów biznesowych. Ruch lotniczy generuje konkretne przychody i przyczynia się do wzrostu PKB regionu.

Centrum Spotkania Kultur

Spektakularna metamorfoza. Obiekt zbudowano w miejscu straszącego przez 40 lat szkieletu, jakim był Teatr w Budowie. Przez lata był symbolem nieudolności władz komunistycznych. Później władze samorządowe też nie miały pomysłu na jego dokończenie i zagospodarowanie.

Ostatecznie Teatr w Budowie zamienił się w Centrum Spotkania Kultur, które gościło wiele ciekawych koncertów, imprez i spektakli.

Teatr Stary w Lublinie

W tym roku będzie obchodził 200-lecie założenia. Po latach świetności jednak podupadł. Zamknięto  go w 1981 roku, ale 10 lat temu dostał nowe życie. Stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski. Na otwarciu, w marcu 2012 roku, zagrał gitarzysta flamenco José Fernández Torres. Gościem specjalnym była wybitna polska aktorka Danuta Szaflarska, która później chętnie odwiedzała Lublin. Scena teatru była nie tylko miejscem wystawiania spektakli oraz koncertów, ale też wielu ciekawych dyskusji, m.in. z cyklu "Bitwa o kulturę".

Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego

Jedna z wielu inwestycji, które zmieniły oblicze lubelskiej nauki. Centrum Symulacji Medycznej stanęło w miejscu byłej stołówki Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Chodźki. Są tu różnego rodzaju symulatory odzwierciedlające środowisko pracy lekarza: sale operacyjne, symulator ambulansu ze sterownią, oddział intensywnej terapii, fantomy służące do wykonywania wkłuć czy intubacji, pracownie symulacji pielęgniarskich, położniczych i pediatrycznych oraz dwie sale dla oddziału intensywnej terapii i prosektorium.

Tu studenci kierunków medycznych uczą się zawodu. Dzięki symulatorom mają szybciej rozpocząć praktyczne kształcenie i wcześniej będą wchodzić na rynek pracy.

Modernizacja zoo w Zamościu

Jedyny po wschodniej stronie Wisły ogród zoologiczny w Polsce zmienił się nie do poznania. Drewniane, ciasne pawilony zstąpiły nowoczesne budynki. Warunki dla zwierząt zdecydowanie się poprawiły. Wybudowano nowe wybiegi dla tygrysów i lwów. Ściągnięto żyrafy. Ostatnią inwestycją była budowa wielkiej ptaszarni z halą wolnego lotu, wielkim wybiegiem dla żurawi, ibisów szkarłatnych z wieloma wolierami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Zbudowano też wybieg dla arui, dikdików, świń rzecznych, guźców. Dzięki temu zwiedzający w ciągu pół godziny mogą przejść od Azji, przez Afrykę do Ameryki.

Te inwestycje sprawiły lawinowy wzrost liczby turystów odwiedzających Zamość. Jeszcze kilka lat temu zoo odwiedzało niespełna 100 tys. osób. W 2018 roku było ich 230 tys., a w 2019 o ponad 4 tys. więcej. Dopiero pandemia zahamowała ten wzrost.

Szlak rowerowy Green Velo

To najbardziej spektakularny projekt rowerowy w kraju. Cała trasa, biegnąca przez pięć województw Polski wschodniej, ma ok. dwóch tysięcy kilometrów. Jej lubelska część to ponad 350 km tras prowadzących przez niezwykle atrakcyjne turystycznie regiony.

Rowerzyści jadący przez Lubelszczyznę mogą zwiedzić malownicze tereny położone wzdłuż Bugu oraz Roztocze.

Przystanek Sempre

"Pomagamy w dorastaniu" - to hasło lubelskiej Fundacja "Sempre a Frente". Od kilkunastu lat wspiera ona młodych ludzi. To tutaj zdobywają wiedzę potrzebną do życia w społeczeństwie. Mogą tu też uzyskać niezbędną pomoc w radzeniu sobie z codziennymi problemami.

Dzięki unijnemu wsparciu otwarto Ośrodek Wsparcia Młodzieży "Przystanek Sempre". Tu nastolatkowie uczą się, jak radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami oraz jak nazywać i wyrażać emocje. To pomogło im wzmocnić swoją samoocenę oraz poznać swoje trudności i mocne strony.

Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Wyjątkowe miejsce na mapie województwa. Powstał w oddalonym o 75 kilometrów od Lublina Janowie Lubelskim. Ma powierzchnię ponad 10 hektarów. Tutaj, tuż przy zalewie z piaszczystą plażą, zbudowano 200-metrowy park linowy, siłownię oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące zabawę z poznawaniem świata.

Pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i mikroskopami można zajrzeć do wnętrza liści. Można też dowiedzieć się, jak powstają deszcz i wiatr. Wszystko w formie multimedialnych pokazów w trójwymiarowej technice. W głównym budynku zwiedzający poznają najciekawsze fakty z dziedziny przyrody, historii Ziemi i usłyszą o rzadkich, chronionych gatunkach roślin i zwierząt.

Ekologiczne źródła energii

Inwestycje w odnawialne źródła energii zrealizowało wiele lubelskich gmin. Dzięki nim spadło zużycie prądu pochodzącego z elektrowni węglowych. Domy pokryły się panelami fotowoltaicznymi, a część także solarami, które pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu czy podgrzaniu wody.

Zyski są obustronne. Gminy mają czystsze powietrze, a mieszkańcy dodatkowo płacą niższe rachunki. W takiej sytuacji są tylko zwycięzcy.

Stadion Arena Lublin

Nowoczesny obiekt piłkarski postał w sąsiedztwie Bystrzycy. Mieści 15,5 tysiąca kibiców. Dzięki niemu Lublin stał się ważnym punktem na sportowej mapie Polski. Arena Lublin gościła duże imprezy piłkarskie, m.in. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata U-20.

Odbywały się tu też duże koncerty. Zagrały grupy The Cranberries czy Biohazard. Obecnie swoje domowe mecze rozgrywa tu drugoligowy Motor Lublin, który chce awansować do piłkarskiej ekstraklasy.

Nowoczesna komunikacja miejska w Lublinie

Ogromny projekt, który zakładał zakupy nowoczesnych autobusów i trolejbusów, a także rozbudowę sieci trakcyjnej. Miasto na zakupy wydało ponad pół miliarda złotych. Dzięki tym pieniądzom stare i zdezelowane pojazdy zastąpiły nowoczesne, klimatyzowane, a do tego ekologiczne pojazdy. Pojawiły się też przegubowe trolejbusy.

Lublin kontynuuje ten trend. Niedawno unijne wsparcie pozwoliło na zakupy autobusów elektrycznych. W planie jest też autobus wodorowy.

Zapraszamy do oddania głosu na najciekawszy projekt zrealizowany na Lubelszczyźnie

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem