W piątek zaczną działać w Lublinie interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną. Od soboty do punktu zbiórki można przynosić koce czy środki opatrunkowe, które pojadą na Ukrainę. Sprawdź, jak jeszcze możesz pomóc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sztab kryzysowy, w którym pracują m.in. aktywiści ze stowarzyszenia Homo Faber oraz Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, ulokował się w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Działa pod szyldem Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie.

Wojna na Ukrainie. Dzień drugi: piątek 25 lutego [RELACJA NA ŻYWO]

Jak podkreśla Piotr Skrzypczak, sztab nie jest po to, by zastępować system pomocy przygotowany przez państwo, ale by pomóc trafić do niego wszystkim potrzebującym i wypełnić ewentualne luki tego systemu. W piątek do sztabu zgłosiła się mieszkanka podlubelskiej miejscowości, bo potrzebuje łóżek dla uchodźców. W nocy z czwartku na piątek zgłosiły się do niej kobiety z Ukrainy, które przyjechały busem z siedmiorgiem niepełnosprawnych dzieci. Wśród nich było niemowlę. 

Ze sztabem możemy kontaktować się, jeżeli chcemy zaprosić uchodźców do naszego mieszkania. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie Homo Faber . Wciąż poszukiwani są także tłumacze języka ukraińskiego oraz rosyjskiego i pracujący w tych językach psychologowie. W Centrum Kultury urządzany jest także pokój zabaw dla dzieci uchodźców. Poprowadzi go Pracownia "Sztuczka" znana z Rezerwatu Dzikich Dzieci. 

Centrum Kultury. W piątek przygotowywany był pokój dla dzieci uchodźców, w którym będą mogły spędzać czas
Centrum Kultury. W piątek przygotowywany był pokój dla dzieci uchodźców, w którym będą mogły spędzać czas  md

Jeszcze w piątek przed nocą w kilku lokalizacjach Lublina miały ruszyć interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na razie może w nich znaleźć miejsce ponad 500 osób. - W rezerwie są kolejne lokalizacje gotowe do uruchomienia w miarę potrzeb. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz opieką nad osobami szukającymi tam schronienia zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. W miejscach tych będą działały zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową - tłumaczy Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. 

W sobotę zacznie się zbiórka. Potrzebne koce, śpiwory i sucha żywność

Rusza zbiórka darów dla Ukraińców. Kluczową potrzebą są koce, śpiwory, pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary od soboty można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8-18, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16). Od poniedziałku ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7 -15). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny w godz. 8-18 w najbliższy weekend, a następnie 8-16).

Ratusz zapewnia także, że straż miejska w zwiększonej obsadzie wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego (poprzez monitoring) będą na bieżąco sprawdzać sytuację na głównych wjazdach do miasta, ulicach i parkingach, by w razie takiej potrzeby kierować osoby potrzebujące pomocy do miejsca tymczasowego zakwaterowania. Numer kontaktowy do straży miejskiej to: 665 500 410.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem