Symboliczne gesty, zbiórki darów, pieniędzy - Lublin pomaga ogarniętej wojną Ukrainie. Chcesz pomóc? Poniżej publikujemy listę miejsc, w których możesz to zrobić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Żadna osoba, która ucieka przed wojną i trafi do Lublina, nie pozostała i nie pozostanie bez pomocy. Od kilku dni intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapewnić miejsca noclegowe i wszelkie niezbędne wsparcie wszystkim, którzy trafili do Lublina - zapewnił w sobotę prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Wojna na Ukrainie. Czwarty dzień. Ukraińcy walczą o Kijów [RELACJA NA ŻYWO]

Lublin pomaga Ukrainie. Specjalne konta do wpłat i pomoc wolontariuszy

- W sieci pojawiły się już zbiórki na rzecz pomocy osobom doświadczonym wojną w Ukrainie. Pamiętaj, by weryfikować dane zbiórki i informacje o organizacji. Wspieraj organizacje działające na Twoim terenie i takie, którym ufasz - czytamy na stronie stowarzyszenia Homo Faber.

Homo Faber udostępniło numer konta dla osób, które chcą wesprzeć finansowo działania stowarzyszenia. Konto: 93 1940 1076 3069 8598 0000 0000, w tytule "Ukraina".

Zbiórkę pieniędzy uruchomił także Polski Czerwony Krzyż. Numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Ukraina".

- Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie - czytamy na stronie Urzędu Miasta Lublin.

Tam prowadzone są zbiórki darów

W Lublinie prowadzone są równolegle zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich żołnierzy, cywilnych ofiar wojny i uchodźców. Oto kilka adresów rekomendowanych na oficjalnej stronie miasta:

Polski Czerwony Krzyż w Lublinie

Biuro PCK w Lublinie, ul. Puchacza 6 czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, w niedzielę w godz. 9-18, a w sobotę w godz. 8.30-18.

Zbierana jest tam m.in.:

* Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

* Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

* Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

* PCK zbiera również nowe koce i śpiwory, ale nie przyjmuje odzieży.

Drugi punkt PCK zlokalizowany jest przy ul. Bursaki 17. Jest od czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta

Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta mieści się przy ul. ul. Zielona 3 w Lublinie. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Zbierana jest tam m.in. żywność długoterminowa, kasze, makarony, puszki, konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, także słodycze.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

Stowarzyszenie poszukuje osób, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy lub udostępnić mieszkanie na ten cel. Przyjmuje też trwałą żywność i środki czystości.

Działania stowarzyszenia można wesprzeć na pomagam.pl/uchodzcyukraina. Jest też uruchomiona zbiórka na udostępnione przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej konto bankowe (nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064, tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe). Przekazane środki pójdą na pokrycie kosztów.

Kontakt pod numerem telefonu 737 511 718.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Centrum Symulacji Medycznej (hol na parterze), przy ul. Chodźki 4. Zbiórka darów rozpoczęła się w niedzielę 27.02 o godz. 9. Potrwa do godz. 21. Będzie prowadzona w tych godzinach w kolejnych dniach.

Oto lista potrzebnych produktów:

* Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

* Kosmetyk, chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

* Środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

* Nowe koce (w tym koce termiczne) i śpiwory, kołdry, ręczniki, środki higieniczne dla kobiet i dzieci: pieluchy w różnych rozmiarach i chusteczki nawilżane, naczynia i sztućce jednorazowego użytku, czekolady i słodycze.

Politechnika Lubelska

Zbiórka prowadzona jest w holu budynku stołówki przy ul. Nadbystrzycka 40a każdego dnia w godz. 7-18.

Zbierana jest żywność o długim terminie ważności (m.in. woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, konserwy, pasztety, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność w puszkach, jedzenie dla dzieci).

Także środki czystości, środki higieny, ubrania, bielizna dla dzieci, kobiet oraz mężczyzn, środki przeciwbólowe (oryginalne opakowania), koce, śpiwory, maty do spania, zabawki.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zbiórka prowadzona jest w sali coworkingowej "Trójki" - Akademickiej Stołówki UMCS przy ul. Langiewicza 16 od poniedziałku od godz. 10 do 18.

Zbierana będzie żywność długoterminowa, woda, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory, koce.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Zbiórka prowadzona jest przy ul. Akademicka 13 (rektorat uczelni) – pokój 471 (Biuro Szkoły Doktorskiej - BSD) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15, także przy ul. Akademickiej 15 (Agro I) - pokoje 234 i 407 od poniedziałku od godz. 10.

Kontakt: 794 172 671

Zbierana jest tam żywność: żywność dla dzieci, konserwy z długim terminem ważności, woda, ciastka, batoniki energetyczne, cukier, różne rodzaje kasz. Także artykuły higieniczne: papier toaletowy i różnego rodzaju chusteczki, mydło, pasta do zębów i szczoteczki, pieluchy i pampersy dla dzieci, podpaski oraz środki medyczne: wata, bandaże, woda utleniona, spirytus salicylowy, maseczki oraz środki antyseptyczne.

- codziennie w godz. 9-21

(28 lutego); poniedziałek-piątek od 7 do 15

Obecnie kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8-18, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16). Od poniedziałku (28 lutego) ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7-15). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny w godz. 8-18 w najbliższy weekend, a następnie 8-16).

Poniżej podajemy miejsca, adresy, terminy, dane kontaktowe oraz informacje o tym, jakie rzeczy są potrzebne.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Zbiórka prowadzona jest w budynku Collegium Jana Pawła II przy ul. Łopacińskiego 5 od niedzieli w godz. 7-22.

Zbierane są ciepłe kołdry, koce termiczne, skarpety, rękawice, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe oraz higieny osobistej. Także woda w małych butelkach oraz żywność - pakowany chleb oraz wędlina, jogurty pitne, konserwy, słodycze.

Organizatorzy zbiórki proszą, by wszystkie dary spakować do toreb.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem