- Żadna osoba, która ucieka przed wojną i trafi do Lublina, nie pozostała i nie pozostanie bez pomocy. Od kilku dni intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapewnić miejsca noclegowe i wszelkie niezbędne wsparcie wszystkim, którzy trafili do Lublina - zapewnił w sobotę prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Wojna na Ukrainie. Czwarty dzień. Ukraińcy walczą o Kijów [RELACJA NA ŻYWO]
- W sieci pojawiły się już zbiórki na rzecz pomocy osobom doświadczonym wojną w Ukrainie. Pamiętaj, by weryfikować dane zbiórki i informacje o organizacji. Wspieraj organizacje działające na Twoim terenie i takie, którym ufasz - czytamy na stronie stowarzyszenia Homo Faber.
Homo Faber udostępniło numer konta dla osób, które chcą wesprzeć finansowo działania stowarzyszenia. Konto: 93 1940 1076 3069 8598 0000 0000, w tytule "Ukraina".
Zbiórkę pieniędzy uruchomił także Polski Czerwony Krzyż. Numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Ukraina".
- Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie - czytamy na stronie Urzędu Miasta Lublin.
W Lublinie prowadzone są równolegle zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich żołnierzy, cywilnych ofiar wojny i uchodźców. Oto kilka adresów rekomendowanych na oficjalnej stronie miasta:
Polski Czerwony Krzyż w Lublinie
Biuro PCK w Lublinie, ul. Puchacza 6 czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, w niedzielę w godz. 9-18, a w sobotę w godz. 8.30-18.
Zbierana jest tam m.in.:
* Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
* Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
* Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
* PCK zbiera również nowe koce i śpiwory, ale nie przyjmuje odzieży.
Drugi punkt PCK zlokalizowany jest przy ul. Bursaki 17. Jest od czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.
Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta
Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta mieści się przy ul. ul. Zielona 3 w Lublinie. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.
Zbierana jest tam m.in. żywność długoterminowa, kasze, makarony, puszki, konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, także słodycze.
Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej
Stowarzyszenie poszukuje osób, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy lub udostępnić mieszkanie na ten cel. Przyjmuje też trwałą żywność i środki czystości.
Działania stowarzyszenia można wesprzeć na pomagam.pl/uchodzcyukraina. Jest też uruchomiona zbiórka na udostępnione przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej konto bankowe (nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064, tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe). Przekazane środki pójdą na pokrycie kosztów.
Kontakt pod numerem telefonu 737 511 718.
Centrum Symulacji Medycznej (hol na parterze), przy ul. Chodźki 4. Zbiórka darów rozpoczęła się w niedzielę 27.02 o godz. 9. Potrwa do godz. 21. Będzie prowadzona w tych godzinach w kolejnych dniach.
Oto lista potrzebnych produktów:
* Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
* Kosmetyk, chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
* Środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
* Nowe koce (w tym koce termiczne) i śpiwory, kołdry, ręczniki, środki higieniczne dla kobiet i dzieci: pieluchy w różnych rozmiarach i chusteczki nawilżane, naczynia i sztućce jednorazowego użytku, czekolady i słodycze.
Politechnika Lubelska
Zbiórka prowadzona jest w holu budynku stołówki przy ul. Nadbystrzycka 40a każdego dnia w godz. 7-18.
Zbierana jest żywność o długim terminie ważności (m.in. woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, konserwy, pasztety, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność w puszkach, jedzenie dla dzieci).
Także środki czystości, środki higieny, ubrania, bielizna dla dzieci, kobiet oraz mężczyzn, środki przeciwbólowe (oryginalne opakowania), koce, śpiwory, maty do spania, zabawki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Zbiórka prowadzona jest w sali coworkingowej "Trójki" - Akademickiej Stołówki UMCS przy ul. Langiewicza 16 od poniedziałku od godz. 10 do 18.
Zbierana będzie żywność długoterminowa, woda, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory, koce.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Zbiórka prowadzona jest przy ul. Akademicka 13 (rektorat uczelni) – pokój 471 (Biuro Szkoły Doktorskiej - BSD) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15, także przy ul. Akademickiej 15 (Agro I) - pokoje 234 i 407 od poniedziałku od godz. 10.
Kontakt: 794 172 671
Zbierana jest tam żywność: żywność dla dzieci, konserwy z długim terminem ważności, woda, ciastka, batoniki energetyczne, cukier, różne rodzaje kasz. Także artykuły higieniczne: papier toaletowy i różnego rodzaju chusteczki, mydło, pasta do zębów i szczoteczki, pieluchy i pampersy dla dzieci, podpaski oraz środki medyczne: wata, bandaże, woda utleniona, spirytus salicylowy, maseczki oraz środki antyseptyczne.
- codziennie w godz. 9-21
(28 lutego); poniedziałek-piątek od 7 do 15
Obecnie kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8-18, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16). Od poniedziałku (28 lutego) ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7-15). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny w godz. 8-18 w najbliższy weekend, a następnie 8-16).
Poniżej podajemy miejsca, adresy, terminy, dane kontaktowe oraz informacje o tym, jakie rzeczy są potrzebne.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Zbiórka prowadzona jest w budynku Collegium Jana Pawła II przy ul. Łopacińskiego 5 od niedzieli w godz. 7-22.
Zbierane są ciepłe kołdry, koce termiczne, skarpety, rękawice, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe oraz higieny osobistej. Także woda w małych butelkach oraz żywność - pakowany chleb oraz wędlina, jogurty pitne, konserwy, słodycze.
Organizatorzy zbiórki proszą, by wszystkie dary spakować do toreb.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze