Teatr Stary w Lublinie, szlak rowerowy Green Velo, a może ekologiczne źródła energii? Wybieramy najciekawszy unijny projekt województwa lubelskiego. Trwa nasze głosowanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubelszczyzna w ciągu minionych 18 lat znacząco się zmieniła. I to w dużej mierze dzięki Unii Europejskiej. Wiele sztandarowych inwestycji bez pomocy EU nigdy by nie doszło do skutku. Nasz plebiscyt to swoista podróż po najciekawszych unijnych projektach. Zachęcamy do głosowania.

KTÓRY UNIJNY PROJEKT NA LUBELSZCZYŹNIE JEST DLA CIEBIE NAJWAŻNIEJSZY? ZAGŁOSUJ! 

W 2004 roku trudno sobie było wyobrazić nasz region z rozbudowaną siecią dróg ekspresowych. Zajęcia na uczelniach odbywały się w starych, zniszczonych gmachach. O lotnisku można było tylko marzyć.

Dziś nikogo już nie dziwi to, że z Lublina można dotrzeć samolotem do różnych zakątków Europy. Od niedawna jeździmy do Warszawy nowoczesną trasą. Powstały nowe instytucje kultury. Kwitnie turystyka. W Zamościu mamy odrestaurowaną starówkę oraz ogród zoologiczny, do którego w sezonie przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Zachwyca park Zoom Natury w Janowie Lubelskim, który pozwala połączyć wypoczynek z aktywną edukacją. Już zyskał miano przyrodniczego „Kopernika".

Żadna z tych inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby nie obecność Polski w Unii Europejskiej. To dzięki środkom płynącym z Brukseli udało się przeprowadzić wiele ogromnych, ale też małych inwestycji, które zdecydowanie poprawiły komfort życia mieszkańców Lubelszczyzny. Zrealizowano tu już ponad 25 tysięcy różnego rodzaju projektów, których wartość sięga około 70 mld zł, a unijne wsparcie to blisko 44 mld zł. Gdyby nie te pieniądze, województwo lubelskie byłoby w zupełnie innym miejscu.

Od tygodni piszemy o najważniejszych inwestycjach, ale też projektach społecznych zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu. Niedawno poprosiliśmy o nadsyłanie tych, które wydają się Wam najciekawsze. Spośród nich wybraliśmy 12. Wezmą one udział w naszym plebiscycie „Szukamy złotych gwiazd". Głosowanie potrwa do najbliższej niedzieli.

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem