Już setki uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Lublinie. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych dniach liczba uchodźców może gwałtownie wzrosnąć. Jak im pomóc? Oto nasz poradnik z telefonami, adresami i numerami kont.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W punktach noclegowych przygotowanych przez miasto działają zespoły pierwszego kontaktu. Osoby, które znajdują tam schronienie, otrzymują wyżywienie, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową. Przydzielaniem miejsc zakwaterowania w domach prywatnych zajmuje się działający przy Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u konkretnych osób.

Chcecie pomóc Ukraińcom? Przydatne adresy

– W sieci pojawiły się już zbiórki na rzecz pomocy osobom doświadczonym wojną w Ukrainie. Pamiętaj, by weryfikować dane zbiórki i informacje o organizacji. Wspieraj organizacje działające na Twoim terenie i takie, którym ufasz – czytamy na stronie Stowarzyszenia Homo Faber: www.hf.org.pl. Homo Faber udostępniło numer konta dla osób, które chcą wesprzeć finansowo działania stowarzyszenia. Konto: 93 1940 1076 3069 8598 0000 0000, w tytule „Ukraina".

Zbiórkę pieniędzy uruchomił także Polski Czerwony Krzyż. Numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Ukraina".

Informacje o prowadzonych zbiórkach znajdziecie m.in. na stronie bit.ly/pomagamfinansowo.

PRZEWODNIK DLA UKRAINEK I UKRAIŃCÓW

GDZIE ZDOBYĆ INFORMACJE?

LUBELSKI SPOŁECZNY KOMITET POMOCY UKRAINIE

ul. Peowiaków 12 (w budynku Centrum Kultury w Lublinie) – czynny całodobowo

Punkt na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

POMOC PRAWNA RADCÓW

Na specjalny adres e-mail: ua@oirp.lublin.pl można wysyłać zapytania prawne dotyczące przekroczenia granicy czy legalizacji pobytu bądź poprosić o kontakt z prawnikiem. Działa również całodobowy numer telefonu +48 518 777 025, pod który SMS-em można wysłać prośbę o kontakt z prawnikiem. Zapewniona obsługa prawna w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz francuskim.

PUNKTY INFORMACYJNE I INFOLINIE:

Dworzec PKP, Lublin pl. Dworcowy 1

Dworzec PKS, Aleja Tysiąclecia 6

Infolinia czynna codziennie (godz. 7-18): +48 692 268 717, +48 883 849 598

Infolinia całodobowa: +48 692 476 823

Infolinia całodobowa: +48 47 721 75 75

PORTAL MIASTA WWW.LUBLIN.EU W JĘZYKU UKRAIŃSKIM POD ADRESEM: www.lublin.eu/ua/

JAK ZNALEŹĆ NOCLEG?

Na terenie Lublina funkcjonuje obecnie pięć obiektów noclegowych, a kilka kolejnych jest w rezerwie i gotowych do uruchomienia. Działają w nich zespoły pierwszego kontaktu. Aby otrzymać schronienie w którymś z tych obiektów, należy zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego, pełniącego obecnie funkcję punktu recepcyjnego (ul. Spokojna 4). Pomoc dotyczącą noclegu można też uzyskać w punktach informacyjnych działających na dworców PKP i PKS (patrz wyżej). Osoby, które znajdą schronienie, otrzymują wyżywienie, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową.

Wirtualny punkt recepcyjny w Lublinie funkcjonuje pod adresem: lublin.uw.gov.pl/pomagamUkrainie.

Przydzielaniem miejsc zakwaterowania w domach prywatnych zajmuje się działający przy Centrum Kultury Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie (patrz wyżej). Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u konkretnych osób.

ŚWIETLICE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY:

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5)

Świetlica działa w Piwnicy Labiryntu mieszczącej się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie, gdy osoby dorosłe muszą załatwić sprawy w urzędach i innych miejscach. Na miejscu są osoby dorosłe, które znają język ukraiński.

Warsztaty Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a – parter - Stare Miasto):

Świetlica dla dzieci z Ukrainy i miejsce odpoczynku dla ich rodziców. Dziećmi opiekują się animatorzy: można pograć w gry planszowe, pobawić się zabawkami, poukładać klocki, obejrzeć bajki, a na patio pograć w piłkę. Rodzice w tym czasie odpoczną, napiją się kawy czy herbaty. Są też dostępne komputery podłączone do internetu oraz darmowe Wi-Fi.

Świetlica czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Wstęp wolny.

 „Baza Matka" w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)

Przyjazna, sensoryczna sala dla dzieci z przestrzenią dla rodziców: są zabawki, klocki, przytulanki, materiały plastyczne i pomoce sensoryczne; jest kuchnia: kawa, herbata, możliwość odgrzania jedzenia, jest internet, komputer stacjonarny i drukarka, z których można skorzystać.

Baza Matka działa codziennie w godz. 9-16. Wstęp wolny.

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie prowadzą działania kulturalno-edukacyjne

Filia nr 1, ul. Kościelna 7a – zajęcia plastyczne, gry i zabawy dla dzieci w wieku 4-10 lat; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 10-15

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12 – zajęcia plastyczne, gry planszowe, wyświetlanie bajek dla dzieci w wieku 5- 12 lat; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 12-15.30

Bioteka, Aleje Racławickie 22 – zajęcia plastyczne, gry planszowe dla dzieci w wieku 5 – 12 lat, czynne od poniedziałku do piątku, godz. 11-14

Filia nr 29, ul. Kiepury 5 – zajęcia plastyczne/rękodzielnicze dla dzieci w wieku 8-12, zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 1 – 3 lata; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 10 – 16

Biblio i American Corner, ul. Szaserów 13-15 – zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat (wtorek i czwartek, godz. 11-12); angielski dla dzieci w wieku 12-15 lat (środa, godz. 11-12), pokazy filmowe zamiennie z grami planszowymi (poniedziałek, piątek, godz. 11-15/wtorek, czwartek, godz. 12-15)

Biblioteka Na Poziomie, ul. Sławin 20 – zajęcia plastyczne, gry, zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 10-15

Filia nr 9 (ul. Krańcowa 106A) posiada bogaty księgozbiór literatury ukraińskiej dla dzieci i dorosłych.

JAK ZAPISAĆ DZIECKO PRZYJEŻDŻAJĄCE Z UKRAINY DO SZKOŁY:

Lubelskie szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Mogą oni kształcić się w wybranych przez siebie placówkach prowadzonych przez miasto. Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc. Zapisy do szkoły są możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, należy skontaktować się z Departamentem Oświaty i Wychowania UM (tel. 81 466 39 00) poprosić o wskazanie szkoły, w której dziecko będzie mogło się uczyć. Pod podanym numerem telefonu można też uzyskać pomoc pedagogiczno-psychologiczną dla dzieci i młodzieży.

PUNKT INFORMACYJNY DOTYCZĄCY PRACY

Miasto Lublin zbiera informacje na temat możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy w firmach prowadzących działalność gospodarczą w Lublinie lub w województwie lubelskim. Wszystkie oferty są przetłumaczone na język ukraiński i wraz z danymi kontaktowymi znajdują się na stronie: www.gospodarczy.lublin.eu/ukraina.

BEZPŁATNE PRZEJAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ I PARKINGI

Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie. Podstawę do bezpłatnych przejazdów stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie.

Władze Lublina wprowadziły też ulgę w kwestii pakowania w centrum miasta. Obywatele Ukrainy są całkowicie zwolnieni z opłat w strefie płatnego parkowania.

BEZPIECZEŃSTWO UKRAIŃSKICH KOBIET I DZIECI

Jeśli czujesz się zagrożona, obawiasz się o bezpieczeństwo swoje lub dziecka/Jeśli ktoś skonfiskował Twoje dokumenty/Jeśli ktoś chce zmusić Cię do nielegalnej działalności czy lub chce na to tobie cokolwiek wymusić – skorzystaj z bezpłatnej pomocy.

Jeśli widzisz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoimi przyjaciółkami lub ich dziećmi – również daj o tym znać. Zadzwoń do Fundacji La Strada ds. Zwalczania Handlu Ludźmi i Niewolnictwa: +48 605 687 750 lub: +48 533 391 569

Jak możesz pomóc? Przydatne adresy w Lublinie

W Lublinie prowadzone są zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich żołnierzy, cywilnych ofiar wojny i uchodźców. Oto kilka adresów rekomendowanych na oficjalnej stronie miasta:

Biuro PCK w Lublinie, ul. Puchacza 6 czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, w niedzielę w godz. 9-18, a w sobotę w godz. 8.30-18.

Zbierana jest tam m.in.:

* Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

* Kosmetyki i chemia.

* Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

* PCK zbiera również nowe koce i śpiwory, ale nie przyjmuje odzieży.

Drugi punkt PCK zlokalizowany jest przy ul. Bursaki 17. Jest od czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta mieści się przy ul. Zielonej 3 w Lublinie. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Zbierana jest tam m.in. żywność długoterminowa, kasze, makarony, puszki, konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, także słodycze.

Stowarzyszenie poszukuje osób, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy lub udostępnić mieszkanie na ten cel. Przyjmuje też trwałą żywność i środki czystości.

Działania stowarzyszenia można wesprzeć na pomagam.pl/uchodzcyukraina. Jest też uruchomiona zbiórka na udostępnione przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej konto bankowe (nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064, tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe). Przekazane środki pójdą na pokrycie kosztów. Kontakt pod numerem telefonu 737 511 718.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Centrum Symulacji Medycznej (hol na parterze), przy ul. Chodźki 4. Zbiórka darów rozpoczęła się w niedzielę 27.02 o godz. 9. Potrwa do godz. 21. Będzie prowadzona w tych godzinach w kolejnych dniach.

Oto lista potrzebnych produktów:

* Oprócz żywności długoterminowej i kosmetyków potrzebne są środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

* Nowe koce (w tym koce termiczne) i śpiwory, kołdry, ręczniki, środki higieniczne dla kobiet i dzieci: pieluchy w różnych rozmiarach i chusteczki nawilżane, naczynia i sztućce jednorazowego użytku, czekolady i słodycze.

Politechnika Lubelska

Zbiórka prowadzona jest w holu budynku stołówki przy ul. Nadbystrzycka 40a każdego dnia w godz. 7-18.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zbiórka prowadzona jest w sali coworkingowej „Trójki" – Akademickiej Stołówki UMCS przy ul. Langiewicza 16 od poniedziałku od godz. 10 do 18. Zbierane będą żywność długoterminowa, woda, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory, koce.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Zbiórka prowadzona jest przy ul. Akademicka 13 (rektorat uczelni) – pokój 471 (Biuro Szkoły Doktorskiej – BSD) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15, także przy ul. Akademickiej 15 (Agro I) – pokoje 234 i 407 od poniedziałku od godz. 10. Kontakt: 794 172 671

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Zbiórka prowadzona jest w budynku Collegium Jana Pawła II przy ul. Łopacińskiego 5 od niedzieli w godz. 7-22. Organizatorzy zbiórki proszą, by wszystkie dary spakować do toreb.

Chcesz pomóc? Zajrzyj też na te strony:

bit.ly/nocleglublin

bit.ly/transportlublin

bit.ly/wolontariuszelublin

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem