W punktach noclegowych przygotowanych przez miasto działają zespoły pierwszego kontaktu. Osoby, które znajdują tam schronienie, otrzymują wyżywienie, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową. Przydzielaniem miejsc zakwaterowania w domach prywatnych zajmuje się działający przy Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u konkretnych osób.
– W sieci pojawiły się już zbiórki na rzecz pomocy osobom doświadczonym wojną w Ukrainie. Pamiętaj, by weryfikować dane zbiórki i informacje o organizacji. Wspieraj organizacje działające na Twoim terenie i takie, którym ufasz – czytamy na stronie Stowarzyszenia Homo Faber: www.hf.org.pl. Homo Faber udostępniło numer konta dla osób, które chcą wesprzeć finansowo działania stowarzyszenia. Konto: 93 1940 1076 3069 8598 0000 0000, w tytule „Ukraina".
Zbiórkę pieniędzy uruchomił także Polski Czerwony Krzyż. Numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Ukraina".
Informacje o prowadzonych zbiórkach znajdziecie m.in. na stronie bit.ly/pomagamfinansowo.
GDZIE ZDOBYĆ INFORMACJE?
LUBELSKI SPOŁECZNY KOMITET POMOCY UKRAINIE
ul. Peowiaków 12 (w budynku Centrum Kultury w Lublinie) – czynny całodobowo
Punkt na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.
POMOC PRAWNA RADCÓW
Na specjalny adres e-mail: ua@oirp.lublin.pl można wysyłać zapytania prawne dotyczące przekroczenia granicy czy legalizacji pobytu bądź poprosić o kontakt z prawnikiem. Działa również całodobowy numer telefonu +48 518 777 025, pod który SMS-em można wysłać prośbę o kontakt z prawnikiem. Zapewniona obsługa prawna w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz francuskim.
PUNKTY INFORMACYJNE I INFOLINIE:
Dworzec PKP, Lublin pl. Dworcowy 1
Dworzec PKS, Aleja Tysiąclecia 6
Infolinia czynna codziennie (godz. 7-18): +48 692 268 717, +48 883 849 598
Infolinia całodobowa: +48 692 476 823
Infolinia całodobowa: +48 47 721 75 75
PORTAL MIASTA WWW.LUBLIN.EU W JĘZYKU UKRAIŃSKIM POD ADRESEM: www.lublin.eu/ua/
JAK ZNALEŹĆ NOCLEG?
Na terenie Lublina funkcjonuje obecnie pięć obiektów noclegowych, a kilka kolejnych jest w rezerwie i gotowych do uruchomienia. Działają w nich zespoły pierwszego kontaktu. Aby otrzymać schronienie w którymś z tych obiektów, należy zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego, pełniącego obecnie funkcję punktu recepcyjnego (ul. Spokojna 4). Pomoc dotyczącą noclegu można też uzyskać w punktach informacyjnych działających na dworców PKP i PKS (patrz wyżej). Osoby, które znajdą schronienie, otrzymują wyżywienie, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową.
Wirtualny punkt recepcyjny w Lublinie funkcjonuje pod adresem: lublin.uw.gov.pl/pomagamUkrainie.
Przydzielaniem miejsc zakwaterowania w domach prywatnych zajmuje się działający przy Centrum Kultury Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie (patrz wyżej). Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u konkretnych osób.
ŚWIETLICE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY:
Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5)
Świetlica działa w Piwnicy Labiryntu mieszczącej się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie, gdy osoby dorosłe muszą załatwić sprawy w urzędach i innych miejscach. Na miejscu są osoby dorosłe, które znają język ukraiński.
Warsztaty Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a – parter - Stare Miasto):
Świetlica dla dzieci z Ukrainy i miejsce odpoczynku dla ich rodziców. Dziećmi opiekują się animatorzy: można pograć w gry planszowe, pobawić się zabawkami, poukładać klocki, obejrzeć bajki, a na patio pograć w piłkę. Rodzice w tym czasie odpoczną, napiją się kawy czy herbaty. Są też dostępne komputery podłączone do internetu oraz darmowe Wi-Fi.
Świetlica czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Wstęp wolny.
„Baza Matka" w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)
Przyjazna, sensoryczna sala dla dzieci z przestrzenią dla rodziców: są zabawki, klocki, przytulanki, materiały plastyczne i pomoce sensoryczne; jest kuchnia: kawa, herbata, możliwość odgrzania jedzenia, jest internet, komputer stacjonarny i drukarka, z których można skorzystać.
Baza Matka działa codziennie w godz. 9-16. Wstęp wolny.
Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie prowadzą działania kulturalno-edukacyjne
Filia nr 1, ul. Kościelna 7a – zajęcia plastyczne, gry i zabawy dla dzieci w wieku 4-10 lat; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 10-15
Filia nr 2, ul. Peowiaków 12 – zajęcia plastyczne, gry planszowe, wyświetlanie bajek dla dzieci w wieku 5- 12 lat; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 12-15.30
Bioteka, Aleje Racławickie 22 – zajęcia plastyczne, gry planszowe dla dzieci w wieku 5 – 12 lat, czynne od poniedziałku do piątku, godz. 11-14
Filia nr 29, ul. Kiepury 5 – zajęcia plastyczne/rękodzielnicze dla dzieci w wieku 8-12, zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 1 – 3 lata; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 10 – 16
Biblio i American Corner, ul. Szaserów 13-15 – zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat (wtorek i czwartek, godz. 11-12); angielski dla dzieci w wieku 12-15 lat (środa, godz. 11-12), pokazy filmowe zamiennie z grami planszowymi (poniedziałek, piątek, godz. 11-15/wtorek, czwartek, godz. 12-15)
Biblioteka Na Poziomie, ul. Sławin 20 – zajęcia plastyczne, gry, zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat; czynne od poniedziałku do piątku, godz. 10-15
Filia nr 9 (ul. Krańcowa 106A) posiada bogaty księgozbiór literatury ukraińskiej dla dzieci i dorosłych.
JAK ZAPISAĆ DZIECKO PRZYJEŻDŻAJĄCE Z UKRAINY DO SZKOŁY:
Lubelskie szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Mogą oni kształcić się w wybranych przez siebie placówkach prowadzonych przez miasto. Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc. Zapisy do szkoły są możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, należy skontaktować się z Departamentem Oświaty i Wychowania UM (tel. 81 466 39 00) poprosić o wskazanie szkoły, w której dziecko będzie mogło się uczyć. Pod podanym numerem telefonu można też uzyskać pomoc pedagogiczno-psychologiczną dla dzieci i młodzieży.
PUNKT INFORMACYJNY DOTYCZĄCY PRACY
Miasto Lublin zbiera informacje na temat możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy w firmach prowadzących działalność gospodarczą w Lublinie lub w województwie lubelskim. Wszystkie oferty są przetłumaczone na język ukraiński i wraz z danymi kontaktowymi znajdują się na stronie: www.gospodarczy.lublin.eu/ukraina.
BEZPŁATNE PRZEJAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ I PARKINGI
Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie. Podstawę do bezpłatnych przejazdów stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie.
Władze Lublina wprowadziły też ulgę w kwestii pakowania w centrum miasta. Obywatele Ukrainy są całkowicie zwolnieni z opłat w strefie płatnego parkowania.
BEZPIECZEŃSTWO UKRAIŃSKICH KOBIET I DZIECI
Jeśli czujesz się zagrożona, obawiasz się o bezpieczeństwo swoje lub dziecka/Jeśli ktoś skonfiskował Twoje dokumenty/Jeśli ktoś chce zmusić Cię do nielegalnej działalności czy lub chce na to tobie cokolwiek wymusić – skorzystaj z bezpłatnej pomocy.
Jeśli widzisz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoimi przyjaciółkami lub ich dziećmi – również daj o tym znać. Zadzwoń do Fundacji La Strada ds. Zwalczania Handlu Ludźmi i Niewolnictwa: +48 605 687 750 lub: +48 533 391 569
W Lublinie prowadzone są zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich żołnierzy, cywilnych ofiar wojny i uchodźców. Oto kilka adresów rekomendowanych na oficjalnej stronie miasta:
Biuro PCK w Lublinie, ul. Puchacza 6 czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, w niedzielę w godz. 9-18, a w sobotę w godz. 8.30-18.
Zbierana jest tam m.in.:
* Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
* Kosmetyki i chemia.
* Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
* PCK zbiera również nowe koce i śpiwory, ale nie przyjmuje odzieży.
Drugi punkt PCK zlokalizowany jest przy ul. Bursaki 17. Jest od czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.
Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta mieści się przy ul. Zielonej 3 w Lublinie. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.
Zbierana jest tam m.in. żywność długoterminowa, kasze, makarony, puszki, konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, także słodycze.
Stowarzyszenie poszukuje osób, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy lub udostępnić mieszkanie na ten cel. Przyjmuje też trwałą żywność i środki czystości.
Działania stowarzyszenia można wesprzeć na pomagam.pl/uchodzcyukraina. Jest też uruchomiona zbiórka na udostępnione przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej konto bankowe (nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064, tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe). Przekazane środki pójdą na pokrycie kosztów. Kontakt pod numerem telefonu 737 511 718.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Centrum Symulacji Medycznej (hol na parterze), przy ul. Chodźki 4. Zbiórka darów rozpoczęła się w niedzielę 27.02 o godz. 9. Potrwa do godz. 21. Będzie prowadzona w tych godzinach w kolejnych dniach.
Oto lista potrzebnych produktów:
* Oprócz żywności długoterminowej i kosmetyków potrzebne są środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
* Nowe koce (w tym koce termiczne) i śpiwory, kołdry, ręczniki, środki higieniczne dla kobiet i dzieci: pieluchy w różnych rozmiarach i chusteczki nawilżane, naczynia i sztućce jednorazowego użytku, czekolady i słodycze.
Zbiórka prowadzona jest w holu budynku stołówki przy ul. Nadbystrzycka 40a każdego dnia w godz. 7-18.
Zbiórka prowadzona jest w sali coworkingowej „Trójki" – Akademickiej Stołówki UMCS przy ul. Langiewicza 16 od poniedziałku od godz. 10 do 18. Zbierane będą żywność długoterminowa, woda, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory, koce.
Zbiórka prowadzona jest przy ul. Akademicka 13 (rektorat uczelni) – pokój 471 (Biuro Szkoły Doktorskiej – BSD) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15, także przy ul. Akademickiej 15 (Agro I) – pokoje 234 i 407 od poniedziałku od godz. 10. Kontakt: 794 172 671
Zbiórka prowadzona jest w budynku Collegium Jana Pawła II przy ul. Łopacińskiego 5 od niedzieli w godz. 7-22. Organizatorzy zbiórki proszą, by wszystkie dary spakować do toreb.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze