Brześć na Białorusi już nie jest miastem partnerskim Lublina. Ma to związek z faktem, że reżim Łukaszenki wspiera Rosję w agresji na Ukrainie. W środę z frontonu ratusza zdjęto tabliczkę informującą o współpracy Lublina z Brześciem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z rosyjską agresją na Ukrainie wiele polskich samorządów zdecydowało się na zerwanie współpracy z miastami rosyjskimi i białoruskimi. Podobną decyzję dotyczącą Lublina we wtorek przed południem ogłosił prezydent Krzysztof Żuk .

Kontakty z rosyjskim Omskiem zostały zamrożone

"Jedynym rosyjskim miastem, z którym mieliśmy kontakty był Omsk. Współpraca prowadzona była na podstawie listu intencyjnego podpisanego w 2009 r. Jest to mniej zaawansowana forma współpracy od formalnej umowy partnerskiej, do której zawarcia konieczna jest stosowna uchwała Rady Miasta" - informował przed tygodniem prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Jak dodawał, inicjatywa dotycząca nawiązania współpracy wyszła ze strony środowisk polonijnych z Omska. Jednak od kilku lat miasta nie prowadziły ze sobą wspólnych działań. "Wobec wojny, której winna jest Rosja jakakolwiek współpraca z Omskiem jest niemożliwa" - stwierdził prezydent Żuk.

Współpraca z Brześciem na Białorusi została zakończona

Lublin zerwał też kontakty z miastami białoruskimi. Ma to związek z faktem, że reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki wspiera Rosję w agresji na Ukrainie.

W przypadku Białorusi miastem partnerskim Lublina jest Brześć, zaś miastem zaprzyjaźnionym Witebsk.

Podczas ostatniej sesji rady miasta (3 marca) radni zadecydowali o zerwaniu współpracy z Brześciem, miastem partnerskim Lublina. Natomiast w przypadku miasta Witebsk nastąpiło zerwanie uzgodnień zawartych w liście intencyjnym dotyczącym współpracy.

W efekcie w środę z frontonu lubelskiego ratusza zdjęto tabliczkę informującą o współpracy Lublina z Brześciem.

– Może za jakiś czas w pustym miejscu pojawi się nowe miasto partnerskie Lublina z Ukrainy? Oby – ogłosił na Facebooku lubelski ratusz.

Marszałek województwa lubelskiego zawiesił kontakty z obwodem brzeskim

W zeszły poniedziałek sejmik województwa lubelskiego zdecydował o zawieszeniu współpracy z obwodem brzeskim na Białorusi.

Zapadła też decyzja o zerwaniu umowy gospodarczej, handlowej, naukowo-technicznej i kulturalnej z obwodem nowogrodzkim w Rosji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem