To wcale nie muszą być duże parki. Ulubionym zielonym miejscem może zostać także niewielki skwer, o którym warto opowiedzieć chociażby po to, by nie zniknął. Czekamy na propozycje czytelników.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, że urokliwych zielonych zakątków w Lublinie nie brakuje, świadczy plebiscyt "Skarby Kultury Przestrzeni" organizowany m.in. przez Forum Kultury Przestrzeni. To on prowadzi nas do takich miejsc, jak ulica Drobna.

Ulica Drobna
Ulica Drobna  Jacek Śliwiński

"To urokliwa brukowana dróżka ocieniona drzewami i zaroślami oraz cały teren zielony ciągnący się od ruchliwej arterii miejskiej do zabytkowego kościoła (...) Ulica jest celebrowanym skarbem wewnętrznym – ma swoją społeczność, złożoną nie tylko z dawnych mieszkańców i ich potomków. Ma swoje profile i grupy w mediach społecznościowych" - czytamy na stronie Skarbów Kultury Przestrzeni.

'Dwa mostki' przy Handlowej
'Dwa mostki' przy Handlowej  Monika Grelak

Są też "Dwa mostki" przy ul. Handlowej. "To ścieżka na łące pomiędzy ulicą Handlową oraz ulicą Wólczańską w dzielnicy Głusk. W tym miejscu rzeka rozwidla się i płynie dwoma strumieniami, stąd nazwa „dwa mostki". Jest to bardzo urokliwy i klimatyczny zakątek. Obok jest pastwisko przy stadninie gdzie często można obserwować pasące się konie. Przylatuje tam też bardzo dużo ptaków" - napisała jedna z okolicznych mieszkanek, która zgłosiła to miejsce do plebiscytu Skarbów.

Na tej liście jest też np. wąwóz lessowy na osiedlu Górki albo arboretum przy ul. Watykańskiej. "W alei Jana Pawła II, przed blokami Watykańska 14 staraniem i wysiłkiem jednego entuzjasty (?) wyrosło prawdziwe arboretum. Bez dotacji, bez zatrudniania ogrodników i dendrologów powstał niezwykły zakątek, nie mający sobie równych w Lublinie".

A może jakieś niesamowite zielone miejsca kryją się gdzieś w ogródkach działkowych i warto byłoby otworzyć je dla szerszego grona odbiorców? Być może jakiś wycinek miasta na miano ulubionego zielonego miejsca zasługuje dopiero od niedawna za sprawą rewitalizacji, którą przeszło. Może jest to jedno z "Miejsc dla Ciebie" urządzanych w ramach Zielonego Budżetu? Zróbmy wspólnie listę zielonych płuc. Tym bardziej że tego typu zakątki czasem bezpowrotnie znikają pod nowe inwestycje. Jednak to, że ktoś zwróci na nie uwagę, może pomóc je ochronić.

Jakie są wasze ulubione zielone miejsca? Czekamy na zgłoszenia

Jakie jest wasze ulubione miejsce? Czekamy na zgłoszenia zarówno z Lublina, jak i regionu. Gdzie najchętniej chodzicie na spacery? Jaka trasa jest najlepsza na rowerową wyprawę? Które miejsca pokazujecie swoim gościom z innych regionów?

Na propozycje czekamy do 8 maja. Piszcie na adres: supermiasta@lublin.agora.pl.

Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy dziewięć propozycji z Lublina i kolejnych dziewięć z regionu. W głosowaniu wskażecie swoje ulubione miejsca. Plebiscyt Supermiasta i Superregiony zakończy uroczysta gala z udziałem prezydentów miast, marszałków województw, dziennikarek i dziennikarzy "Gazety Wyborczej". O szczegółach będziemy informowali w piątkowych wydaniach lokalnych "Gazety Wyborczej" i na Wyborcza.pl.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To ulica Drobna jeszcze istnieje?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0