Tętniący życiem, odnowiony park, dzika przyroda w środku miasta, a może rowerowa trasa biegnąca wzdłuż rzeki? Jakie zielone miejsca lubicie najbardziej? Czas zacząć nasz plebiscyt. Już można głosować.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zieleń to temat przewodni tej edycji Supermiast i Superregionów. Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy nasza akcję. Zaproponowaliśmy, żebyście zgłaszali propozycje Waszych ulubionych zielonych miejsc w samym Lublinie i na Lubelszczyźnie. Spośród nich postanowiliśmy wybrać dziewięć najciekawszych z miasta i dziewięć z regionu. Biorą one udział w naszym plebiscycie. Już można głosować.

Zielone skarby Lublina. Zagłosuj!

Zielone skarby Lubelszczyzny. Zagłosuj!

Dwa tygodnie temu podpowiedzieliśmy kilka zasługujących na uznanie. Na naszej liście nie mogło zabraknąć zrewitalizowanych w ostatnich latach parków - Ludowego oraz Ogrodu Saskiego. Zajrzeliśmy też na Kalinowszczyznę, która skrywa kilka nieoczywistych miejsc jak Słomiany Rynek czy wąwozy. Byliśmy na Sławinie, gdzie mamy Ogród Botaniczny UMCS oraz Górki Czechowskie. Zajrzeliśmy też na Czuby do parku Jana Pawła II i do Starego Gaju.

Zielone miejsca w Lublinie. Górki Czechowskie, czyli dzika przyroda między osiedlami

Jak się okazuje Wy także lubicie spędzać czas w tych miejscach. Otrzymaliśmy sporo propozycji, w których pisaliście, gdzie i dlaczego lubicie spędzać swój wolny czas. "Moje ulubione zielone miejsce w Lublinie to Górki Czechowskie. Jest to cudowne miejsce, w którym można zaszyć się z dala od miejskiego zgiełku i odetchnąć świeżym powietrzem. Wspaniały teren pełen ptaków, zwierząt, owadów i roślinności – dzikiej przyrody w najpiękniejszym wydaniu. Szczególnie bliskie memu sercu są górkowe ptaki, które od lat podglądam i fotografuję. Polecam każdemu miłośnikowi przyrody!" - napisała do nas Elżbieta Krysińska.

Górki czechowskie to moje cudowne miejsce - napisała nasza Czytelniczka Elżbieta Krysińska
Górki czechowskie to moje cudowne miejsce - napisała nasza Czytelniczka Elżbieta Krysińska  Fot. Elżbieta Krysińska

Mieszkanka Lublina podzieliła się z nami także świetnymi zdjęciami przedstawiającymi bujną przyrodę Górek, a także bogactwo zamieszkujących je zwierząt. To wiele gatunków ptaków, motyli, ale też lisy, dziki czy sarny. Górki Czechowskie w obecnym kształcie są miejscem, jakie trudno znaleźć w miastach. Między dwiema gęsto zabudowanymi dzielnicami mamy prawdziwy rezerwat dzikiej przyrody. W pełni zgodziliśmy się z argumentacją naszej czytelniczki i górki wpisaliśmy na listę najciekawszych zielonych miejsc w Lublinie.

Zielone miejsca w Lublinie. Odnowiony park Ludowy przyciąga tłumy

Sporo osób proponowało, aby znalazł się na niej także park Ludowy. Otwarty po gruntownej rewitalizacji w grudniu 2020 roku stał się miejscem, które przyciąga tysiące mieszkańców Lublina. Zresztą potwierdziliśmy to w ostatni weekend. Nasz fotoreporter Jakub Orzechowski zajrzał z aparatem do Ludowego. Oblegany przez odwiedzających dydaktyczny ogród wodny, pełne dzieci place zabaw oraz alejki zapełnione spacerowiczami oraz śmigającymi na rolkach osobami. Tak w weekend wyglądał park. Nie mogło go więc zabraknąć na naszej liście.

Lublin. Niedzielne popołudnie w parku Ludowym
Lublin. Niedzielne popołudnie w parku Ludowym  Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Oprócz Górek Czechowskich i parku Ludowego znalazło się na niej jeszcze siedem innych zielonych miejsc w Lublinie. To park Jana Pawła II, urządzony w wąwozie sąsiadującym z dużymi osiedlami mieszkaniowymi na Czubach. Dużo zieleni i drzew, a także place zabaw i altana do spotkań mieszkańców sprawiają, że mieszkańcy tej dzielnicy nie muszą szukać miejsca do odpoczynku gdzieś daleko. Mają go tuż przy swoich blokach. To również wąwóz między Czubami a LSM, a także Zalew Zemborzycki, Stary Gaj, Ogród Botaniczny UMCS, Ogród Saski i ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy.

Zielone miejsca w regionie. Żeby zobaczyć wodospady, nie trzeba jechać daleko

Jednak nie tylko w Lublinie możemy znaleźć ciekawe zielone miejsca. Obfituje w nie także całe województwo. Na południu mamy przecież malownicze Roztocze czy Lasy Janowskie. W centrum możemy wypocząć na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim albo w Lasach Kozłowieckich, a na północy zajrzeć do malowniczego Janowa Podlaskiego ze słynną stadniną koni każdego roku przyciągającą tłumy bogaczy kupujących arabskie konie za zawrotne kwoty.

I znów się na Was nie zawiedliśmy. Zgłaszaliście sporo ciekawych miejsc. Było ich na tyle dużo, że w naszej redakcji trwały spory, które z nich powinny trafić na listę. To kolejny raz przypomniało nam, jak wyjątkowym pod względem przyrodniczym regionem jest Lubelszczyzna. Dzięki temu bogactwu mogliśmy wybrać dziewięć bardzo zróżnicowanych propozycji do naszego plebiscytu.

Zachwycić można się dziewiczą przyrodą Roztocza. To tu znajdują się niewielkie, malownicze wodospady na Tanwi zwane szumami. Skalne półki powstały przed wieloma wiekami. Dziś można się nimi zachwycać spacerując leśnymi szlakami albo brodząc w płytkiej wodzie. Na Roztoczu znajduje się nawet szlak szumów prowadzący przez Susiec, Zamczysko, Rebizanty, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Nad Tanwią oraz Rybnicę do Suśca. To 17 kilometrów przepięknych tras. Idąc nim możemy podziwiać piękną przyrodę Roztocza, w tym serię 24 progów skalnych w Rebizantach tworzących miniwodospady.

Stawy Echo
Stawy Echo  Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Z Suśca całkiem niedaleko już do Zwierzyńca. A tu czeka na nas kolejna zielona, a w zasadzie niebiesko-zielona atrakcja. To stawy Echo, założone w międzywojniu, w miejscu rozległych mokradeł. Zasila je niewielki strumień Świerszcz. Co oferują stawy Echo? Czystą wodę, sporą plażę, kładki spacerowe między drzewami, taras widokowy. A do tego leżą na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, oferującego wiele szlaków turystycznych, jak wspomniany wyżej szlak szumów.

Zielone miejsca w regionie. Ścieżka nad bagnem to raj dla miłośników przyrody

Dla osób, dla których kilkunastokilometrowej długości wyprawa jest zbyt długa, mamy inną propozycję. To krótszy, ale nie mniej atrakcyjny spacer ścieżką przyrodniczą Czahary znajdującą się na terenie Poleskiego Parku Narodowego, niedaleko Urszulina. To około 60 kilometrów od Lublina. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Zastawie przy wieży widokowej, w pobliżu której można zostawić samochód. Znaczna jej część prowadzi po drewnianych kładkach znajdujących się nieco ponad powierzchnią Bagna Bubnów. To największe torfowisko na terenie Poleskiego Parku Narodowego.

Trasa ma około 6,5 kilometra długości, a spacer drewnianymi kładkami zajmie nam od dwóch do dwóch i pół godziny. Podczas niego można podziwiać niesamowite widoki. Występuje tu wiele gatunków ptaków, które upatrzyły sobie torfowiska i lasy na idealne siedlisko. To chociażby wodniczka, kszyk czy kulik wielki. Z kolei rozlewisko w Zastawiu jest jednym z największych w regionie miejsc koncentracji żurawi przed odlotami. Spotyka się tu nawet trzy tysiące tych ptaków.

To jednak nie wszystko, bo podczas spaceru ścieżką Czahary możemy też spotkać jelenia szlachetnego, żabę moczarową, a nawet wylegujące się na kładkach niewielkie jaszczurki. Przy okazji tylko dodamy, że Czahary to inaczej porośnięte krzewami mokradła.

Zielone miejsca w regionie. Parki, lasy i jezioro z krokodylem

Lubelszczyzna oferuje także kilka innych zielonych miejsc. Wśród nich są wąwóz Korzeniowy w Kazimierzu Dolnym, park Zdrojowy w Nałęczowie, park Czartoryskich w Puławach, ścieżka Bobrówka niedaleko Ostrowa Lubelskiego, przepiękne Lasy Kozłowieckie czy oblegane w słoneczne dni Jezioro Białe, w którym ponoć widywany był krokodyl.

Teraz spośród dziewięciu propozycji zielonych miejsc w Lublinie i tylu samo w regionie będziemy chcieli wybrać te najatrakcyjniejsze. Dziś rozpoczynamy głosowanie, które potrwa do niedzieli, 29 maja, czyli przez ponad dwa tygodnie. Wyniki plebiscytu ogłosimy 3 czerwca, w naszym piątkowym "Tygodniku".

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem