Uniwersytet Marii Curie-Sk這dowskiej, najwi瘯sza uczelnia we wschodniej Polsce, kszta販i blisko 20 tys. student闚 i z roku na rok rozszerza ofert, dostosowuj帷 j do oczekiwa m這dych ludzi oraz potrzeb rynku pracy. Przez niemal 80 lat spo貫czno嗆 akademick UMCS tworzy這 ponad 260 tys. 瘸k闚 z kilkudziesi璚iu kraj闚.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W roku akademickim 2022/2023 uczelnia wprowadziła do swej oferty kolejne nowości.

Nowoczesny kampus, kultura i sport

UMCS jest jednym z największych ośrodków naukowych w Polsce. To uczelnia kompletna, zapewniająca nie tylko świetne wykształcenie, ale także rozwój w innych sferach. Dzięki m.in. nowoczesnej infrastrukturze, różnorodnym organizacjom oraz ciekawym inicjatywom podejmowanym przez członków społeczności akademickiej studenci zdobywają tutaj wiele wartościowych doświadczeń i cennych umiejętności. UMCS stwarza przestrzeń sprzyjającą kreatywnej pracy, pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu indywidualnych pasji. Jakie atuty skrywa serce akademickiego Lublina?

Uczelniany kampus zlokalizowany jest w śródmieściu Lublina. Dzięki umieszczeniu wszystkich obiektów – zarówno naukowo-dydaktycznych, jak i mieszkalnych czy kulturalno-sportowych – na zwartym terenie jest jednym z najbardziej przyjaźnie funkcjonujących kampusów akademickich. W kilkudziesięciu obiektach znajdują się dostosowane do różnorodnych potrzeb studentów aule, sale ćwiczeniowe, laboratoryjne czy pracownie specjalistyczne.

W ostatnich latach zmodernizowano kultową stołówkę "Trójkę", gdzie powstały: strefa coworkingowa, sala prób chóru czy szkoleniowa oraz rozbudowano Kampus Zachodni im. Unii Lubelskiej. Wzbogacił się on o gmach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, gdzie mieszczą się m.in. siedziby kół naukowych, Legii Akademickiej, pracownie telewizyjne czy sale pracy własnej studentów. Zaś obok stanęły obiekty Wydziału Pedagogiki i Psychologii z pracownią testów psychologicznych, pomieszczeniem Akademickiego Centrum Wsparcia oraz pracowniami Montessori, plastyczną, fotograficzną, teatralno-muzyczną i taneczną.

Z kolei w budynku Biblioteki Głównej zaczęło funkcjonować Welcome Center UMCS – miejsce pierwszego kontaktu dla studentów zagranicznych. Mogą oni zdobyć w nim niezbędną wiedzę i narzędzia do integracji ze społecznością żaków UMCS i Lublina.

Centrum kultury studenckiej na terenie miasteczka akademickiego jest unikatowe w skali kraju Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Jako instytucja wiodąca w tej dziedzinie Chatka Żaka sieciuje podobne jednostki z całego kraju w ramach projektu Forum Kultury Studenckiej. Studenci mogą tutaj rozwijać się twórczo, przynależąc do grup artystycznych lub biorąc udział w różnych warsztatach, m.in. tanecznych czy muzycznych. Znajduje się tu również wyjątkowy w skali kraju cyfrowy ośrodek medialny – miejsce wyróżnia się niespotykanymi gdzie indziej możliwościami praktycznej nauki zawodu dziennikarza radiowego i telewizyjnego. Nowocześnie wyposażona przestrzeń służy studentom do szlifowania umiejętności w Akademickim Radiu Centrum oraz w Telewizji Akademickiej TV UMCS.

Uniwersytet to także sport, czyli Klub Uczelniany AZS UMCS, który jest jednym z największych tego typu klubów w Polsce. Zrzesza około 1200 osób w blisko 30 sekcjach akademickich oraz 8 sekcjach wyczynowych. Zawodnicy AZS-u UMCS-u osiągają liczne sukcesy w kraju i na arenie międzynarodowej, m.in.: lekkoatletki klubu zdobyły trzy medale letnich igrzysk olimpijskich w Tokio, Adrianna Sułek halowe wicemistrzostwo świata w pięcioboju, a Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS srebrny medal mistrzostw Polski.

Nowe kierunki studiów

Tegoroczne nowości, na które nadal prowadzony jest nabór:

Studia I stopnia

Technical Physics – to studia inżynierskie o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki w języku angielskim. Kształcenie na tym kierunku pozwoli na zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu współczesnej techniki, praktycznych zastosowań nowoczesnych urządzeń, przydatnych technologii informatycznych oraz zasad działania skomplikowanej aparatury badawczej;

studia śródziemnomorskie – podróże historyczne – kierunek o profilu praktycznym prowadzony na Wydziale Historii i Archeologii. Kształcenie na tych studiach przygotuje studenta jako przyszłego pracownika m.in. sektora usług turystycznych (nakierowanych na tematykę historyczną) na bazie przekazanej interdyscyplinarnej wiedzy ogólnouniwersyteckiej oraz praktycznej z zakresu historii, ekonomii, geografii, marketingu i logistyki;

ekobiznes – studia o profilu praktycznym prowadzone na Wydziale Ekonomicznym, ukierunkowane na rozwój kompetencji w zakresie zarządzania instytucjami i przedsiębiorstwami przy jednoczesnym uwzględnieniu dbałości o środowisko naturalne. Kierunek jest unikatowy w skali kraju, ponieważ stanowi połączenie aspektów ekonomicznych i zarządzania z działaniami prośrodowiskowymi. Duży nacisk położony będzie na zajęcia terenowe, umożliwiające rozwijanie praktycznych umiejętności.

Studia II stopnia

E-edytorstwo i techniki redakcyjne – studia o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Filologicznym. Pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu społecznych i prawnych aspektów funkcjonowania mediów, gatunków mowy w pracy wydawcy i redaktora, a także z obszaru genetyki tekstu, różnych sposobów edytorstwa użytkowego czy kierunkowej wiedzy z zakresu językoznawstwa (z naciskiem na zagadnienia związane z perswazją języka czy dotyczące jego kulturowych kontekstów).

World’s Top 2% Scientists

W minionym roku aż 18 naukowców związanych z uczelnią znalazło się także w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie – World’s Top 2% Scientists. Od kilku lat UMCS plasuje się również w ścisłej czołówce uczelni w Polsce pod względem ogólnej liczby kształcących się cudzoziemców. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej studiuje około 1800 cudzoziemców z blisko 50 krajów świata.

W maju br. UMCS dołączył do prestiżowego konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA (Advanced Technology Higher Education Network Alliance). Działania prowadzone w ramach konsorcjum mają na celu kształtowanie cyfrowej transformacji społeczeństw, a także wspieranie rozwoju zrównoważonej i bezpiecznej gospodarki cyfrowej. ATHENA to także wysokiej jakości standardy międzynarodowej edukacji, dostosowane do potrzeb globalnego rynku, podejmowanie wyzwań społecznych i środowiskowych oraz kreowanie europejskich priorytetów badawczych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem