172 tysiące. Tyle osób zatrudniają dziś lubelskie firmy, spółki i instytucje. To absolutny pik. Na początku 2024 r. przewidujemy lekkie schłodzenie rynku, jednak wszystko wskazuje na to, że będzie krótkotrwałe i nie pociągnie za sobą gwałtownych zwolnień - szacuje Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Jacek Brzuszkiewicz: Przed rokiem szacował pan dość mocne schłodzenie lubelskiej gospodarki. W 2023 r. pracę miało stracić nawet pięć tysięcy osób. Kryzys do Lublina już dotarł?

Mariusz Sagan: Zakładałem, że kryzys dotknie gospodarkę Lublina w trzecim i czwartym kwartale zeszłego roku, czyli dotrze do nas z pewnym opóźnieniem w stosunku do bardziej uprzemysłowionych regionów Polski, takich jak Wielkopolska czy Dolny Śląsk. To normalna tendencja w gospodarce. Na szczęście tak się jeszcze nie stało. Ale spowolnienie nadciąga i już widać jego pierwsze symptomy. Zakładam, że jego szczyt nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Agata Żelazowska
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Mieszkańcy Chełma od 5 lat liżą dupę kaczyńskiemu, wybrali sobie na prezydenta pisowskiego gnoja Banaszka (przez chwilę wiceprez. był sławetny pisowiec Janusz Cieszyński skompromitowany aferą z zakupem respiratorów), to w nagrodę dostali gospodarczy zastój miasta i ogromną dawkę pisowskiej ideologii, której pikiem był pomysł muzeum im. lecha kaczyńskiego. Miasto, które jeszcze przed PiSem miało 72 tys. m-ów dziś ma już tylko 66 tys. bo nie ma pracy. Więc m-cy jeżdżą do Lublina. Dali się otumanić w 2018 roku, niech teraz cierpią. To zresztą polityczna logika, w PRL Chełm był miastem PKWN, a teraz jest miastem PiS. Populiści to współcześni komuniści, nic ich nie dzieli a wszystko łączy. Zobaczymy jak zagłosują w kwietniu br.
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  Za duza centralizacja Polski. Jak uruchomia CPK to z Chelma do Lublina tylko przez Baranow. Inne miejscowosci podobnie. Tylko wtedy zostana osiagniete milionowe potoki pasazerow projektowane przez PiS
  już oceniałe(a)ś
  0
  0