Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nałęczów to urokliwe miasteczko położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, prawdziwa perła Lubelszczyzny. Od wieków doceniany jest za panujący tu mikroklimat. Silnie zjonizowane powietrze, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka oraz bogata szata roślinna czynią z tej okolicy atrakcyjne miejsce na zdrowy wypoczynek.

Niegdyś Nałęczów był ulubionym miejscem artystów, polityków i pisarzy. Bywali tu i tworzyli m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski. Szeroką sławą miasteczko zaczęło cieszyć się w XIX wieku, dzięki odkrytym tu bogatym źródłom wody. Przyciągały one kuracjuszy, którzy nie tylko pili wodę, ale i zażywali w niej kąpieli, lecząc m.in. reumatyzm.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Nałęczowianka - 20-letnia podróż przez pokłady skał

Smak nałęczowskiej wody postanowiono rozpowszechnić w 1953 roku. Powstała wówczas pierwsza rozlewnia uzdrowiskowa na Wyżynie Lubelskiej - tak narodziła się marka Nałęczowianka. Dziś czerpana z głębokiego na ok. 40 m ujęcia Nałęczowianka jest jedną z najpopularniejszych wód mineralnych w Polsce. Jej skład mineralny komponuje sama natura podczas niemal 20-letniej podziemnej podróży przez pokłady skał w głębi Nałęczowa. Średnia mineralizacja Nałęczowianki (650 mg/l) oraz niska zawartość sodu sprawiają, że jest to woda zalecana do codziennego spożywania.

Ekologiczna rozlewnia

Nałęczowska rozlewnia codziennie dba o to, by dostarczać wodę do domów milionów Polaków. To tu dokłada się wszelkich starań, aby zachować jej pierwotną czystość i dba o bliskość natury. Dlatego Nestlé Waters przykłada ogromną wagę do ochrony środowiska. Nałęczowianka trafia do butelek wykonanych w 50 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu (rPET).

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Już 100 proc. opakowań wykorzystywanych przez Nestlé Waters nadaje się do recyklingu lub ponownego użycia. Jeśli wrzucimy je do odpowiedniego, żółtego pojemnika na śmieci, będą mogły uzyskać drugie życie. Nałęczowski zakład wspiera też produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a także ogranicza zużycie energii - od 2014 do 2019 roku zakład zmniejszył zużycie energii całkowitej o 24 proc. W ostatnim czasie rozlewnia zredukowała także o ok. 48 proc. ilość wody wykorzystanej w fabryce. Dzięki wprowadzonym zmianom w pierwszym półroczu 2020 roku udało się zaoszczędzić ok. 102 tys. l wody w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku.

Prestiżowy certyfikat

Zakład Nestlé Waters w Nałęczowie jako pierwsza fabryka w Polsce otrzymała w 2019 roku prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS). Jest on przyznawany zakładom, które dbają o zasoby wody z korzyścią dla lokalnych społeczności.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Fabryka została poddana kontroli ekspertów zewnętrznych i oceniona na podstawie 30 różnorodnych kryteriów. Wyniki potwierdziły, że Nestlé Waters dba o zasoby wodne na poziomie wododziałów i w całym łańcuchu dostaw, a także współpracuje w tym zakresie z lokalną społecznością. W tym roku firma odnowiła ten certyfikat, potwierdzając swoje zaangażowanie dla środowiska i mieszkańców.

Dla lokalnych społeczności

Czerpiąc ze skarbu regionu, Nestlé Waters odwdzięcza się, angażując się w lokalne inicjatywy i starając się być jak najlepszym sąsiadem i pracodawcą. Zakład rozlewniczy, w którym butelkowana jest naturalna woda mineralna Nałęczowianka, daje zatrudnienie 230 osobom, dbając o ich rozwój i bezpieczeństwo pracy. Nestlé Waters organizuje w Nałęczowie wiele akcji i inicjatyw, nastawionych na edukację z zakresu ochrony środowiska i zdrowego stylu życia oraz kształtowania zachowań przyjaznych środowisku. Wspiera wydarzenia lokalne, organizuje akcje sprzątania środowiska, dba o zasoby wodne w regionie – o ich odpowiednią ilość i jakość. Do tego wspiera lokalne kluby sportowe, takie jak siatkarski Cisy Nałęczów, przekazując im wodę i wsparcie finansowe. Organizuje warsztaty i szkolenia dla dzieci na tematy takie jak: ochrona zasobów wodnych, nawodnienie organizmu, czy sortowanie i recykling odpadów, współpracuje z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, w celu edukacji lokalnych rolników w zakresie zrównoważonych praktyk rolniczych, chroniących zasoby wodne. Nestlé Waters nie pozostaje obojętne na to, co dzieje się wokół. Po wybuchu pandemii firma przekazała ponad 360 tys. butelek Nałęczowianki pacjentom, służbie zdrowia, służbom ratowniczym oraz osobom na kwarantannie w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Lubelszczyzny. Społeczna odpowiedzialność jest wpisana w działalność Nestlé Waters równie mocno co troska o środowisko.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.