Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To urokliwe miasteczko położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego jest prawdziwą perłą Lubelszczyzny. Nałęczów, doceniany za panujący tu mikroklimat, silnie zjonizowane powietrze, wyjątkowy krajobraz i spokojną atmosferę, od wieków stanowi atrakcyjne miejsce na zdrowy wypoczynek.

Niegdyś Nałęczów był ulubionym miejscem artystów, polityków i pisarzy. Bywali tu m.in. Ignacy Jan Paderewski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski. Szeroką sławą miasteczko zaczęło cieszyć się w XIX wieku, kiedy właściwości nałęczowskich wód zbadał Józef Jan Celiński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Kuracjusze zaczęli tu przyjeżdżać, by nie tylko pić wodę, ale i zażywać w niej kąpieli, które miały pomagać m.in. na reumatyzm.

Nałęczowianka - 20-letnia podróż przez pokłady skał

Smak nałęczowskiej wody postanowiono rozpowszechnić w 1953 roku. Wówczas powstała pierwsza rozlewnia uzdrowiskowa na Wyżynie Lubelskiej, która zapoczątkowała markę Nałęczowianka. Obecnie czerpana z ujęcia głębokiego na ok. 40 metrów Nałęczowianka stanowi jedną z najpopularniejszych marek wody mineralnej w naszym kraju. Jej skład mineralny komponuje sama natura podczas niemal 20-letniej podziemnej podróży przez pokłady skał w głębi Nałęczowa. Średnia mineralizacja Nałęczowianki (650 mg/l) oraz niska zawartość sodu sprawiają, że jest to woda, którą można pić codziennie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W trosce o wodę

Zakład, gdzie Nałęczowianka trafia do butelek, dba o to, by była ona pierwotnie czysta, zawierała tylko naturalną mikroflorę, a jej skład był stabilny i bezpieczny. Rozlewnia dba również o zasoby wody w środowisku, ich odpowiednią jakość i ilość. Potwierdzeniem jest prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS), który zdobyła jako pierwsza fabryka w Polsce. Jest on przyznawany zakładom, które dbają o zasoby wody z korzyścią dla lokalnych społeczności.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Znaczenie mają również butelki, do których trafia Nałęczowianka. Powstają one z bezpiecznego i lekkiego tworzywa PET, które w pełni nadaje się do ponownego przetworzenia. Marka namawia: „Uwierz w recykling!” i podkreśla, że butelki PET to nie odpad, a cenny surowiec, który po przetworzeniu może do nas wrócić jako np. kurtka, słuchawki, buty czy… nowa butelka. Tworzywo PET z recyklingu (tzw. rPET) znajdziemy bowiem także w opakowaniach Nałęczowianki – na rynku dostępne są już butelki o pojemności 1 L i 1,5 L wykonane w 50% z rPET. Jednak pamiętajmy, że aby recykling był możliwy, konieczny jest pierwszy krok – umieszczenie opróżnionej butelki PET w odpowiednim, żółtym koszu na plastik. W ten sposób dajemy jej szansę na „drugie życie”!

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dla lokalnych społeczności

Rozlewnia stara się być jak najlepszym sąsiadem, wspierać lokalne inicjatywy i realizować działania, których celem jest poprawa jakości życia całej społeczności w Nałęczowie i okolicach. Firma współfinansowała m.in.: wyposażenie ekologicznego placu zabaw, budowę chodnika w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, a także zakup drabiny mechanicznej przez Ochotniczą Straż Pożarną. Do tego wspiera lokalne kluby sportowe, takie jak siatkarski Cisy Nałęczów, przekazując im wodę i wsparcie finansowe.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Wspólnie z pracownikami organizuje także akcje sprzątania środowiska naturalnego oraz zaprasza dzieci na warsztaty edukacyjne o oszczędzaniu wody, nawodnieniu organizmu czy sortowaniu i recyklingu odpadów.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Zakład finansuje także indywidualne konsultacje i badania gleby, by we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego promować zrównoważone praktyki rolnicze, chroniące zasoby wody. Ściśle współpracuje również z władzami lokalnymi – ostatnią wspólną inwestycją jest budowa systemu kanalizacji w sąsiadującym sołectwie Cynków.

Inwestycja zwiększy komfort życia mieszkańców, którzy dotychczas nie mogli korzystać z kanalizacji, a także poprawi bezpieczeństwo środowiskowe na tym obszarze – mówi Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa – Nowy system umożliwi lepszy przepływ ścieków i zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia rzeki Bochotniczanki.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Producent Nałęczowianki nie pozostaje także obojętny na to, co dzieje się wokół. Po wybuchu pandemii firma współfinansowała zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców Nałęczowa, a także przekazała ponad 360 tys. butelek wody pacjentom, służbie zdrowia, służbom ratowniczym oraz osobom na kwarantannie w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Lubelszczyzny.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.