Dziesięć lat temu Lublin, jako pierwszy w Polsce, wprowadził program zniżek, który stał się wzorcem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Do dziś Miasto wydało już ponad 20 tysięcy Kart Rodzina Trzy Plus.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miasto Lublin od 2012 roku realizuje Program Rodzina Trzy Plus, w ramach którego wydawana jest Karta uprawniająca duże rodziny do licznych zniżek w ponad 220 punktach. Kiedy go wprowadzano, Program był jednym z pierwszych tego typu w kraju i pierwszym na Lubelszczyźnie.

 

Fundamentem wprowadzonego Program są jego Partnerzy. Ambicją Władz Miasta było zaangażowanie i zachęcenie podmiotów biznesowych do stawania się aktywnym elementem życia Lublina. Udało się. To właśnie Program stał się swoistą platformą porozumienia i współpracy na rzecz ożywiania polityki rodzinnej i gospodarczej miasta. W tym roku przypada dziesiąta rocznica jego wprowadzenia. W tym czasie wydano już ponad 20,5 tysiąca Kart Rodzina Trzy Plus. Kartę z okrągłym numerem 20 000 w rok jubileuszowej odebrał 8-letni Filip, członek jednej z lubelskich dużych rodzin. Karta Rodzina Trzy Plus przysługuje rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci, zamieszkałym w Lublinie. Z Kartą rodziny te uzyskują prawo do licznych zniżek, zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych. W praktyce oznacza to tańsze bilety do ośrodków kultury, sportu i rekreacji oraz zniżki na jedzenie i kosmetyki, odzież i obuwie, zabawki oraz książki czy też niższe opłaty za usługi medyczne, szkoleniowe oraz motoryzacyjne.  Warto podkreślić, iż mimo trudnego czasu pandemii, Program nie przestał się rozwijać. Lista partnerów Karty jest długa i stale rośnie. Obejmuje duże ogólnopolskie sieci handlowe i pojedyncze sklepy z sąsiedztwa. Na lublinian czeka również m.in. możliwość bezpłatnego korzystania z pływalni. W okresie 10-letniej realizacji Programu wydanych zostało ponad 4600 bezpłatnych karnetów wstępu. Do współpracy Miasto zaprasza podmioty gospodarcze niezależnie od sektora czy wielkości. Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin. Obecnie jest ich 225. Każdy podmiot oferujący rabat oznaczony jest logo Programu.  Wykaz zniżek oraz instrukcja krok po kroku jak uzyskać kartę, dostępne są na stronie www.trzyplus.lublin.eu

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W roku jubileuszu 10-lecia Programu Rodzina Trzy Plus została odświeżona również jego identyfikacja wizualna poprzez wprowadzenie nowego logo oraz wzoru Karty, prostych w formie, ale bogatych w symbolikę. Twórcą i pomysłodawcą pierwszego logo Programu był członek lubelskiej dużej rodziny Daniel Jarosz. Co ważne, wszystkie dotychczas wydane Karty Rodzina Trzy Plus ze starym logo w dalszym ciągu są ważne i nie podlegają wymianie na nowe.

Program to nie tylko usługi, to także koncerty, konferencje, wystawy, kreatywne warsztaty spotkania i konkursy na najwyższym poziomie. To podejmowanie inicjatyw budujących silniejsze relacje w rodzinie oraz propagowanie rożnych form spędzania czasu wolnego z bliskimi. W ramach Programu prowadzone są cykliczne działania promujące zarówno rodzicielstwo, jak i integrację międzypokoleniową rodzin. Interaktywne spotkania zbliżają, uczą i aktywizują przedstawicieli zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia. Wiele z podjętych inicjatyw na stałe wpisało się do kalendarza kulturalnego miasta, co świadczy o tym, że są potrzebne i doceniane.

Do najcenniejszych akcji należą: Gala Konkursu na Podmiot Przyjazny Dużej Rodzinie czy cykliczny Konkurs Rodziny Inspirują Lublin. Dzięki Programowi Lublin stał się o jednym z najatrakcyjniejszych miast dla polskich rodzin – to wnioski płynące m.in. z raportu „Dobre praktyki w samorządach 2021 r.", opracowanego przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus". Dowodem sukcesu programu jest również otrzymany w 2015 r. Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego.

To prestiżowy konkurs organizowany przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA), którego laureatem Lublin został za działania w ramach programu Rodzina Trzy Plus. Oficjalnym partnerem konkursu jest Komisja Europejska. Lublin, jako jedyne miasto w Polsce, uczestniczyło w tym roku w konwencji Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin.

Międzynarodowe spotkanie dotyczyło rozwiązań podejmowanych przez samorządy państw europejskich na rzecz rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Poza ofertą Programu Rodzina Trzy Plus, lubelskie duże rodziny mogą skorzystać z innych proponowanych przez samorząd udogodnień. Istotną formą pomocy dla dużych rodzin jest wprowadzenie od początku 2013 roku ulg w odpłatnościach w przedszkolach publicznych. Zakres wsparcia waha się od 50 procent dla jednego dziecka do aż 100 procent na trzecie i kolejne dziecko. Elementem wspierającym rodziny wielodzietne jest również stworzona przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie możliwość korzystania z tzw. „biletu rodzinnego". Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 kwietnia 2012 roku z biletu rodzinnego korzystać mogą rodziny z minimum czwórką dzieci. Dodatkowo wprowadzono bardzo istotną z punktu widzenia użytkowników zmianę, polegającą na przyznaniu prawa do odrębnych egzemplarzy biletu dla każdego z członków rodziny. Koszt jednostkowego rocznego biletu wynosi jedynie 10 zł na osobę. Decyzją władz miasta dzieci do 16. roku życia korzystają z komunikacji za darmo. W ostatnim dziesięcioleciu wydanych zostało w sumie 23 189 biletów rodzinnych.

Miasto Lublin przygotowało także specjalną ofertę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla lubelskich rodzin. Właściciele nieruchomości, gdzie zamieszkują duże rodziny, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, są zwolnieni w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zwolnienie ustalone jest dla rodziny wielodzietnej ponad kwotę przekraczającą miesięcznie: w przypadku nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej – 124 zł, a w przypadku nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej – 144 zł. Oznacza to, że w Lublinie płacimy za gospodarowanie odpadami komunalnymi maksymalnie za 5 osób będących członkami dużej rodziny, zamieszkujących daną nieruchomość.

Szczególną troską objęte zostały także rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu swych funkcji opiekuńczo-wychowawczych, rodziny borykające się z problemem ubóstwa, rodziny dotknięte przemocą domową oraz rodziny niepełne czy niewydolne wychowawczo. Dla nich przygotowany został szeroki wachlarz działań w postaci: poradnictwa specjalistycznego, terapii, konsultacji czy pomocy prawnej.

Kolejnym ważnym elementem miasta przyjaznego rodzinie i mieszkańcom jest funkcjonalność przestrzeni, która otacza wszystkich członków rodzin. W każdej realizowanej inwestycji Władze miasta myślą o tym, aby dobrze w niej czuł się każdy mieszkaniec, niezależnie od posiadanych ograniczeń, trudności czy możliwości, jakie ma w danej chwili. Ciągi komunikacyjne, tereny wypoczynkowe, parki, skwery, place zabaw – te nowo tworzone i te modernizowane stają się przyjazne i dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Lublin jest także jednym z liderów w zakresie profilaktyki zdrowotnej rodzin. Liczne akcje i programy profilaktyczne wielokrotnie były z perspektywy ogólnokrajowej zauważane i nagradzane. Bezpłatne szczepienia przeciw grypie, przeciw HPV, pneumokokom, program profilaktyki nowotworów skóry, jak również bezpłatne usługi stomatologiczne w gabinetach szkolnych, to tylko niektóre działania na rzecz zwiększenia dostępności profilaktyki i usług zdrowotnych.

Te wszystkie wspomniane powyżej elementy sprawiają, że w ubiegłym roku Lublin został zaproszony przez Związek Dużych Rodzin do wzięcia udziału w programie Certyfikacji  Samorządów Przyjaznych Rodzinom. Proces certyfikacji składa się z kilku etapów, w trakcie których analizowana jest bieżąca polityka rodzinna. Jeśli samorząd spełnia kryteria, uzyskuje certyfikat. Lublin właśnie go otrzymał. Oficjalne wręczenie nastąpi późną jesienią tego roku.

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.