Rozmowa kwalifikacyjna wielu z nas jawi się jako istnie traumatyczne przeżycie. I trudno się temu podejściu dziwić - wszak od tego w jaki sposób przeprowadzimy rozmowę kwalifikacyjną zależeć może nasza przyszła ścieżka kariery.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prawda jest jednak taka, że strach przed rozmową kwalifikacyjną wynika w dużej mierze z niezrozumienia jej natury, a pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu. Z drugiej strony, warto zawczasu zadbać o kilka fundamentalnych kwestii, by zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie pracy. Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej? W jaki sposób się do niej przygotować? Jak ją poprowadzić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Bez względu na to gdzie szukasz pracy, musisz mieć świadomość faktu, że istnieje kilka cech wspólnych dla wszystkich rozmów kwalifikacyjnych. Zdaj sobie przede wszystkim sprawę z faktu, jaki jest cel ku temu, by w ogóle przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną? Miej świadomość, że skoro pracodawca Cię do siebie zaprosił, to znaczy to, że zapoznał się już z Twoim CV i prezentowanymi przez Ciebie kwalifikacjami, umiejętnościami czy doświadczeniem - możesz stąd wysnuć wniosek, że zdobyłeś jego zainteresowanie.

W rozmowie kwalifikacyjnej chodzi przede wszystkim o to, by sprawdzić kompetencje miękkie kandydata, a także to, czy posiada on cechy charakteru niezbędne dla pracy w określonym środowisku. Dlatego też stres będzie Twoim największym wrogiem! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pracodawcy chcą się dowiedzieć czy jesteś osobą zmotywowaną do pracy, komunikatywną, zdolną do funkcjonowania w grupie i oczywiście czy deklarowane przez Ciebie w CV umiejętności są zgodne ze stanem faktycznym. Nie panikuj zatem, tylko skorzystaj z czterech poniższych rad, a zdobędziesz sobie przychylność każdego rekrutera!

Ubierz się właściwie dla sytuacji

Każda rozmowa rekrutacyjna jest inna, a jej charakterystyczne cechy będzie determinować przede wszystkim natura przedsiębiorstwa, w którym przyjdzie Ci szukać zatrudnienia. Odpowiedni ubiór nie zawsze musi oznaczać garnitur - w zasadzie, w dzisiejszych czasach będzie on obowiązywał wyłącznie w przypadku stanowisk kierowniczych czy specyficznych sektorów, na przykład bankowości.

Nie oznacza to jednak, że możesz sobie pozwolić na całkowitą dowolność. Żeby zyskać w oczach rekrutera, czy oczarować przyszłego pracodawcę, postaraj się ubrać nie tylko schludnie, ale i po prostu nieco lepiej niż na co dzień - już tyle wystarczy w kwestii zrobienia dobrego wrażenia!

Zadbaj o odpowiedni nastrój

W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o Twój nastrój - mowa ciała zdradza wiele, więc zwróć uwagę na to, by bez względu na powagę sytuacji zachować spokój i opanowanie, ale również pewien luz, poczucie humoru i uśmiech. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej przekonać do siebie rekrutera.

Wiele osób zapomina naturalności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, chcąc bez względu na wszystko pokazać się wyłącznie od najlepszej strony. To dobry i ambitny cel, jednak każdy człowiek ma jakieś wady, a rekruterzy nie będą mieli problemu z ich sprawnym odkryciem. Postaraj się zatem zachować swobodę dyskusji i nie chowaj swoich słabych stron - możesz opowiedzieć o nich w sposób, który przedstawi Cię jako człowieka świadomego swoich słabości, a jednocześnie stale dążącego do samorozwoju.

Pamiętaj również o tym, że jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej, a nie na przesłuchaniu. Zadawaj pytania, prowadź dyskusję, wykaż żywe zainteresowanie sprawami przedsiębiorstwa i swoją potencjalną rolą w nim. W niektórych przypadkach możesz zrobić nawet lepsze wrażenie, zapisując najważniejsze ustalenia w notatniku; pokażesz w ten sposób, że poważnie myślisz o swojej przyszłej pracy.

Dowiedz się czegoś o przyszłym pracodawcy

Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, warto zawczasu dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym pracodawcy, żeby nie dać się zaskoczyć jakimś niewygodnym pytaniem, a być może zrobić dobre wrażenie swoją ponadprogramową wiedzą. Naturalnie, posiadanie jak najobszerniejszej wiedzy branżowej również będzie dobrze widziane, choć to akurat powinno uchodzić za standard.

Przygotuj się do zadania rekrutacyjnego

W niektórych przypadkach, rekruter będzie chciał podczas spotkania sprawdzić Twoją wiedzę i zaangażowanie w praktyce. Musisz być gotów na to, że poza samą rozmową kwalifikacyjną, przyjdzie Ci wykonać jakieś proste zadanie rekrutacyjne, polegające na przykład na sprzedaży produktu firmy czy poradzeniu sobie w trudnej sytuacji z klientem. Jeżeli przećwiczysz sobie wcześniej kilka najpopularniejszych scenariuszy, to zadanie rekrutacyjne nie powinno stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu.

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Prawda jest taka, że im ambitniejsze jest stanowisko na które aplikujesz, tym więcej pytań usłyszysz. Niektóre jednak uchodzić mogą za dość standardowe, zadawane przez pracodawców z niemal każdej branży. Przed wzięciem udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, warto rzetelnie sobie na nie odpowiedzieć. Oto pięć najpopularniejszych przykładów:

  • Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana?
  • Dlaczego chce Pan pracować właśnie na tym stanowisku?
  • Dlaczego chce Pan pracować w naszej firmie?
  • Co uważa Pan za swoją największą zaletę, a co za wadę?
  • Jakie jest Pański największy sukces zawodowy?

Jeżeli będziesz miał przygotowaną odpowiedź na każde z nich - im oryginalniejszą tym lepiej - wówczas będziesz mógł mieć pewność, że świetnie poradzisz sobie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj tylko, by odpowiadać w pewny siebie sposób!

Gdzie najlepiej szukać pracy w Lublinie?

Jeżeli zastanawiasz się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, to oznacza to, że rzeczywiście chcesz pracować. Gdzie jednak powinieneś szukać najbardziej intratnych ofert pracy? Wyróżnić możemy przynajmniej trzy miejsca, w których bez problemu Ci się to uda. Pierwszym z nich jest oczywiście internet i wszelkiego rodzaju portale ogłoszeniowe, agregujące tego typu oferty - praca w Lublinie właśnie tam zagląda najczęściej. Trudno się tym tendencjom dziwić, skoro jest to metoda najwygodniejsza zarówno dla pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.

Niemniej, jeżeli bardziej cenisz sobie osobisty kontakt z drugim człowiekiem, to możesz osobiście wybrać się do wymarzonego zakładu pracy i złożyć w nim swoje CV. Pamiętaj, aby zadbać wówczas o dobre, pierwsze wrażenie - potraktuj taką wycieczkę dokładnie tak samo, jak gdybyś szedł na rozmowę kwalifikacyjną.

Ostatnią z metod jest wizyta w lokalnym urzędzie pracy i przejrzenie najnowszych ze znajdujących się w nim ofert. Nie jest bowiem prawdą, że w dobie cyfryzacji urząd ten nie spełnia swojego zadania - wręcz przeciwnie, na godne uwagi oferty mogą w nim liczyć wszyscy poszukujący pracy, zarówno osoby o niskich kwalifikacjach, jak i eksperci o wyższym wykształceniu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej