Zawieprzyce
30 km
Sam pałac też ma swój urok. Choć do naszych czasów przetrwało tylko kilka ścian, to czytając historię budowli można sobie wyobrazić jego dawną świetność.
Pierwszy zamek powstał w Zawieprzycach w połowie XVI w. Kiedy w 1671 r. jego właścicielem został Atanazy Miączyński, przebudowę na barokowy pałac zlecił Tylmanowi z Gameren (m.in. pałac Lubomirskich w Lubartowie i Lublinie, pałac Czartoryskich w Lublinie, pałac w Puławach, pałac Branickich w Białymstoku).
Później rezydencja w Zawieprzycach zmieniała właścicieli, którzy dbali o nią w różnym stopniu. Ostatecznego zniszczenia dokonał pożar w r. 1838.
Do naszych czasów przetrwało kilka ścian. Ich lokalizacja jednak sprawia, że warto się tam wybrać. Radzę tylko uważać na dzieci - tuż za ruinami zaczyna się wysoka skarpa, a ogrodzenia nma.
Od XIV wieku Zawieprzyce były własnością Zawieprzyckich, którzy wznieśli tu trójkondygnacjowy zamek. Choć do naszych czasów przetrwało tylko kilka ścian, to czytając historię budowli można sobie wyobrazić jego dawną świetność.
Kiedy w 1671 r. jego właścicielem został Atanazy Miączyński, przebudowę na barokowy pałac zlecił Tylmanowi z Gameren (m.in. pałac Lubomirskich w Lubartowie i Lublinie, pałac Czartoryskich w Lublinie, pałac w Puławach, pałac Branickich w Białymstoku). Później rezydencja w Zawieprzycach zmieniała właścicieli, którzy dbali o nią w różnym stopniu. Ostatecznego zniszczenia dokonał pożar w r. 1838.
Do naszych czasów przetrwało kilka ścian. Ich lokalizacja jednak sprawia, że warto się tam wybrać.
Wszystkie komentarze