Narodowe Archiwum Cyfrowe
1 z 12
Hotel Victoria
Z balkonu tego hotelu w listopadzie 1918 r. Ignacy Daszyński, który stanął na czele Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej ogłosił niepodległość Polski. Przemawiał do tysięcy lublinian. Hotel nie przetrwał II wojny. Stał się jednym z celów ataku Luftwaffe 9 września. Wtedy miało miejsce największe bombardowanie Lublina tej wojny. Płonęło śródmieście miasta. Gmach hotelu dopalał się przez kilka dni. Po wojnie nie został odbudowany. Z tyłu działki gdzie się znajdował w latach 60. powstał Powszechny Dom Towarowy nazywany "pedetem"
![10.01.2018 Lublin . Dawny hotel Victoria , widoczny slup ogloszeniowy .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin zniszczony hotel Victoria dawniej dzis slup ogloszeniowy](https://bis.gazeta.pl/im/43/d1/15/z22878787Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 z 12
Pałac Morskich
To zwyczajowa nazwa tego budynku stojącego przy Krakowskim Przedmieściu. Jego historia sięga drugiej połowy XVIII wieku, kiedy na parceli wybudowano parterową kamienicę. Sto lat później działała tu fabryka maszyn rolniczych. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmowali go bankowcy. Zdjęcie archiwalne pochodzi z okresu okupacji. W gmachu mieściła się wówczas siedziba niemieckiego starostwa miejskiego. Po wojnie należał m.in. do UMCS. Od 2009 r. pod tym adresem działa Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
![10.01.2018 Lublin . Dom towarowy przy ul . Krakowskie Przedmiescie w Lublinie , przebudowywany na siedzibe niemieckiego starostwa miejskiego - widok zewnetrzny .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin dom towarowy dawniej Krakowskie Przedmiescie widok zewnetrzny](https://bis.gazeta.pl/im/40/d1/15/z22878784Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 z 12
Lubelski ratusz
Lubelski ratusz widziany od strony ul. Królewskiej. Archiwalne zdjęcie zrobione przez fotoreportera pracującego dla Wydawnictwa Prasowego Kraków - Warszawa, powstało tuż przed wybuchem wojny. Magistrat ucierpiał podczas bombardowania 9 września 1939 r. Zginęło w nim wówczas ponad 40 osób.
Tak budynek wyglądał po bombardowaniu:
![Spalony lubelski ratusz](https://bis.gazeta.pl/im/b4/47/15/z22312628Q.jpg)
Jan Mazurkiewicz
Niżej zdjęcie współczesne.
![10.01.2018 Lublin . Ratusz - widok zewnetrzny .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin ratusz widok zewnetrzny](https://bis.gazeta.pl/im/2c/d1/15/z22878764Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 z 12
Pałac Parysów
Pałac Parysów przy ul. Bernardyńskiej. Dokładna data wykonania tego zdjęcia nie jest znana. Najprawdopodobniej powstało tuż przed wybuchem wojny. Budynek powstał w XVII w. W XIX w jego sali balowej organizowano zabawy dla członków klubu towarzyskiego lubelskich kupców. Przed wojną w gmachu działało Towarzystwo Dobroczynności. W okresie PRL pod tym adresem działał m.in. sklep Pewexu. Budynek wciąż wykorzystywany jest do celów handlowych.
![10.01.2018 Lublin . Palac Parysow przy ulicy Bernardynskiej 3 w Lublinie .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin Palac Parysow Bernardynska 3](https://bis.gazeta.pl/im/2d/d1/15/z22878765Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 z 12
Muzeum Lubelskie
Zdjęcie powstało przed wojną i przedstawia - uwaga - siedzibę Muzeum Lubelskiego. To oczywiście ul. Narutowicza 4 i obecny gmach Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Biblioteka wprowadziła się pod ten adres w 1939 r. Muzeum działało tu już od 24 lat.
Przed wybuchem wojny dwie dawne oficyny popijarskie wyremontowano i połączono w jeden gmach. Wspólnie z muzeum biblioteka utworzyła "Dom pracy kulturalnej", który hucznie otwarto wiosną 1939 r. W 1957 r. muzeum wyprowadziła się na Zamek Lubelski i cały gmach pozostał do dyspozycji pracowników i czytelników "Łopacińskiego".
![10.01.2018 Lublin . Gmach muzeum - wyglad zewnetrzny .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin ul. Teatralna dawniej ul. Narutowica gmach muzeum](https://bis.gazeta.pl/im/44/d1/15/z22878788Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 z 12
Wieża ciśnień
Przez prawie pięćdziesiąt lat górowała nad śródmieściem Lublina. Wieża ciśnień przy obecnym pl. Wolności (wcześniej Bernardyńskim) była jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w centralnej części miasta. Utrzymana w neogotyckiej stylistyce, na szczycie miała zbiornik na wodę. Budowę konstrukcji, kluczowego elementu miejskiego systemu wodociągów, skończono w 1899 r. Krytyczny dla wieży okazał się lipiec 1944 r. Spłonęła podczas walk o wyzwolenie Lublina. Jej pozostałości rozebrano dwa lata później.
Dziś o dawnej wieży przypomina jej miniatura ustawiona przy fontannie.
Na zdjęciu poniżej: instalacja artystyczna "Hydrozagadka" przygotowana na Noc Kultury w 2017 r.
![Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia tegorocznej edycji Nocy Kultury. Jedna z największych atrakcji imprezy powstaje m.in. na Placu Wolności. Będzie to instalacja artystyczna inspirowaną wieżą ciśnień, która dawniej stała w tym miejscu.
Hydrozagadka, czyli 'wieża ciśnień 2017' to instalacja artystyczna inspirowana zabytkiem, który został rozebrany po II wojnie światowej. Zostanie zbudowana z rusztowania (osiem ścian o wymiarach 22 metry na trzy). Całość została obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton. Konstrukcja jest już w części pokryta drukowaną siatką. Za projekt graficzny pokrywający powierzchnię prawie 700 metrów kwadratowych odpowiada Kolektyw kilku.com.
Budowę oryginalnej wieży ciśnień zakończono w 1899 r. Miała neogotycką szatę. Rozebrano ją w 1946 r. Instalacji artystycznej towarzyszyć będą przygotowane na tę okazję spacery (o godz. o 19 oraz o godz. 20) poświęcone historii lubelskich wodociągów i najstarszych pamiątkach z nimi związanych. 02.06.2017 Lublin . Budowa instalacji artystycznej ' Hydrozagadka ' w miejscu dawnej wiezy cisnien , ktora miescila sie na Placu Wolnosci .
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
hydrozagadka wieza cisnien plac wolnosci instalacja artystyczna rusztowanie rusztowania noc kultury budowla wieza sztuka kultura](https://bis.gazeta.pl/im/54/e3/14/z21901652Q.jpg)
JAKUB ORZECHOWSKI
A oto fotomontaż zdjęcia archiwalnego i współczesnego:
![Nieistniejąca wieża ciśnień. Fotomontaż 15.09.2016 Lublin . Plac Wolnosci i wieza cisnien .
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
plac wolnosci fontanna wieza cisnien](https://bis.gazeta.pl/im/4c/bc/13/z20696396Q.jpg)
JAKUB ORZECHOWSKI
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 z 12
Targ warzywny
Opis z Narodowego Archiwum Cyfrowego mówi, że zdjęcie przedstawia targ warzywny w Lublinie. W tle możemy dostrzec bryłę kościoła Karmelitów Trzewiczkowych p.w. św. Józefa. Zdjęcie powstało przed wojną.
Fotografia zrobiona jest od strony ul. Lubartowskiej - pomiędzy tą ulica a Świętoduską wkrótce powstać ma parking podziemny z częścią handlowo - usługową. Po okresie PRL działała tam restauracja. Przed 1939 r. targ przy Świętoduskiej cieszył sporą popularnością wśród mieszkańców miasta.
A tak ten teren wyglądał po koniec 2017 r.
![10.01.2018 Lublin .Targ warzywny w Lublinie dawniej . W tle widoczny kosciol Karmelitow Trzewiczkowych .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin targ warzywny kosciol karmelitow dawniej](https://bis.gazeta.pl/im/2f/d1/15/z22878767Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 z 12
Ratusz raz jeszcze
Kolejne ujęcie lubelskiego magistratu od strony ul. Królewskiej. To ostatnie miesiące pokoju, lato tuż przed wybuchem wojny. Fotoreporter pracujący dla "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" zrobił to zdjęcie w lipcu 1939 r. Tę siedzibę władz miasta wybudowano w pierwszej połowie XIX w. Nazywano ją Nowym Ratuszem. Wcześniej w tym miejscu był klasztor karmelitów.
Na zdjęciu poniżej: ratusz w grudniu 2017 r.
![10.01.2018 Lublin . Ratusz , slup ogloszeniowy .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin ratusz slup ogloszeniowy](https://bis.gazeta.pl/im/2e/d1/15/z22878766Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 z 12
Kościół garnizonowy
Jeszcze na początku XX wieku przy al. Racławickich stała cerkiew garnizonowa. W 1926 r. rozpoczęto prace przy jej przebudowie na kościół. Ukończono je w 1932 a w październiku 1933 r. świątynia została uroczyście poświęcona. Właśnie to wydarzenie widać na zdjęciu archiwalnym.
![30.08.2013 Lublin . Spacer z Gazeta Wyborcza po czworoboku , miedzy Alejami Raclawickimi , ulicami Dlugosza , Popieluszki i Poniatowskiego .
n/z kosciol Garnizonowy
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
miasto lublin spacer spacerownik spacer z gazeta miejsce miejsca miejscowosc ulica budynek elewacja kosciol garnizonowy](https://bis.gazeta.pl/im/36/8c/dd/z14519350Q.jpg)
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Narodowe Archiwum Cyfrowe
10 z 12
Brama Krakowska
Kolejne z serii zdjęć pokazujących miasto tuż przed wybuchem wojny. Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska. To miejsce niemal się nie zmieniło. Choć wkrótce może się tu pojawić jeden element, którego nie było od wieków. Marek Poznański, menedżer śródmieścia pragnąłby ubogacić bramę drewnianą kratą, podobną do tej, która miała znajdować się na konstrukcji w średniowieczu.
Na zdjęciu poniżej: Brama Krakowska, koniec 2017 r.
![10.01.2018 Lublin . Brama Krakowska , widok z Placu Lokietka .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin Brama Krakowska Plac Lokietka](https://bis.gazeta.pl/im/41/d1/15/z22878785Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
11 z 12
Pałac Rządu Gubernialnego
W ostatnich dziesięcioleciach to oczywiście siedziba Instytutu Psychologii UMCS. Budowę gmachu przy pl. Litewskim ukończono w 1861 r. Miał służyć rosyjskiej administracji. Po odzyskaniu niepodległości stacjonowało tu Wojsko Polskie. Podczas II wojny światowej swoją siedzibę miało tu dowództwo Wehrmachtu. Z tego okresu pochodzi archiwalne zdjęcie.
![10.01.2018 Lublin . Budynek dowodztwa korpusu Wehrmahtu przy ul. Adolfa Hitlera dawniej , obecnie Plac Litewski .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin Plac Litewski dany budynek korpusu Wehrmachtu ul. Adolfa Hitlera dawniej](https://bis.gazeta.pl/im/3a/d1/15/z22878778Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Narodowe Archiwum Cyfrowe
12 z 12
Ul. Narutowicza
To pierwsze miesiące okupacji niemieckiej w Lublinie. Fotografia powstała późną jesienią 1939 r. Z prawej strony widać fragment wieży ciśnień.
![10.01.2018 Lublin . Ulica Teatralna w Lublinie dawniej , widoczny ruch uliczny .
Fot. Elzbieta Du Toit/ Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Lublin ulica Teatralna ulica Narutowicza](https://bis.gazeta.pl/im/3e/d1/15/z22878782Q.jpg)
ELZBIETA DU TOIT
Korzystałem z materiałów Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.