Kilka godzin jurorzy wybierali najlepsze prace plastyczne dzieci z lubelskich przedszkoli i szkół podstawowych, które wzięły udział w konkursie 'Legenda o czarciej łapie' organizowanym przez 'Wyborczą'. Naszym celem było zachęcenie przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych do zainteresowania się legendami związanymi z Lublinem. Na łamach 'Wyborczej' staraliśmy się też rozwikłać zagadkę śladu wypalonego na blacie stołu pochodzącego z czasów, gdy w Lublinie działał Trybunał Koronny, analizowaliśmy różne wersje opowieści, a w końcu o pomoc poprosiliśmy specjalistów z laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz eksperta z zakresu pożarnictwa.
W regulaminowym terminie wpłynęło aż 731 prac plastycznych, które miały obrazować najpopularniejszą lubelską legendę. Większość z nich wykonana była techniką malarską, choć zdarzały się wyklejanki, wycinanki, a nawet odlewy w gipsie. Dwie prace jurorzy musieli odrzucić ze względów formalnych. Jury w składzie: Kacper Sulowski, dziennikarz 'Wyborczej', Magdalena Sobczuk ze SKOK-u Chmielewskiego, Elżbieta Jachacz z Muzeum Lubelskiego oraz Krzysztof Wereński, nauczyciel z Zespołu Szkół Plastycznych im. Norwida w Lublinie, oceniało pracę w trzech kategoriach:
* przedszkolnej,
* szkolnej w klasach I-III,
* szkolnej w klasach IV-VI.
Autorzy najlepszych prac w każdej z kategorii otrzymają rowery. Jurorzy przyznali także 15 równorzędnych wyróżnień w postaci m.in. zabawek edukacyjnych i 50 dyplomów 'Wyborczej'. Dodatkowa dobra wiadomość: Muzeum Lubelskie zdecydowało się ufundować cztery nagrody. Są to 'Urodziny na Zamku'. Laureat będzie mógł zaprosić znajomych (np. swoją klasę) do Muzeum Lubelskiego, gdzie pracownicy placówki zorganizują dzieciom czas.
I jeszcze jedna ważna informacja: wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni zabawkami czy dyplomami 'Wyborczej' mogą liczyć na upominki od prezydenta Lublina. 22 najlepsze prace zawisną na wystawie w Muzeum Lubelskim. Wernisaż połączony z oficjalnym wręczeniem nagród, wyróżnień i dyplomów odbędzie się 12 czerwca. Początek imprezy o godz. 11.
Partnerem akcji i fundatorem nagród jest SKOK Chmielewskiego. Drugim partnerem akcji jest Muzeum Lubelskie.
Oto praca Julii Sagan, 6 lat, Przedszkole nr 70 w Lublinie, nagroda główna
Wszystkie komentarze